Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
WASZYNGTON, 27 sierpnia (Reuters) – Dwa okręty marynarki wojennej USA żeglują po wodach międzynarodowych w Cieśninie Tajwańskiej, trzech amerykańskich urzędników powiedziało agencji Reuters, pierwsza taka akcja od czasu wizyty przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie zwiększyła napięcia z Chinami.
W ostatnich latach amerykańskie okręty wojenne, a czasem okręty wojenne sojuszników, takich jak Wielka Brytania i Kanada, rutynowo pływały przez cieśninę, wywołując gniew Pekinu.
Chiny, które mimo sprzeciwu demokratycznie wybranego rządu w Tajpej twierdzą, że Tajwan jest jego własnym terytorium, po wizycie Pelosiego na początku sierpnia rozpoczęły ćwiczenia wojskowe w pobliżu wyspy i ćwiczenia te są kontynuowane.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Podróż rozzłościła Pekin, który postrzegał ją jako amerykańską próbę wtrącania się w wewnętrzne sprawy Chin.
W sobotę urzędnicy, którzy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, poinformowali, że okręty marynarki wojennej USA Chancellorsville i Antideme nadal prowadzą trwającą operację.
Takie operacje trwają zwykle od 8 do 12 godzin i są ściśle monitorowane przez chińskie wojsko.
Wąska Cieśnina Tajwańska była częstym źródłem napięć militarnych od czasu, gdy pokonany rząd Republiki Chińskiej uciekł na Tajwan w 1949 roku po przegranej wojnie domowej z komunistami, którzy założyli Chińską Republikę Ludową.
Tydzień później za Pelosim podążyła grupa pięciu innych amerykańskich prawodawców po tym, jak chińska armia zemściła się, przeprowadzając więcej ćwiczeń w pobliżu Tajwanu.
Senator Marsha Blackburn, amerykański prawodawca w senackich komisjach ds. handlu i służb zbrojnych, przybył na Tajwan w czwartek, trzecia wizyta urzędnika USA w tym miesiącu, przeciwstawiając się naciskom ze strony Pekinu, aby zamrozić podróże.
Administracja Bidena starała się zasiać napięcia między Waszyngtonem a Pekinem, podsycane przez wizyty, wrzącą konfrontację i powtarzając, że takie wyjazdy do Kongresu są rutyną.
Stany Zjednoczone nie utrzymują formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale są prawnie zobowiązane do zapewnienia wyspie środków do obrony.
Chiny nigdy nie wykluczały użycia siły w celu przejęcia kontroli nad Tajwanem.
Rząd Tajwanu twierdzi, że Chińska Republika Ludowa nigdy nie rządziła wyspą i dlatego nie ma prawa się do niej ubiegać, a tylko 23 miliony jej mieszkańców może decydować o własnej przyszłości.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Oświadczenie Idrisa Ali; Montaż przez Christophera Cushinga
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.