Specjalne amerykańskie okręty wojenne w Cieśninie Tajwańskiej, pierwsze od wizyty Pelosi – urzędnicy

Flagi tajwańskie i amerykańskie zostaną zorganizowane podczas spotkania w Taipei na Tajwanie 27 marca 2018 r. REUTERS / Tyrone Siu / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON, 27 sierpnia (Reuters) – Dwa okręty marynarki wojennej USA żeglują po wodach międzynarodowych w Cieśninie Tajwańskiej, trzech amerykańskich urzędników powiedziało agencji Reuters, pierwsza taka akcja od czasu wizyty przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie zwiększyła napięcia z Chinami.

W ostatnich latach amerykańskie okręty wojenne, a czasem okręty wojenne sojuszników, takich jak Wielka Brytania i Kanada, rutynowo pływały przez cieśninę, wywołując gniew Pekinu.

Chiny, które mimo sprzeciwu demokratycznie wybranego rządu w Tajpej twierdzą, że Tajwan jest jego własnym terytorium, po wizycie Pelosiego na początku sierpnia rozpoczęły ćwiczenia wojskowe w pobliżu wyspy i ćwiczenia te są kontynuowane.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Podróż rozzłościła Pekin, który postrzegał ją jako amerykańską próbę wtrącania się w wewnętrzne sprawy Chin.

W sobotę urzędnicy, którzy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, poinformowali, że okręty marynarki wojennej USA Chancellorsville i Antideme nadal prowadzą trwającą operację.

Takie operacje trwają zwykle od 8 do 12 godzin i są ściśle monitorowane przez chińskie wojsko.

Wąska Cieśnina Tajwańska była częstym źródłem napięć militarnych od czasu, gdy pokonany rząd Republiki Chińskiej uciekł na Tajwan w 1949 roku po przegranej wojnie domowej z komunistami, którzy założyli Chińską Republikę Ludową.

Tydzień później za Pelosim podążyła grupa pięciu innych amerykańskich prawodawców po tym, jak chińska armia zemściła się, przeprowadzając więcej ćwiczeń w pobliżu Tajwanu.

Senator Marsha Blackburn, amerykański prawodawca w senackich komisjach ds. handlu i służb zbrojnych, przybył na Tajwan w czwartek, trzecia wizyta urzędnika USA w tym miesiącu, przeciwstawiając się naciskom ze strony Pekinu, aby zamrozić podróże.

Administracja Bidena starała się zasiać napięcia między Waszyngtonem a Pekinem, podsycane przez wizyty, wrzącą konfrontację i powtarzając, że takie wyjazdy do Kongresu są rutyną.

Stany Zjednoczone nie utrzymują formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale są prawnie zobowiązane do zapewnienia wyspie środków do obrony.

Chiny nigdy nie wykluczały użycia siły w celu przejęcia kontroli nad Tajwanem.

Rząd Tajwanu twierdzi, że Chińska Republika Ludowa nigdy nie rządziła wyspą i dlatego nie ma prawa się do niej ubiegać, a tylko 23 miliony jej mieszkańców może decydować o własnej przyszłości.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Oświadczenie Idrisa Ali; Montaż przez Christophera Cushinga

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *