Strajk SAG: Aktorzy dołączają do scenarzystów na hollywoodzkich liniach pikiet

Tytuł Filmu,

Obejrzyj: Jak hollywoodzki strajk wpływa na ciebie w 75 sekund

Jason Sudeikis, Susan Sarandon i tysiące aktorów dołączyło do hollywoodzkich pikiet ze scenarzystami podczas największego strajku od ponad 60 lat.

Pisarze odeszli z pracy w maju, sfrustrowani płacami, warunkami pracy i brakiem ochrony przed postępami w sztucznej inteligencji (AI).

Zamknięcie może mieć wpływ na główne filmy w produkcji, w tym kontynuacje Avatara i Gladiatora.

Do czasu trwania strajku aktorzy nie będą mogli występować w filmach ani promować filmów.

Brian Cox, główny aktor Heir, powiedział BBC, że strajk potrwa „do końca roku”.

„Cała sprawa z transmisją strumieniową zmieniła paradygmat” – powiedział szkocki gwiazdor BBC Newscast.

„Próbują nas zamrozić i zacząć działać, ponieważ na streamingu można zarobić dużo pieniędzy i nie chcą dzielić się tym z pisarzami ani artystami”.

Tytuł Filmu,

Zobacz: Brian Cox: „Martwię się o sztuczną inteligencję”

Rozmowy na temat nowej umowy ze studiami i gigantami transmisji strumieniowej załamały się w czwartek, a Gildia Aktorów Ekranowych (SAG) oskarżyła Sojusz Producentów Filmowych i Telewizyjnych (AMPTP) o „niechęć do zaoferowania uczciwej umowy”.

Około 160 000 artystów przerwało pracę o północy, dołączając do 11 500 członków Writers Guild of America (WGA), którzy wyszli 2 maja.

W piątek w południe członkowie związku i ich zwolennicy zgromadzili się przed biurami największych studiów i serwisów streamingowych w Los Angeles, Nowym Jorku i innych miastach.

Demonstracje przyciągnęły wsparcie i siłę gwiazd od największych celebrytów w branży filmowej i telewizyjnej, w tym gwiazdy filmu Oppenheimera, które przeszły po czerwonym dywanie w czwartek wieczorem.

Obie gildie chcą, aby studia i serwisy streamingowe otrzymywały lepsze zarobki, wyższe tantiemy, składki na ich plany emerytalne i zdrowotne oraz ochronę przed wykorzystaniem sztucznej inteligencji w branży.

Produkcje, których dotyczy problem, obejmują kontynuacje serii Avatar, Deadpool i Gladiator, a także nadchodzące sezony programów, takich jak Stranger Things, Family Guy i The Simpsons.

Wydarzenia, w tym premiery na czerwonym dywanie, wywiady promocyjne oraz nagrody Emmy i Comic-Con zostały już odwołane, przełożone lub ograniczone.

Tytuł Filmu,

ZOBACZ: Znane twarze na pikiecie wspierające hollywoodzki strajk

Akcja strajkowa jest niewygodnym przejściem do ery cyfrowego przesyłania strumieniowego i jest napędzana szerszymi zmianami technologicznymi.

„AI wpłynie na wszystkich” – powiedziała BBC zdobywczyni Oscara Susan Sarandon z pikiety w Nowym Jorku.

„Z pewnością zawsze istnieje poczucie, że jeśli nie zostanie to rozwiązane teraz, jak rozwiążemy to w przyszłości?” powiedziała.

„Jeśli nie masz wizji wprowadzenia czegoś na przyszłość, masz przerąbane. Oczywiste jest, że nic się nie zmieni od góry do dołu, to zależy od nas na dole”.

Zarówno scenarzyści, jak i aktorzy skarżyli się, że płacą im znacznie mniej niż powinni, a ich kontrakty zostały obcięte z powodu inflacji.

W przypadku aktorów płace za poszczególne role spadły, zmuszając ich do szukania większej liczby ról, aby zarobić tyle samo pieniędzy, co kilka lat temu.

Umowy na pisanie stały się krótsze i bardziej niepewne, często nie obejmują zapłaty za pracę pisarzy nad poprawkami lub nowym materiałem.

„Cierpimy z powodu bardzo chciwej organizacji” – powiedział w czwartek obecny prezes SAG, Fran Tresher. „Jestem zszokowany sposobem, w jaki jesteśmy traktowani przez ludzi, z którymi prowadzimy interesy”.

Negocjacje między związkami zawodowymi a AMPTP nie powiodły się, co oznacza pierwszy strajk w branży od 1960 roku. Ostatni strajk aktorów w 1980 roku trwał 10 tygodni.

Trzeci związek, Directors Guild of America (DGA), nie brał udziału w strajku po pomyślnym wynegocjowaniu własnego kontraktu w czerwcu, ale powiedział, że grupa „zdecydowanie wspiera” strajkujących.

Ponieważ strajk ma trwać miesiącami, teatry będą miały problemy, a widzowie mogą nie mieć nic nowego do oglądania programów typu reality show i wydarzeń sportowych na żywo.

W piątkowym oświadczeniu Biały Dom powiedział, że prezydent Joe Biden „wierzy, że wszyscy pracownicy – ​​w tym aktorzy – zasługują na uczciwe płace i świadczenia”.

„Prezydent popiera prawo pracowników do strajku i wierzy, że strony mogą osiągnąć obopólnie korzystne porozumienie” – powiedziała rzeczniczka Robin Patterson.

Aktorzy reprezentowani przez siostrzany związek SAG w Wielkiej Brytanii – Equity – muszą kontynuować pracę jak zwykle ze względu na brytyjskie przepisy prawa pracy. Obejmuje to gwiazdy House of the Dragon od HBO.

Jednak związek zawodowy powiedział amerykańskim firmom, aby „bardzo uważnie monitorowały” wszelkie próby przeniesienia amerykańskich produktów do Wielkiej Brytanii.

Tytuł Filmu,

Zobacz: Susan Sarandon o zagrożeniach związanych ze sztuczną inteligencją w przemyśle filmowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *