Aktualności
Astronomowie odkryli sygnał radiowy sprzed ośmiu miliardów lat.
Tajemniczy „szybki rozbłysk radiowy” – zidentyfikowany jako FRB 20220610A – trwał tylko milisekundę, ale uwolnił ilość energii, jaką nasze Słońce emituje przez trzy dekady. Jak podaje czasopismo Science.
FRB to impuls promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej. Pierwszą odkryto w 2007 roku i wykryto setki takich kosmicznych błysków.
Wiele z tych błysków trwa mikrosekundy, po czym zanika, co utrudnia określenie, skąd pochodzą.
Jednak naukowcom udało się „precyzyjnie” ustalić, skąd pochodzi FRB 20220610A, stwierdził w oświadczeniu astronom dr Stuart Ryder z Macquarie University w Australii.
Naukowcy uważają, że dwie lub trzy galaktyki eksplodowały w wyniku połączenia się i powstania nowych gwiazd. – podało CNN.
Jedna z teorii wśród naukowców głosi, że eksplozje te są wynikiem eksplodujących gwiazd.
FRB było wcześnie wykryte Australijska SKA korzysta z Pathfindera, radioteleskopu w stanie Australia Zachodnia.
Astronomowie użyli dużego teleskopu w Chile, aby „poszukać galaktyki źródłowej” i odkryli, że jest ona starsza i dalej niż jakikolwiek inny FRB widziany wcześniej.
Według CNN naukowcy uważają, że FRB można wykorzystać do „ważenia” Wszechświata poprzez pomiar materii pomiędzy galaktykami, która nie jest uwzględniona.
„Jeśli obliczymy ilość zwykłej materii we wszechświecie – atomów, z których wszyscy się składamy – brakuje ponad połowy tego, co powinno tam być dzisiaj” – powiedział współautor Ryan Shannon.
„Uważamy, że brakująca materia jest ukryta w przestrzeni pomiędzy galaktykami, ale może być zbyt gorąca i rozproszona, aby można ją było dostrzec przy użyciu normalnych technik”.
Shannon twierdzi, że FRB potrafią „wyczuwać” zjonizowaną materię i „widzieć” elektrony, umożliwiając naukowcom „zmierzenie ilości materii pomiędzy galaktykami”.
Według CNN wyśledzono prawie 50 FRB od miejsc ich pochodzenia.
„To zaskakujące, że FRB są tak powszechne” – stwierdziła Shannon.
„To pokazuje, jak obiecująca może być ta dziedzina”.
z drutami pocztowymi
Zaakceptuj więcej…
{{#isDisplay}}
{{/isDisplay}}{{#isAniviewVideo}}
{{/isAniviewVideo}}{{#isSRVideo}}
{{/isSRVideo}}