Szef izraelskiego wywiadu wojskowego składa rezygnację ze stanowiska po tym, jak nie udało mu się powstrzymać ataków Hamasu

TEL AVIV, Izrael (AP) – Szef izraelskiego wywiadu wojskowego złożył w poniedziałek rezygnację. Awarie otaczający Bezprecedensowy atak Hamasu z 7 październikaWojsko oświadczyło, że stał się on pierwszą osobistością wyższego szczebla, która złożyła rezygnację po przyjęciu odpowiedzialności za najbardziej śmiercionośny atak w historii Izraela.

Dymisja generała dywizji Aarona Halivy może przygotować grunt pod dalsze rezygnacje wśród najwyższych urzędników bezpieczeństwa Izraela w związku z ofensywą Hamasu, kiedy bojownicy przedarli się przez izraelskie zabezpieczenia graniczne i godzinami szaleli w izraelskich społecznościach, zabijając, według przybliżonych szacunków, 1200 osób, w większości cywilów. 250 zakładników w Gazie. Rozpoczął się atak Wojna z Hamasem w GazieTeraz w siódmym miesiącu.

„Pod moim dowództwem Dyrekcja Wywiadu nie wykonała powierzonego nam zadania. Noszę ze sobą ten czarny dzień dzień po dniu, noc po nocy. „Na zawsze będę nosić ze sobą straszliwy ból wojny” – napisał Haliwa w liście rezygnacyjnym wydanym przez wojsko.

Haliwa i inni przywódcy wojska i bezpieczeństwa, paź. Powszechnie oczekiwano, że zrezygnują ze stanowiska w odpowiedzi na widoczne niepowodzenia, które doprowadziły do ​​7. Dywizji i skalę jej zaciekłości.

Jednak moment rezygnacji nie jest jasny, ponieważ Izrael nadal walczy z Hamasem w Gazie i libańską grupą bojowników Hezbollah na północy. Napięcia z Iranem również osiągnęły szczyt w następstwie ataków pomiędzy obydwoma przeciwnikami. Niektórzy eksperci wojskowi stwierdzili, że rezygnacja w czasie, gdy Izrael jest zaangażowany na wielu frontach, byłaby nieodpowiedzialna i mogłaby być interpretowana jako oznaka słabości.

Po ataku Haliwa publicznie obwiniał się za to, że nie zapobiegł atakowi, będąc szefem wydziału wojskowego odpowiedzialnego za przekazywanie rządowi i wojsku alertów wywiadowczych oraz codziennych ostrzeżeń.

Podczas gdy Haliwa i inni przyjęli winę za to, że nie zapobiegli atakowi, inni się wstrzymywali, zwłaszcza premier Benjamin Netanjahu, który powiedział, że odpowie na trudne pytania dotyczące swojej roli. Nie wyklucza się wyraźnie żadnej bezpośredniej odpowiedzialności Za umożliwienie rozwinięcia się ataku. Nie zasygnalizował, że ustąpi ze stanowiska, gdyż rosnący ruch protestu domagał się przedterminowych wyborów.

Atak Hamasu, który miał miejsce w żydowskie święto, całkowicie zaskoczył Izrael i jego establishment bezpieczeństwa. Wiara Izraelczyków w swoją armię – uważaną przez większość Żydów za jedną z najbardziej zaufanych instytucji w kraju – rozpadła się w obliczu ataku Hamasu. Rezygnacja pomoże przywrócić to zaufanie.

Według lokalnego ministerstwa zdrowia atak zapoczątkował wyniszczającą wojnę w Gazie, w której zginęło ponad 34 000 Palestyńczyków. Dane ministerstwa nie rozróżniają walczących i niewalczących, ale przynajmniej są wymowne Dwie trzecie zabitych to dzieci i kobiety. Walki zniszczyły dwa największe miasta Gazy i skłoniły 80% ludności tego terytorium do ucieczki do innych części oblężonej enklawy przybrzeżnej. Wojna wywołała katastrofę humanitarną, która wywołała ostrzeżenia o zbliżającym się głodzie.

Atak wywołał falę szoku w całym regionie. Napięcia wstrząsnęły okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegiem oraz miastami w Izraelu.

W poniedziałek izraelska policja poinformowała, że ​​był tam samochód Potrąceni piesi W Jerozolimie trzy osoby zostały lekko ranne, a nagranie z kamery monitoringu pokazało, jak dwóch mężczyzn wysiada z samochodu z bronią, po czym ucieka z miejsca zdarzenia. Policja poinformowała, że ​​aresztowała obu później.

___

Ta historia została zredagowana w celu poprawienia pisowni nazwiska generała dywizji Aarona Halivy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *