Szersze wzrosty S&P 500 napędzane wściekłością na bańki spekulacyjne, w którą wierzą słabeusze z branży wielkich technologii

(Bloomberg) – Ponury wzrost cen akcji w USA rozpoczynający się w 2024 r. wywołuje niepokojące porównania na Wall Street z poprzednimi cyklami wzrostów i spadków, podsycając debatę na temat ryzyka przegrzania rynku.

Najczęściej czytane przez Bloomberg

Istnieje wiele powodów, aby zastanawiać się, czy ceny akcji rosną w niezrównoważonym tempie: indeks S&P 500 zamykał się w tym roku na rekordowych poziomach 16 razy, co stanowi jedną trzecią wszystkich dni handlowych; Ulubiona sztuczna inteligencja, Nvidia Corp., wzrosła o prawie 80%, zwiększając wartość rynkową o około 1 bilion dolarów, nawet po piątkowych spadkach wraz z innymi akcjami innych spółek technologicznych; Rozkwitły obszary spekulacyjne, takie jak Bitcoin.

Niemniej jednak istnieją oznaki, że siła leżąca u podstaw odporności gospodarki i dobrych zysków przedsiębiorstw nie przerodziła się w szaleństwo spekulacji.

Akcje wielu z tak zwanych Siedmiu Wspaniałych straciły na wartości, pokazując, że inwestorzy nie porzucają pieniędzy na rynku. Stonowana reakcja na ostatnie oferty publiczne potwierdza ten pogląd. Co więcej, równoważona wersja indeksu S&P 500 osiągnęła najwyższy poziom w historii, wskazując, że rajd się pogłębia. Natomiast wyceny największych spółek objętych benchmarkiem są znacznie poniżej poziomów obserwowanych dla liderów rynku w szczytowym okresie poprzednich cykli rynkowych.

Według Citigroup Inc, siedem spółek technologicznych o dużej kapitalizacji generuje około 20% zysków indeksu S&P 500. Jak zauważa Scott Cronert w , uzasadnia to jedną trzecią ich miary kapitalizacji rynkowej.

„Wtedy istniał paradygmat, w którym próbowano budować infrastrukturę internetową, a teraz my budujemy sztuczną inteligencję” – powiedział Chronert. „Ale charakter przychodów firm i obsługujących je przepływów pieniężnych znacznie się różni”.

Poniżej znajduje się kilka wykresów, które mogą rozwiać obawy dotyczące tworzenia się bąbelków:

Podział Megacapa

Siedem wspaniałych firm – Apple Inc., Alphabet Inc., Amazon.com Inc., Meta Platforms Inc., Microsoft Corp., Nvidia i Tesla Inc. – poruszały się zgodnie przez większą część ubiegłego roku, napędzając zyski rynku. i do niedawna królowała jako największa firma na liście S&P 500.

Nieustającemu popytowi na akcje grupy towarzyszył szał spekulacyjny wokół akcji spółek internetowych na przełomie wieków.

Jednak cała siódemka różniła się, ponieważ inwestorzy obniżyli perspektywy dla kilku spółek na 2024 r., co wskazuje, że nastroje wokół konsorcjum mogły już opaść.

Apple spadł w tym roku z powodu obaw związanych ze sprzedażą iPhone'ów w Chinach. W grudniu spółka zamknęła się rekordowo wysokim poziomem, po czym wycofała się. Zdaniem Eli Lilly & Co. na podstawie wartości rynkowej, Tesla radzi sobie jeszcze gorzej w miarę spadku popytu na jej pojazdy. W tym roku spadła także liczba Google Parent Alphabet.

Więcej uczestników

Odpierając obawy, że niektóre akcje napędzają hossę, zyski wykazują oznaki wykraczania poza technologie.

Indeks S&P 500 Equal Weight Index osiągnął w zeszłym tygodniu po raz pierwszy od dwóch lat rekord zamknięcia. Zamiast ważyć według kapitalizacji rynkowej, miernik przypisuje każdemu blokowi równy udział.

Akcje indeksu S&P 500 osiągnęły w zeszłym miesiącu najwyższy poziom w historii, osiągając najwyższy poziom od początku 2022 r., napisali stratedzy badawczy Bloomberg, Gina Martin Adams i Gillian Wolff.

Mimo to w notatce znajduje się mniej niż jedna trzecia akcji, co pozostawia „dużo miejsca” na hossę, która zgromadzi uczestników.

Dla kontrastu, zanim bańka technologiczna miała pęknąć na początku XXI wieku, stosunek zapasów spadał do poziomu historycznego, z około 60% w pewnym momencie w 1997 r. do 20% na przełomie wieków – napisali stratedzy .

Blues z IPO

Mały apetyt inwestorów na nowe notowania to kolejny sygnał, że słabnie poczucie euforii zwykle towarzyszące bańkom.

Jak wynika z danych zebranych przez Bloomberg, w 1999 r. około 42% IPO w USA zebrało ponad 100 milionów dolarów, a ceny akcji wzrosły o 50% lub więcej na koniec pierwszego dnia notowań. W 2024 roku tylko jedna – CG Oncology Inc. – spełnił te kryteria.

W 1999 roku amerykański rynek IPO zebrał 89 miliardów dolarów. Choć w 2021 r. rynek odnotował rekordowe obroty, uderzył w ścianę. W tym roku w USA odbyło się 36 IPO, podczas których zebrano 7,2 miliarda dolarów. Do 2021 roku firmy wygenerowały około 300 miliardów dolarów z około 1000 transakcji.

Porównywalne oceny

Silne zyski niektórych gigantów technologicznych osłabiły wysokie wyceny. Są one stosunkowo wydłużone, ale nadal poniżej poprzednich szczytów.

Na przykład akcje Magnificent Seven notowane są na poziomie zbliżonym do średniego stosunku ceny do zysku od 2015 r., jak pokazuje Bloomberg.

Weźmy dziś pod lupę pięć największych spółek z indeksu S&P 500. Na początku 2000 roku Intel Corp., Cisco Systems Inc., Microsoft i Dell – wynika z analizy Bloomberg Intelligence.

Według BI wyceny spółek technologicznych obejmują sektory, w tym sztuczną inteligencję i robotykę, przy czym według BI większość tych koszyków ma współczynnik ceny do sprzedaży równy lub niższy od średniej z pięciu lat.

– Z pomocą Eleny Bobiny, Jessiki Menton i Bailey Lipschultz.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg LP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *