USA celują w irańską produkcję dronów w odwecie za izraelski atak

Departament Skarbu ogłosił w czwartek nowe sankcje nałożone na Iran w odpowiedzi na jego ostatnie naloty na Izrael, co skłoniło administrację Bidena do poszukiwania raczej ekonomicznej niż wojskowej odpowiedzi wobec Teheranu.

Sekretarz skarbu Janet L. Yellen powiedziała, że ​​działania administracji „dyskredytują i destabilizują” irański program dronów, którego celem są cywile w Izraelu. Sankcje wymierzone są w irańską produkcję stali, która nie została zniesiona przez amerykańskich urzędników od 2021 roku. Według Departamentu Skarbu Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na ponad 600 powiązanych z Iranem firm w ciągu ostatnich trzech lat.

„Nasze działania sprawiają, że dalsza destabilizacja Iranu na każdym kroku staje się trudniejsza i droższa” – stwierdziła Yellen w oświadczeniu. „Będziemy nadal korzystać z naszych sankcji wobec Iranu, podejmując dalsze działania w nadchodzących dniach i tygodniach”.

Nowe sankcje, o których administracja zasygnalizowała na początku tego tygodnia, mają na celu raczej stłumienie niż zaognienie napięć w regionie, w miarę jak prezydent Biden stara się powstrzymać rozprzestrzenianie się działań wojennych na Bliskim Wschodzie.. Niektórzy krytycy naciskają na administrację, aby poszła dalej i ograniczyła przychody rządu Iranu, zezwalając Chinom na zakup dużych ilości irańskiej ropy. Departament Skarbu podjął pewne kroki, aby umożliwić chińskim firmom dokonywanie takich zakupów, ale bardziej ambitne represje groziłyby wzrostem światowych cen ropy, a tym samym wyższych cen gazu w USA w roku wyborczym.

Administracja, przynajmniej na razie, w dużej mierze uniknęła takiej ekspansji. Zamiast tego czwartkowe sankcje administracji skupiły się na celach w Iranie.

Sankcje ograniczają cele dla banków i innych instytucji finansowych posługujących się dolarem amerykańskim. Nie jest jednak jasne, ile zachodnich firm pomaga irańskiej produkcji dronów, zwłaszcza że irańska gospodarka ma już minimalne powiązania z zachodnimi gospodarkami Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

Zachód nałożył już sankcje na irańskie drony ze względu na ich użycie przez siły rosyjskie na Ukrainie, powiedziała Rachel Ziemba, zastępca starszego specjalisty w Center for New American Security, zespole doradców zajmującym się polityką zagraniczną. „Widzę to często” – powiedział. „To nie jest poważne posunięcie mające na celu zablokowanie przychodów z energii i podejrzewam, że nazwy, których to dotyczy, opierają się na punktach nexus w dolarach amerykańskich, co może obniżyć ich wydajność”.

Zanim ataki na Izrael z 7 października odnowiły napięcia regionalne, gospodarka Iranu była jedną z najbardziej liberalnych na świecie. Stany Zjednoczone nakładają sankcje gospodarcze na Iran od 1979 r., a administracja Trumpa znacznie zwiększyła presję gospodarczą po 2018 r., kiedy wycofała się z irańskiego porozumienia nuklearnego osiągniętego przez administrację Obamy.

Celem najnowszych sankcji jest 16 osób i dwie firmy zajmujące się irańską produkcją dronów. Sankcje nałożono również na pięć firm zaopatrujących irańskiego producenta stali Ghouzestan Steel. Ministerstwo Skarbu nałożyło również sankcje na trzy spółki zależne irańskiego producenta samochodów oskarżonego o wspieranie irańskiego reżimu.

W odpowiedzi na brutalny atak Izraela na ambasadę Iranu w Syrii Iran wystrzelił w weekend ponad 300 dronów i rakiet na Izrael. Irański atak nie spowodował większych szkód ani obrażeń, ponieważ siły izraelskie, amerykańskie i inne przechwyciły większość ostrzału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *