Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: aktualizacje na żywo

dług…Eduardo Soteras/Agence France-Presse — Getty Images

NAIROBI, Kenia – Skutki wojny na Ukrainie odbiły się echem na całym świecie, szczególnie w Afryce, gdzie zakłócenia w eksporcie zboża z Ukrainy spowodowały wzrost cen pszenicy i zaostrzyły głód i głód.

Więc OficerowieGrupy pomocowe i importerzy pszenicy w całej Afryce z zadowoleniem przyjęli piątkową umowę o ograniczeniu eksportu zboża na Ukrainę, gdzie wojna doprowadziła do niedoborów zbóż i gwałtownych wzrostów cen żywności na całym kontynencie afrykańskim.

„Lina była napięta, więc ta umowa da nam chwilę wytchnienia” – powiedziała Celestine Tawamba, dyrektor generalny La Pasta, zachodnioafrykańskiego kraju największego w Kamerunie producenta mąki i makaronu.

Umowa pośredniczona przez ONZ między Rosją a Ukrainą jest szczególnie ważna wśród 14 krajów afrykańskich, Według Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa, zależy od dwóch walczących krajów w przypadku połowy importu pszenicy. Jeden kraj, Erytrea, jest od nich całkowicie uzależniony.

Jednak umowa będzie miała ograniczony wpływ w innych częściach Afryki, gdzie kraje zmagają się z wewnętrznymi kryzysami politycznymi, gospodarczymi i społecznymi, które przyczyniły się do wzrostu głodu i wysokich cen żywności, powiedział Nazanine Moshiri, analityk International Crisis Group.

Jest to szczególnie widoczne w krajach Afryki Wschodniej, które doświadczają najgorszej suszy od czterech dekad Zniszczone gospodarstwa i zwierzęta gospodarskieSuche rzeki i studnie i prowadzące do śmierci setek dzieci.

A Wojna domowa w EtiopiiNiepewność polityczna Sudanoraz konflikt i terroryzm w krajach takich jak Burkina Faso, Mali I Somali Rządy i organizacje humanitarne uniemożliwiły wielu potrzebującym otrzymanie pomocy.

W Kenii rosnący dług publiczny i inflacja przyczyniły się do wzrostu cen żywności, wywołując w ostatnich tygodniach protesty uliczne i powszechny gniew w mediach społecznościowych.

Prezydent Uhuru Kenyatta w tym tygodniu z wyborami powszechnymi 9 sierpnia Zawieszony Nakazał cła na importowaną kukurydzę i gwałtowne obniżenie ceny detalicznej mąki kukurydzianej, ważnego podstawowego produktu spożywczego.

Samantha Power, szefowa amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego, która w piątek odwiedziła Kenię, zdeklarowany 255 milionów dolarów pomocy w nagłych wypadkach dla kraju.

Wiele krajów afrykańskich opiera się głównie na ziarnach takich jak sorgo, sorgo, proso i ryż. Jednak w ostatnich latach konsumenci pszenicy coraz częściej woleli kupować pszenicę z Rosji, ponieważ jest ona tańsza niż zboża z innych krajów, mówi Hugo Depoix, paryski menedżer Cerealis, firmy zajmującej się handlem zbożem, która sprzedaje do kilkunastu krajów afrykańskich. .

Niektóre kraje Afryki Zachodniej, takie jak Benin, Burkina Faso, Kamerun czy Wybrzeże Kości Słoniowej, szczególnie borykają się z zakłóceniami w eksporcie pszenicy z Rosji. W ciągu ostatnich dwóch lat rządy zamroziły ceny bagietek lub mąki, próbując kontrolować ceny pszenicy, które wzrosły z 250 USD za tonę latem 2020 r. do 530 USD tej wiosny.

Wyjście z inflacji może zająć trochę czasu. Pan z firmy La Pasta. „Za dwa do trzech miesięcy dostaniemy pszenicę po niskich cenach” – ocenił Tawamba.

The Umowa została podpisana w Stambule w piątek Ponad miesiąc po inauguracji prezydenta Senegalu Macky Salla, szefa Unii Afrykańskiej, Podróżował do Rosji Wzywam prezydenta Władimira Putina do uwolnienia bardzo potrzebnego zboża.

Eksperci twierdzą, że zniesienie zakazu eksportu zbóż jest dobrą wiadomością, ale nie odnosi się do rosnących cen nawozów i paliw, które były spowodowane wojną na Ukrainie i wpłynęły na bezpieczeństwo żywnościowe.

W Afryce Zachodniej, gdzie sezon sadzenia większości zbóż rozpoczął się w maju i czerwcu, brak dostępnych cenowo nawozów spowodowany wojną może doprowadzić do utraty jednej czwartej produkcji z zeszłego roku. Oszacowanie Regionalny Okręg Polityczny, FAO i Światowy Program Żywnościowy.

Według Tjada D’Oyen McKenna, dyrektora generalnego Mercy Corps, w Somalii, gdzie prawie połowa z 16 milionów mieszkańców kraju boryka się z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, cena nawozów wzrosła o 75 procent od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym.

„Dzisiejszy globalny kryzys żywnościowy przekracza 20 milionów ton zboża uwięzionych na Ukrainie” – powiedziała McKenna w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną.

Abdi Latif Tahir Nairobi, Kenia i Eliana Peltiera Z Dakaru w Senegalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *