Wielu uciekających wojsk rosyjskich w pobliżu Charkowa opuściło Ukrainę – amerykański urzędnik

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON, 12 września (Reuters) – Rosja w dużej mierze zrezygnowała ze swoich zdobyczy w pobliżu Charkowa, a wielu wycofujących się rosyjskich żołnierzy opuściło Ukrainę i przekroczyło granicę z powrotem do Rosji, powiedział w poniedziałek wysoki rangą urzędnik wojskowy USA.

Wycofując się, USA zobaczyły, że siły rosyjskie porzucają swój sprzęt, powiedział amerykański urzędnik wojskowy, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, „wskazując na niestabilne dowodzenie i kontrolę Rosji”.

Komentarze dla dziennikarzy Pentagonu były następstwem weekendu szybkich zwycięstw ukraińskich sił zbrojnych. Urzędnicy ukraińskiej służby cywilnej powiedzieli, że jej żołnierze odbili w ciągu ostatniego dnia ponad 20 miast i wsi, gdy siły ukraińskie wdzierały się w głąb terytorium zajętego przez uciekające wojska rosyjskie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Urzędnik wojskowy USA był optymistyczny, ale ostrożny, kiedy opisywał wydarzenia na Ukrainie.

„Widać, że ciężko walczą” – powiedział urzędnik, powołując się na postępy na południu i wschodzie w celu odzyskania terytorium.

Ukraina poinformowała, że ​​odparła rosyjskie zaliczki w dwóch kluczowych obszarach regionu Doniecka – Pakmut, w pobliżu miasta Gorłówka, w którym wydobywa się węgiel, i miasta Myorsk – poinformowali urzędnicy w wieczornym komunikacie.

Jednak wysoki rangą urzędnik wojskowy USA powiedział, że Rosja nadal koncentruje swoją siłę ognia na Baghmuth.

„Nadal widzimy użycie artylerii i nalotów” – powiedział urzędnik, zachowując anonimowość.

Witalij Ganczew, zainstalowany przez Rosjan szef moskiewskiej administracji okupacyjnej w rejonie Charkowa pozostającym pod kontrolą Rosji, przyznał, że siły ukraińskie przeniknęły na to terytorium.

Urzędnik nie powiedział, ile wojsk rosyjskich opuściło terytorium Ukrainy dla Rosji, ale opisał znaczne zaległości.

„Na miejscu w pobliżu Charkowa szacujemy, że siły rosyjskie w dużej mierze zrzekły się swoich zdobyczy na rzecz Ukraińców i wycofały się na północ i wschód. Wiele z tych sił przeszło przez granicę do Rosji” – powiedział urzędnik.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Billa Stewarta i Idrisa Ali; Montaż przez Jonathana Otisa i Lisę Schumacher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *