Wojna na Ukrainie: ONZ wzywa do powściągliwości po ataku na elektrownię jądrową w Zaporożu

Tytuł Zdjęcia,

Rosja okupuje elektrownię jądrową w Zaporożu od początku 2022 roku

Nowy atak dronów na ukraińską elektrownię w Zaporożu zwiększył ryzyko „poważnej awarii nuklearnej” – ostrzegł organ ONZ ds. nadzoru nuklearnego.

Rosja oskarżyła Ukrainę o atak, w wyniku którego ranne zostały trzy osoby. Ukraina zaprzeczyła zaangażowaniu.

Na czele konfliktu rosyjsko-ukraińskiego znajduje się gigantyczna rosyjska elektrownia jądrowa z sześcioma reaktorami.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) ONZ wielokrotnie ostrzegała przed takimi atakami.

Szef MAEA Rafael Grossi powiedział, że niedzielny atak dronów był „nieodpowiedzialny” i „poważna eskalacja zagrożeń dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony, na jakie narażona jest elektrownia”.

Zakład w Zaporożu na południu Ukrainy jest największym w Europie. Siły rosyjskie zajęły go wkrótce po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę w lutym 2022 roku i od tego czasu okupują go.

Elektrownia wyłączy wytwarzanie energii w 2022 r., ale potrzebuje stałej mocy do chłodzenia jednego ze swoich reaktorów, który znajduje się w trybie „zabezpieczenia przed wysoką temperaturą”, co oznacza, że ​​nie jest całkowicie wyłączony.

MAEA, która ma w Zaporożu zespół ekspertów, potwierdziła „fizyczny wpływ uderzeń dronów” na elektrownię, w tym na reaktory jądrowe.

Założone przez Rosję kierownictwo elektrowni stwierdziło, że poziom promieniowania jest normalny i nie doszło do poważnych uszkodzeń.

MAEA stwierdziła, że ​​szkody nie zagrażają bezpieczeństwu nuklearnemu, ale ostrzegła, że ​​jest to „poważny incydent, który może je podważyć”. [the] Integralność systemu sterowania reaktorem”.

Grossi zauważył, że miały miejsce „co najmniej trzy bezpośrednie trafienia” w „kluczowe struktury sterujące reaktorem”.

„To nie może się zdarzyć” – powiedział. „Nikt nie może sobie wyobrazić ani zyskać żadnej przewagi militarnej lub politycznej w wyniku ataków na obiekty nuklearne. To jest nieważne”.

Zarówno Rosja, jak i Ukraina oskarżają się wzajemnie o ostrzał elektrowni i ryzyko poważnej awarii nuklearnej.

Rosyjskie kierownictwo fabryki stwierdziło, że za atakiem stoją siły zbrojne Ukrainy, ale Ukraina zaprzeczyła tym zarzutom.

„Ukraina nie brała udziału w żadnych zbrojnych prowokacjach na miejscu zdarzenia” – powiedział portalowi informacyjnemu Ukraińska Prawda Andrij Jusow, rzecznik Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy. Zakład jest „nielegalnie okupowany przez Rosję” – powiedział.

Jusow oskarżył Rosję o narażenie elektrowni, ludności cywilnej i środowiska poprzez uderzenie w nią.

W zeszłym miesiącu zespół ekspertów MAEA pracujący w zakładzie codziennie przez tydzień słyszał eksplozje.

Grozy powiedział wówczas: „Minęło ponad dwa lata, bezpieczeństwo jądrowe i ochrona jądrowa na Ukrainie w dalszym ciągu są zagrożone. Jesteśmy zdeterminowani zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zmniejszyć ryzyko awarii jądrowej, która szkodzi ludziom. Środowisko, nie tylko na Ukrainie.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *