BRUKSELA (AP) – W niedzielę w całej Europie rozpoczęły się lokale wyborcze, gdy wyborcy z 20 krajów oddawali głosy w wyborach, które mają przesunąć parlament Unii Europejskiej na prawo i wpłynąć na przyszłość największego bloku handlowego na świecie.
Wojna na Ukrainie, migracje i wpływ polityki klimatycznej na rolników to tylko niektóre z tematów, które nurtują wyborców. Karty do głosowania 720 członków zostanie wybranych Parlament Europejski.
W 2024 roku do urn pójdzie ponad 50 krajów
Sondaże wskazują, że partie głównego nurtu i proeuropejskie utrzymają większość w parlamencie, ale ich miejsca zajmie radykalna prawica, w tym partie kierowane przez takich polityków jak holenderski Geert Wilders i francuska Marine Le Pen.
Utrudni to Europie stanowienie prawa i podejmowanie decyzji.
Prawodawcy UE mają głos w różnych kwestiach, od przepisów finansowych po politykę klimatyczną i rolną. Zatwierdzają budżet UE, który obejmuje projekty infrastrukturalne, dotacje dla gospodarstw rolnych i Ukraińcom udzielono pomocy. Mają weto w sprawie powołania potężnej Komisji Europejskiej.
Wybory przypadają w momencie, gdy zaufanie wyborców w okręgu liczącym około 450 milionów obywateli zostanie wystawione na próbę. W ciągu ostatnich pięciu lat Unia Europejska Wstrząśnięty infekcją wirusem koronowymA Załamanie gospodarcze I Kryzys energetyczny Podsycał go największy konflikt lądowy w Europie od czasów II wojny światowej. Jednak kampanie polityczne często skupiają się na kwestiach budzących obawy poszczególnych krajów, a nie na szerszych interesach europejskich.
Niedzielny maraton głosowania kończy czterodniowy cykl wyborczy, który rozpoczął się w czwartek w Holandii.
Z nieoficjalnego sondażu wynikało, że antyimigracyjna partia Geerta Wildersa utworzy partię skrajnie prawicową. Ważne zyski W Holandii koalicja partii proeuropejskich zepchnęła ją na drugie miejsce.
Po ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. partie populistyczne lub skrajnie prawicowe przewodzą obecnie rządom w trzech krajach – na Węgrzech, Słowacji i we Włoszech – oraz wchodzą w skład koalicji rządzących w innych krajach, m.in. w Szwecji, Finlandii, a wkrótce także w Holandii. Sondaże faworyzują populistów Francja, Belgia, Austrii i Włochy.
„Prawica jest dobra” – powiedział dziennikarzom po głosowaniu premier Węgier Viktor Orbán, który stoi na czele twardego, nacjonalistycznego i antyimigracyjnego rządu. „Zawsze lepiej jest iść w prawo. Idź w prawo!”
Po wyborach następuje okres handlu końmi, podczas którego partie polityczne renegocjują swoje miejsca w ogólnokontynentalnych koalicjach politycznych stojących na czele Parlamentu Europejskiego.
Największa grupa polityczna – centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPP) – w trakcie obecnych wyborów przesunęła się na prawicę w kwestiach takich jak bezpieczeństwo i migracja.
to jedno z najczęściej oglądanych pytań Bracia Włoch – Populistyczna, skrajnie prawicowa partia rządząca premier Georgii Meloni, która ma neofaszystowskie korzenie, pozostaje w bardziej twardej linii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR) lub staje się częścią nowej skrajnie prawicowej grupy. Wzrost liczby wyborów. Meloni pragnie współpracować z EPP.
Konsolidacja wpływów skrajnej prawicy przez ECR w połączeniu z tożsamością Le Pen i demokracją będzie sytuacją bardzo niepokojącą dla partii proeuropejskich.
Druga co do wielkości grupa – centrolewicowi Socjaliści i Demokraci – oraz Zieloni odmawiają sprzymierzenia się z ECR.
Pojawiają się także pytania, do jakiego ugrupowania mogłaby dołączyć rządząca partia Fidesz Orbána. Wcześniej była częścią EPP Wymuszony 2021 r. ze względu na konflikty dotyczące jej interesów i wartości.
Wybory wprowadzają także okres niepewności w związku z wyborem nowych przywódców, którzy mają przewodzić projektowi europejskiemu. Podczas gdy prawodawcy będą walczyć o miejsca w koalicji, rządy będą rywalizować o najwyższe stanowiska w UE dla swoich urzędników krajowych.
Najważniejszym z nich jest kierownictwo Komisji Europejskiej – potężnego organu wykonawczego, który proponuje przepisy i monitoruje ich przestrzeganie. Komisja kontroluje portfele UE, reguluje handel i pełni funkcję europejskiego organu nadzorującego konkurencję.
Inne godne uwagi stanowiska to przewodniczący Rady Europejskiej, który przewodniczy szczytom prezydentów i premierów, oraz szef polityki zagranicznej UE, najwyższy dyplomata bloku.
Nieoficjalne szacunki pochodzą z godziny 16:15 GMT. Oficjalne wyniki pięcioletniego referendum zostaną opublikowane we Włoszech po zamknięciu ostatnich lokali wyborczych w 27 krajach UE o godzinie 23:00 (21:00 GMT), ale jasny obraz tego, jak będzie wyglądać nowe zgromadzenie, stanie się jasny dopiero w poniedziałek.