Wybucha wojna Izrael-Hamas w miarę nakręcania się kryzysu humanitarnego w Gazie: aktualizacje na żywo

12:23 czasu wschodniego, 21 listopada 2023 r

Dwie skrajnie prawicowe partie izraelskie oświadczyły, że nie poprą proponowanej umowy o zakładnikach

Od Tamar Michaelis w Tel Awiwie

Dwie skrajnie prawicowe partie izraelskie wchodzące w skład koalicyjnego rządu premiera Benjamina Netanjahu zasugerowały we wtorek, że nie poprą rozważanej przez rząd umowy o zakładnikach.

Religijna Partia Syjonistyczna, na której czele stoi minister finansów Bezalel Smodrich, stwierdziła: „Proponowane porozumienie jest złe i nie powinniśmy się na nie zgadzać. Jest to złe dla bezpieczeństwa Izraela, zakładników i żołnierzy IDF” i dodał: „Jedynym sposobem na zwrot wszystkich zakładników jest dalsze wywieranie nacisku militarnego do czasu całkowitej kapitulacji Hamasu”.

Żydowska Partia Władzy Ministra Bezpieczeństwa Narodowego Itamara Ben-Gvira stwierdziła, że ​​„bardzo trudno będzie poprzeć porozumienie” i że „naszym żądaniem jest porozumienie, które uwalnia wszystkich, ale na naszych warunkach”.

Oświadczenia obu stron nie zawierają jeszcze pełnych warunków umowy.

Ani Smotrich, ani Ben Gvir nie są członkami Gabinetu Wojennego, który obecnie zbiera się w celu rozważenia traktatu.

Obaj są członkami Gabinetu Obrony, który zbierze się o godzinie 12:00 czasu wschodniego.

Więcej na temat umowy o zakładnikach: Cel izraelskiego rządu Co najmniej 50 zakładników 10 dziennie przez pięć dni – poinformowało CNN źródło izraelskiego rządu – zostanie opublikowanych w ramach umowy przedstawionej we wtorek. Rząd jest skłonny przedłużyć umowę, jeśli Hamas będzie skłonny uwolnić więcej zakładników.

Podczas zawieszenia broni Izrael przestanie latać dronami obserwacyjnymi nad Gazą przez co najmniej sześć godzin dziennie, powiedziała osoba zaznajomiona z negocjacjami.

Zgodnie z nadchodzącym porozumieniem Hamas będzie brał więcej kobiet i dzieci jako zakładników w okresie zawieszenia broni – czego, jak podkreśliła grupa, nie będzie można zrobić, dopóki nie zostanie wprowadzone trwałe zawieszenie broni. Tymczasowe zawieszenie broni mogłoby zostać przedłużone dalej, aby umożliwić uwolnienie zakładników.

W ramach negocjacji Hamas poprosił o pomoc setki ciężarówek. Paliwo ma kluczowe znaczenie dla zasilania operacji wojskowych grupy i wentylacji sieci podziemnych kopalń grupy w Gazie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *