2022 Bahrain Grand Prix Kwalifikacje i najważniejsze wydarzenia: Leclerc podnosi oszałamiający biegun Bahrajnu dla Ferrari przed Verstappen i Science

Charles Leklerk zdobył pierwsze pole position w Mistrzostwach Świata Formuły 1 2022 w rundzie kwalifikacyjnej w Bahrajnie, wyprzedzając obrońcę tytułu Maxa Verstappena i Carlosa Science.

Leglerk z Ferrari był bardzo szybki w Q1, ale Verstappen z Red Bulla wygrał ponownie w Q2, wchodząc do pierwszej dziesiątki rzutów karnych w jednej talii. Scena została przygotowana do konfrontacji między Championem a Scuderia w Q3.

To właśnie wtedy Leklerk wziął swój drugi biegun Bahrain GB i ustawił skalę blistrową 1 m 30,558 sekundy. Verstappen mógł przybyć tylko w 0,123 sekundy, podczas gdy Science nie poprawił swojego pierwszego biegu, zajmując trzecie miejsce w 0,129 sekundy. Kolega z drużyny Verstappena, Matt Perez, był na zdalnym P4.

Mercedes awansował do Q3 – jedynego samochodu napędzanego przez Mercedesa – ale nie zdołał dostać się do pierwszego rzędu. Lewis Hamilton zajął piąte miejsce, a jego były kolega z zespołu Valteri Potas zajął szóste miejsce na etapie dla Alfa Romeo.

1: 31.238

Po raz pierwszy od Grand Prix Brazylii 2019 obaj kierowcy Haas awansowali do drugiego kwartału, ale Kevin Magnusen awansował do trzeciego kwartału, zajmując siódme miejsce za Fernando Alonso z Alpine. To pozostawiło George’a Russella z Mercedesa na dziewiątym miejscu – Pierre Gasly zakończył w pierwszej dziesiątce dla AlphaTauri.

Zaskakujące usunięcia z drugiego kwartału to Lando Norris z McLarena (P13) i Alpine Esteban Ocon (P11), którzy podzielili ich na P12 z Mickiem Schumacherem.

Zobacz: Porozmawiaj więcej o nowym sezonie F1

Alex Alban, 14. na scenie, awansował do Q2 po swoim pierwszym występie w Williamsie, podczas gdy nowicjusz Zhou Guanyu zajął 15. miejsce dla Alfa Romeo.

Zajęło 16 miejsce po stracie Yuki Sunody z AlphaTauri, dwóch kierowców Aston Martina (Nico Hulkenberg 17. i Lance Stroll 19.) oraz Daniela Ricciardo z McLarena. Nicholas Latifi był ostatni na starcie dla Williamsa.

Kliknij tutaj, aby zasubskrybować F1 TV Ulepszone relacje z wyścigów, ekskluzywne pokazy, archiwalne wideo i nie tylko

Najważniejsze informacje o kwalifikacjach: Grand Prix Bahrajnu

Stało się

Q1 – Ferrari zaćmiewa Czerwoną trawę na gwiazdach Haasa i Alfa Romeo

W swoich pierwszych przejazdach Charles Leklerk i Carlos Sineh z Ferrari zdobyli pierwsze miejsce w grafiku, a Leklerk prowadził ze swoim kolegą z zespołu o 0,096 sekundy na okrążeniu 1 m 31,471 s. Kierowca Scuderia również nie zdobył drugiego gola – ani Max Verstappen z Red Bulla, który w Q1 zajmował jedną dziesiątą i trzecią.

Valteri Potas z Alfa Romeo czwarty, P1 uniósł brwi w 0,448 sekundy, podczas gdy Kevin Magnussen z Haasa zajął pierwszą piątkę przed Estepanem Okanem z Alpine – pokazując, że w końcu zrezygnował z przejazdów na miękkich oponach w 3. PR.

W P7, wraz z Pierre’em Gasly z AlphaTauri, zajmujący ósme miejsce Lando Norris (McLaren) wziął kierowcę Mercedesa, George’a Russella (P9) i Lewisa Hamiltona (P10).

Sergio Perez z Red Bulla nie znalazł się w pierwszej dziesiątce, ale Fernando Alonso (B12) z Albine i Mick Schumacher z Haasa zajęli pierwsze miejsce w B13 i dziewiąte. Po raz pierwszy od 2019 brazylijskiego GB oba samochody Haz były w drugim kwartale.

Leklerk odłożył znacznik na Q1

Debiutując w Alfie Romeo, Joe Guanyu zakończył Q2 na P14, ustępując tylko koledze z zespołu Nicholasowi Latifi, który wrócił z 15. miejsca, przed Alexem Albanem z Williamsa.

Czwartek samochodów napędzanych Mercedesami dołączył na 16. miejscu – Yuki Sunoda, który przegrał FP3 z problemem hydraulicznym – w Dropzone.

Aston Martino nie wygrał w Q1 – Nico Hulkenberg 17. i jego kolega z drużyny Lance Stroll 19. – pozostawiając Williamsa z Łotwy w P20. Daniel Ricciardo (P18), który był rozczarowany splitem Aston Martins, opuścił przedsezonowy test z Covit-19.

Nokaut: Sunoda, Halkenberg, Ricciardo, Spacer, Latifi

1386482629

Alex Alban zabrał Williamsa do Q2 w swoim debiucie dla zespołu

Q2 – Verstappen próbuje utrzymać Ferrari w tyle

Po dodaniu szerokiej gamy zmian w przepisach na 2022 r. kierowcy rozpoczynający Q2 nie będą już musieli używać tych samych opon do startu w wyścigach, podczas gdy w Q3 obowiązkowa jest bardziej miękka opona.

Verstappen ustanowił dotychczas najszybszy czas z 1m 30.767 sekund i był w boksach, gdy Ferraris pojawiło się na swój drugi bieg. Science B2 awansował o 0,030 sekundy od Verstappen, podczas gdy Leklerk zajął trzecie miejsce i 0,175 sekundy za panującym mistrzem.

W drugim Red Bull Perez zajął czwarte miejsce – 0,251 sekundy – Mercedes Hamilton był piąty, a Russell szósty.

Magnussen podjął kolejną szokującą próbę dla Haasa, kończąc Q2 na siódmym miejscu, ale duński kierowca był związany w garażu z powodu awarii hydraulicznej. Skończył przed Alonso i Casleyem, obaj potwierdzając wygląd Q3.

Późna próba Potosa uplasowała go na 10. miejscu – co oznacza, że ​​ostatnio przegapił Q3 w 2016 roku w Abu Zabi. Tak więc Ocon stracił 0,365 sekundy w Q3 dla Alpine, podczas gdy Haasin Schumacher nie powiódł się w próbie lotu i był zadowolony z P12.

McLaren nie mógł znaleźć się w pierwszej dziesiątce, ponieważ Norris był 13. w P15, wyprzedzając Albona Williamsa (P14) i Zhou Alfy Romeo.

Knockout – Okan, szewc, Norris, Alban, Jr.

1386498498

Verstappen wygrał w II kwartale

Q3 – Scuderia przeciwstawia się Verstappen

Hamilton i Russell pojawili się pierwsi, ponieważ siedmiokrotny mistrz upuścił swojego kolegę z drużyny. Hamilton był szybszy niż Russell w swoim pierwszym biegu, ale żaden z nich nie walczył o polaryzację.

Jednak Leklerk i Nauka Byli W walce o P1 – i praktycznie łeb w łeb, po pierwszych biegach bardzo blisko szedł za nim Verstop. Nauka miała bardziej biegunową pozycję niż Leklerk, a potem Verstappen – trio podzieliło się w zaledwie 0,056 sekundy.

Jednak w drugim biegu Leklerk poczynił postępy, podczas gdy Science nie udało się. Kierowca Monacas zajął pierwszą pozycję polarną po Grand Prix Azerbejdżanu 2021 i zajął drugie miejsce w Bahrajnie z czasem 1 m 30,556 s. Verstappen skończył płasko na B3 w 0,123 sekundy, a nauka w 0,129 sekundy.

Kiedy Perez wrócił na czwarte miejsce, Hamilton Mercedesa zajął pierwszą piątkę, podczas gdy jego były kolega z drużyny Botas po raz kolejny umieścił swoją Alfę Romeo na szóstym miejscu – choć trzy z dziesięciu dla Hamiltona.

Zajmujący siódme miejsce kierowca Haus Magnussen był gwiazdą kwalifikacji, wyprzedzając Alonso Alpine w P8 i drugiego Mercedesa Russella na dziewiątym – Magnussen został zmuszony do zjazdu z toru po ostatnim Q3. Pierwsza dziesiątka to Gasly firmy AlphaTauri.

1386499426

Leklerk zdobył swój dziesiąty w karierze biegun

Ważny cytat

„Tak, jest dobrze”, powiedział Leklerk, pracownik polarny. „Ostatnie kilka lat było niesamowicie trudnych dla zespołu i jesteśmy bardzo przekonani, że ta nowa okazja będzie dla nas okazją, aby ponownie znaleźć się w czołówce i myślę, że ciężko pracowaliśmy jako zespół, aby odkryć siebie na nowo. poziom, na którym musimy walczyć o najlepsze miejsca.

„Dzisiaj był więc bardzo szczęśliwy dzień – to bardzo trudna sesja kwalifikacyjna. Nie byłem do końca zadowolony z jazdy, ale udało mi się to zrobić w Q3. Startujemy z pole position, więc jestem bardzo szczęśliwy. „