RZYM/TRIBOLI, 28 stycznia (Reuters) – Włoski gigant energetyczny Eni i libijska National Oil Company (NOC) podpisały w sobotę umowę na wydobycie gazu o wartości 8 miliardów dolarów, mającą na celu zwiększenie dostaw energii do Europy pomimo niepewności i zawirowań politycznych w kraju Afryki Północnej.
Porozumienie, podpisane podczas wizyty w Trypolisie premier Włoch Giorgii Meloni, ma na celu zwiększenie wydobycia gazu na libijski rynek wewnętrzny oraz na eksport.
Produkcja osiągnie plateau 750 milionów stóp sześciennych dziennie począwszy od 2026 roku, powiedział Eni w oświadczeniu.
„Ta umowa umożliwia duże inwestycje w libijski sektor energetyczny, przyczyniając się do lokalnego rozwoju i tworzenia miejsc pracy, jednocześnie wzmacniając rolę Eni jako wiodącego operatora w kraju” – powiedział jej dyrektor naczelny, Claudio Descalzi.
Meloni spotkał się z premierem Libii Abdulhamidem al-Dibibą, szefem uznanego na arenie międzynarodowej Rządu Jedności Narodowej (GNU), w celu rozmów w Trypolisie, które również dotyczyły migracji przez Morze Śródziemne.
Na wspólnej konferencji prasowej z Descalzi prezydent NOC Farhad Bengdara powiedział, że umowa gazowa trwała 25 lat i była najważniejszą nową inwestycją w libijski sektor energetyczny od ćwierć wieku.
Ze względu na wojnę na Ukrainie kraje europejskie w ciągu ostatniego roku coraz częściej starały się zastąpić rosyjski gaz dostawami energii z Afryki Północnej i innych krajów.
Włochy są już liderem w wydobyciu gazu z Algierii, gdzie budują nowe partnerstwo strategiczne, które obejmuje inwestycję w państwową firmę energetyczną Sonatrac, aby pomóc jej odwrócić lata spadku produkcji.
Ryzyko polityczne
Porozumienia osiągnięte w Trypolisie może jednak podważyć konflikt wewnętrzny w Libii, który podzielił kraj między rywalizujące ze sobą frakcje walczące o kontrolę nad rządem i zaprzeczające wzajemnym roszczeniom do legitymacji politycznej.
Podkreślając niepewność, minister ds. ropy Dbeibah, Mohamed Oun, wykluczył jakąkolwiek umowę, jaką Narodowy Komitet Olimpijski mógłby zawrzeć z Włochami, mówiąc w filmie na stronie ministerstwa, że ministerstwo powinno zawrzeć takie umowy.
Descalci z Eni powiedział, że umowa obejmie również instalację do wychwytywania dwutlenku węgla i energię słoneczną.
Przewodniczący NOC Bengtara został mianowany w zeszłym roku przez Dbeibah, którego własny rząd tymczasowy został powołany w 2021 r. w procesie wspieranym przez ONZ.
Parlament z siedzibą na wschodzie i frakcje, które go popierają, powiedziały na początku ubiegłego roku, że rząd nie jest już prawomocny, odrzucając zarówno nominację Bengtary, jak i umowy Trypolisu z obcymi państwami.
Chaos w Libii od wspieranego przez NATO powstania w 2011 r., kiedy obalony dyktator Muammar Kaddafi pozostawił znaczną część kraju w rękach uzbrojonych frakcji.
Prawicowa przywódczyni Rzymu uczyniła swoją kampanię polityczną centralnym punktem swojej kampanii politycznej, kiedy doszła do władzy, w oświadczeniach dla prasy, że DiBiba i Meloni rozmawiali również o nielegalnej imigracji do Włoch z Libii.
Dbeibah powiedział, że Włochy wesprą Libię, dostarczając nowe statki poszukiwawczo-ratownicze.
Brak bezpieczeństwa i bezprawie sprawiły, że Libia stała się główną, choć niebezpieczną trasą dla migrantów próbujących dotrzeć do Europy, często przez Włochy. Każdego roku setki migrantów umierają próbując odbyć tę podróż.
Minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Piantossi, który nadzoruje kwestię migracji w Rzymie, towarzyszył Meloniemu w Libii, podobnie jak minister spraw zagranicznych Antonio Tajani.
Sprawozdania Aymana al-Warfali w Libii i Gavina Jonesa w Rzymie; Dodatkowe raporty Ahmeda Dolby i Enasa Alashreya w Kairze; Autorzy: Angus McDowall i Gavin Jones; Montaż autorstwa Clelii Oziel
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.