Akcje zyskały, gdy ropa spadła na optymizm co do postępów Ukrainy

Poza domem maklerskim w Tokio w Japonii, 7 marca 2022 r., w środku wybuchu epidemii koronawirusa (COVID-19), osoba nosząca maskę bezpieczeństwa mija elektroniczną tablicę pokazującą Shanghai Joint Code, Nikkei Code i średnia przemysłowa Dow Jones. REUTERS / Kim Kyung-hoon

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

  • > Giełdy azjatyckie:
  • Akcje spółki futures S&P 500 0,5%, akcje Chin
  • Rentowności rosną przed oczekiwanymi podwyżkami stóp przez Fed i BoE
  • Dolar osiąga 5-letnie maksimum w stosunku do dolara, gdy BOJ pozostaje w tyle
  • Ropa amerykańska spadła o ponad 2 dolary za baryłkę

SYDNEY, 14 marca (Reuters) – Większość rynków akcji pogrążyła się w poniedziałek z powodu optymizmu, że rosyjsko-ukraińskie rozmowy pokojowe ulegną poprawie. Rynki obligacji odbiły się w tym tygodniu w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, choć walki nadal zaciekły.

Kiedy w niedzielę rosyjskie rakiety uderzyły w dużą ukraińską bazę w pobliżu polskiej granicy, obie strony były jeszcze bardziej podekscytowane perspektywą rozmów. Czytaj więcej

Szansa na pokój Kontrakty na akcje S&P 500 wzrosły o 0,5%, a kontrakty Nasdaq o 0,4%. Kontrakty terminowe EUROSTOXX 50 zyskały 0,5%, a kontrakty terminowe FTSE zyskały 0,2%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Nikkei z Tokio (.N225) 0,9% wyższy, ale najszerszy indeks MSCI dla akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią (.MIAPJ0000PUS) Został obniżony o 1,6% przez straty w Chinach.

Chińskie niebieskie żetony (.CSI 300) Liczba przypadków wirusa koronowego spadła o 1,7% po poprawie, a południowe miasto Shenzhen zostało zamknięte i wywołało spekulacje na temat dalszego łagodzenia polityki. Czytaj więcej

Obligacje gdzie indziej były pod presją w zeszłym tygodniu, ponieważ rentowności 10-letnich obligacji skarbowych wzrosły o cztery punkty bazowe do 2,04%, a rosnące ceny surowców wydawały się pchać inflację dalej.

Co istotne, kluczowa miara oczekiwań inflacyjnych w USA wzrosła do 3% i zbliżyła się do rekordowych poziomów.

Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych na posiedzeniu w tym tygodniu i potwierdziła jedynie oczekiwania na sygnały płynące z prognoz członków „kropki”.

Kevin Cummins, główny ekonomista NatWest Markets, powiedział: „Biorąc pod uwagę wysokie tempo inflacji po styczniowym posiedzeniu FOMC, punkty na 2022 r. będą głównie około czterech lub pięciu maksimów, wyższych niż poprzednie trzy”.

„Podejrzewamy, że możemy również otrzymać dodatkowy dodatek do tego, jak bank centralny planuje zmniejszyć rozmiar bilansu na początku tego tygodnia”.

Oczekuje się, że Bank Anglii podniesie w czwartek swoje stopy procentowe do 0,75%, co jest trzecią podwyżką z rzędu, a ceny rynkowe będą sygnalizowały dalsze zajęcie 2% pod koniec roku. Czytaj więcej

Przewiduje się, że kontrakty terminowe Fed Fund Futures wzrosną w tym roku o sześć lub siedem punktów do około 1,75%, najwyższego poziomu od maja 2020 r. w stosunku do dolara amerykańskiego.

Cena euro wyniosła 1,0905 USD, niedaleko od ostatniego 22-miesięcznego maksimum wynoszącego 1,0804 USD, podczas gdy dolar osiągnął nowy szczyt od pięciu lat, wynoszący 117,87 w stosunku do jena.

Bank Japonii pozostaje daleko w tyle za innymi głównymi bankami centralnymi w zacieśnianiu polityki.

„Jen nie był w stanie wykazać swoich zwykłych cech bezpiecznego schronienia, ze względu na duży wzrost rentowności w USA oraz politykę kontroli krzywej dochodowości BoJ, która uniemożliwia JGB awans na kluczowych globalnych rentownościach”, powiedział Rodrigo Cadril. Specjalista ds. strategii FX w NAB.

„Japonia jest również głównym importerem energii, co budzi obawy o warunki szoku handlowego spowodowanego wyższymi cenami energii”.

Złoto straciło w poniedziałek swoją bezpieczną przystań, spadając o 0,5% do 1975 USD za uncję i osiągając rekordowy poziom 2069 USD w zeszłym tygodniu.

Podobnie perspektywa postępu na Ukrainie sprawiła, że ​​ceny ropy nieco się obniżyły w związku z ich ostatnimi zwyżkami, chociaż negocjacje z producentem Iranu wydają się utknęły w martwym punkcie. Czytaj więcej

Cena ropy Brent spadła o 2,13 USD do 110,54 USD, a ropy naftowej w USA o 2,46 USD do 106,84 USD.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

raport Wayne’a Cole’a; Edytowanie przez Sama Holmesa i Sri Navaratnam

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *