Amerykański Intel szacuje kluczową strategiczną zmianę w Rosji, która wyprowadza część sił z Kijowa

Siły rosyjskie, wycofujące się teraz w niektórych częściach północy, skoncentrują się na zdobyciu na południu i wschodzie. Stany Zjednoczone już monitorują ruch, w tym rosyjskie zespoły taktyczne batalionowe opuszczające obszar wokół Kijowa.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało we wtorek, że zdecydowało „Większe ograniczenie działań wojennych” W kierunku Kijowa i Czernigowa powiedział wiceminister obrony Rosji Aleksander Fomin, według państwowych mediów RIA.

Urzędnik powiedział, że Stany Zjednoczone szacują, że zatuszują wycofanie się Rosji z powietrza i artyleryjskiego bombardowania stolicy. Urzędnicy amerykańscy ostrzegają, że Rosja zawsze może wywrócić się do góry nogami, jeśli pozwolą na to warunki wojenne.

Posunięcie to nastąpiło po rozmowach pokojowych między przedstawicielami Rosji i Ukrainy w Stambule we wtorek. Prezydent Joe Biden wezwał prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Olafa Scholesa, premiera Włoch Mario Draghiego i premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, aby omówili najnowsze wydarzenia na Ukrainie.

Zapytany przez dziennikarzy we wtorek, Biden powiedział, że czas pokaże, co zrobić z twierdzeniem, że Rosja ogranicza swoje operacje wokół Kijowa.

„Zobaczymy. Niczego tam nie czytałem, dopóki nie zobaczę, jakie są ich działania. Zobaczymy, czy postępują zgodnie z zaleceniami” – powiedział Biden, zapytany, czy Rosja wydaje się ograniczać swoje operacje wojskowe. To może być znak, że wojna w Kijowie dobiega końca lub że Rosja próbuje kupić czas.

Biden zauważył w swoim apelu z europejskimi przywódcami we wtorek rano, że istnieje „konsensus między przywódcami”, aby „przyjrzeć się temu, co oferują i dowiedzieć się, co robią”.

„W międzyczasie będziemy nadal utrzymywać silne sankcje. Będziemy nadal zapewniać ukraińskiemu wojsku zdolność do samoobrony i nadal będziemy monitorować to, co się dzieje” – dodał Biden.

Długoterminowa korekta strategii

W oczach Stanów Zjednoczonych nie jest to krótkoterminowe dostosowanie się do zjednoczenia, ale długofalowy ruch, ponieważ wpadnie w szpony upadłej Rosji na północy. Urzędnik powiedział, że Stany Zjednoczone są zaniepokojone presją gospodarczą i zjednoczeniem europejskich sojuszników w zakresie wsparcia militarnego.

We wtorek sekretarz stanu Anthony Blinken ostrzegł, że rosyjskie twierdzenie o zmniejszeniu wrogości wobec Kijowa „próbuje ponownie odwrócić uwagę Rosji i oszukać ludzi, by uwierzyli, że nie robi tego, co robi”.

„Jeśli w jakiś sposób wierzą, że próba podporządkowania sobie wschodniej i południowej części Ukrainy „tylko” może się udać, znowu się oszukują” – powiedział Blinken dla wspólnej gazety. Konferencja z ministrem spraw zagranicznych Maroka Nasserem Boridą.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Ukrainę można podzielić na dwa państwa, Koreę Północną i Koreę Południową.

Generał Kirillo Budanow, szef ukraińskiej Służby Wywiadu Bezpieczeństwa BRICS, powiedział, że rosyjskie operacje wokół Kijowa zakończyły się fiaskiem i że obecnie rosyjskie wojsko nie jest w stanie obalić ukraińskiego rządu. Powiedział, że wojna Putina skupia się teraz na południu i wschodzie kraju.

„Mam powody, by sądzić, że rozważa „koreański” scenariusz dla Ukrainy. [Russian forces] Stara się narzucić linię podziału między okupowanymi i nieokupowanymi terytoriami naszego kraju – powiedział Budanow.

Postęp w rozmowach pokojowych

Tymczasem podczas wtorkowych rozmów między przedstawicielami Rosji i Ukrainy w Stambule poczyniono wystarczające postępy, by podnieść możliwość spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim.

Przemawiając w Stambule po rozmowach obu stron we wtorek, doradca prezydenta Ukrainy Michaił Podoliak powiedział, że istnieje „szansa” na spotkanie obu prezydentów. „Mamy teraz dokumenty, które pozwalają prezydentom spotykać się na zasadzie dwustronnej” – powiedział.

Bodoliak powiedział, że rozmowy między obiema stronami będą „kontynuować online 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu”, dodając, że Ukraina potrzebuje „jasnego sformułowania prawnego”.

– Delegacja rosyjska jest konstruktywna i czujna. Nie oznacza to, że rozmowy są łatwe. Są bardzo trudne, ale strona rosyjska zwraca uwagę na rosyjskie propozycje i plany ukraińskie – dodał.

Rosyjska agencja informacyjna TASS zacytowała szefa rosyjskiej delegacji Władimira Miedinskiego, który stwierdził, że rozmowy były konstruktywne. „Rosja robi dwa kroki w kierunku Ukrainy” – powiedział.

„Propozycje ukraińskie zostały opracowane w wystarczających ilościach, aby można je było przedłożyć prezydentowi, a nasza odpowiednia odpowiedź będzie wkrótce dostępna” – powiedział Miediński.

Zespół CNN w pobliżu linii frontu na wschód od Quinn słyszał intensywne i częste odpalanie pocisków i rakiet we wtorek.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje dotyczące reakcji i tła.

Michael Conte i Jeremy Herb z CNN przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *