Amerykański prawnik twierdzi, że Menendez poprosił go o ponowne rozpatrzenie sprawy bogatego darczyńcy

NOWY JORK – Philip Selinger, amerykański prawnik w New Jersey, zeznał w środę, że odbył niezwykłą rozmowę z senatorem Bobem Menendezem w związku z posadą prokuratora pod koniec 2020 r., kilka miesięcy po tym, jak był jednym z kilkudziesięciu gości na kameralnym weselu senatora. ceremonia

Selinger, świadek oskarżenia w procesie Menendeza o korupcję przed sądem federalnym na Manhattanie, określił siebie jako wieloletniego przyjaciela i osobę zbierającą fundusze dla Demokraty z New Jersey. On i prawodawcy grali w golfa ze swoimi synami i chodzili na kolacje z żonami – powiedział.

Wszystko się zmieniło po objęciu urzędu przez Selingera w grudniu 2021 r. i uniewinnieniu go w sprawie o oszustwo przeciwko deweloperowi Fredowi Teibsowi – zeznał. Teibes jest teraz współoskarżonym w procesie oskarżonym o przekupienie Menendeza i jego żony sztabkami złota i gotówką.

Zeznał, że kiedy Selinger zaprosił Menendeza na ceremonię inwestytury, senator go odrzucił. Od tamtej pory nie rozmawiali.

„Powiedział: «Oddaję. Jedyną rzeczą gorszą od braku relacji z prokuratorem Stanów Zjednoczonych jest to, że ludzie myślą, że masz powiązania z prokuratorem Stanów Zjednoczonych, a tak nie jest»” – Selinger wspomina, jak Menendez mu to mówił .

W środę zeznania obejmowały kluczowych świadków w sprawie prokuratury. Selinger zajął stanowisko wkrótce po tym, jak Jose Uribe, dyrektor ds. transportu ciężarowego i ubezpieczeń w New Jersey, powiedział, że płacił senatorowi łapówki. Jego ówczesna dziewczyna Kabriolet Mercedes-Benz.

Menendezowi (70 l.) postawiono zarzuty 16 przestępstw, w tym przekupstwa, wymuszenia, oszustw elektronicznych, działania w charakterze zagranicznego agenta w Egipcie i utrudniania działania wymiaru sprawiedliwości. Jeśli zostanie uznany winnym wszystkich zarzutów, resztę życia może spędzić w więzieniu. Daibesowi i drugiemu współoskarżonemu w procesie, biznesmenowi Waelowi „Willowi” Hanie, w przypadku skazania mogą grozić dziesięciolecia więzienia.

Obecna żona senatora, Nadine Menendez, została oskarżona wraz z nimi, ale proces zaplanowano na później.

Podczas przesłuchania prowadzonego przez prawnika Menendeza, Aviego Weitzmana, Sellinger powiedział, że on i senator omawiają stanowisko prokuratora USA od lat. Menendez zapowiedział, że nominuje Hillary Clinton do Białego Domu, jeśli wygra ona wybory prezydenckie w 2016 roku.

„Nigdy nie wierzyłam, że prosi mnie o zrobienie czegoś nieetycznego lub niewłaściwego” – zeznała Selinger.

Od 2018 r. Taibesowi postawiono zarzuty 14 oszustw bankowych, grozi mu wysoka kara więzienia. Prokuratorzy federalni z New Jersey osiągnęli ugodę, która wymagała od niego przyznania się do przestępstwa w zamian za zwolnienie z więzienia. Sędzia odrzucił tę umowę w październiku.

Selinger wspomina, że ​​spotkanie w grudniu 2020 r. w biurze Menendeza w Waszyngtonie rozpoczęło się od rutynowego posiłku. Obaj rozmawiali o jego priorytetach i wizji stanowiska najwyższego prokuratora, a także o prawach obywatelskich, przestępstwach z użyciem przemocy i kandydatach do kierownictwa Selingera. Menendez powiedział później, że Teibs został „niesprawiedliwie potraktowany” przez prokuratorów federalnych i poprosił Selingera, aby „uważnie obserwował”, jeśli jego zeznania zostaną potwierdzone.

Selinger zeznał, że następnego dnia podczas rozmowy telefonicznej powiedział Menendezowi, że dokładnie przyjrzy się wszystkim sprawom, zanim wycofa się ze sprawy dotyczącej taśm. Prowadząc prywatną praktykę, Selinger oświadczył, że reprezentuje klienta, którego interesy były „niekorzystne” w sprawie cywilnej.

Chociaż Menendez dał do zrozumienia, że ​​rozumie, kilka dni później Selinger otrzymał kolejny telefon od senatora: Biały Dom nie zamierza go nominować, więc Menendez go nie nominuje.

Selinger zeznał, że powiedział Menendezowi, że decyzja o odmowie zostanie podjęta przez innych urzędników Departamentu Sprawiedliwości. „Procedura jest bardzo jasna.[…]Nie podjąłem żadnej decyzji, czy powinienem zostać odwołany – poinformowałem o tym senatora Menendeza.

Jednak kandydat popierany przez Menendeza i młodszego senatora stanu New Jersey, Cory’ego Bookera (ze stanu Niemca), ostatecznie przegrał. Wiosną 2021 roku Selinger ponownie wyraził zainteresowanie pracą adwokata. Został nominowany i potwierdzony jeszcze w tym samym roku.

W marcu następnego roku Selinger spotkał się z głównym doradcą politycznym Menendeza, Mikiem Solimanem, w hiszpańskiej restauracji w Newark.

„W pewnym momencie rozmowy mówi: «Pozwól, że zadam ci pytanie»” – zeznał Selinger. „Powiedziałem: «Umieszczę cię tam»”.

Powiedział Solimanowi, który ma stawić się w roli świadka jeszcze w tym tygodniu: „Jako amerykański prawnik chcę, abyście wiedzieli, że nie jestem upoważniony do prowadzenia jakichkolwiek rozmów na temat działalności biura z żadnymi urzędnikami wybranymi na szczeblu federalnym. lub ich przedstawiciele. … Dał do zrozumienia, że ​​rozumie.

Kilka tygodni później Menendez odrzucił zaproszenie do przemawiania na inauguracji prokuratora generalnego.

W czwartek będą kontynuowane przesłuchania Selingera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *