Asteroida Ryuku: skład RNA, witamina B3 znaleziona w próbkach pobranych przez japońską misję Hayabusa2

(CNN) Cząsteczki organiczne wykryto w próbkach pobranych przez japońską misję Hayabusa2 z bliskiej Ziemi asteroidy Ryugu.

„Kiedy naukowcy przeanalizowali próbki pobrane z dwóch różnych miejsc na asteroidzie, znaleźli uracyl, jeden z budulców RNA oraz witaminę B3 lub niacynę (ważny kofaktor metabolizmu żywych organizmów).

Uracyl jest zasadą nukleinową lub związkiem zawierającym azot. Jest to jedna z pięciu zasad nukleinowych w DNA i RNA, białkach i cząsteczkach przenoszących informacje genetyczne i instrukcje ważne dla żywych komórek.

Badanie opisujące wyniki zostało opublikowane we wtorek w czasopiśmie Naturalna komunikacja.

Ryugu to bogata w węgiel asteroida w kształcie rombu o średnicy około 3000 stóp (1 km). Hayabusa2 to pierwsza misja, której celem jest zwrócenie na Ziemię podpowierzchniowej próbki z asteroidy.

Japońska Agencja Badań Lotniczych i Kosmicznych pobrała próbkę z powierzchni asteroidy w lutym 2019 roku. Miedziany „pocisk” został wystrzelony w asteroidę aby utworzyć krater uderzeniowy o szerokości 33 stóp (10 metrów). Próbka została pobrana z tego dołu w lipcu 2019 roku. Później Hayabusa2 poleciał z powrotem na Ziemię i wylądował w Australii w grudniu 2020 roku.

We wcześniejszych analizach naukowcy odkryli aminokwasy i inne cząsteczki w próbkach z Ryukyu, podczas gdy uracyl i niacynę znaleziono w meteorytach, które spadły na Ziemię.

„Naukowcy już wcześniej znajdowali nukleozasady i witaminy w niektórych meteorytach bogatych w węgiel, ale zawsze istniała kwestia zanieczyszczenia przez ekspozycję na środowisko Ziemi” – powiedział w oświadczeniu profesor nadzwyczajny Yasuhiro Oba z Uniwersytetu Hokkaido w Japonii. „Ponieważ sonda Hayabusa2 zebrała dwie próbki bezpośrednio z asteroidy Ryugu i dostarczyła je na Ziemię w zapieczętowanych kapsułach, zanieczyszczenie można wykluczyć”.

Budowanie bloków życia w kosmosie

Naukowcy odkryli molekuły, gdy zanurzyli cząstki pobrane z Ryuku w gorącej wodzie i przeanalizowali wyniki za pomocą różnych metod monitorowania, takich jak chromatografia cieczowa i spektrometria mas.Naukowcy pracowali z próbkami pobranymi z dwóch różnych miejsc na bliskiej Ziemi asteroidzie Ryuku.

Później zespół wykrył sygnatury uracylu, niacyny i innych związków organicznych zawierających azot.

„W próbce znaleziono inne cząsteczki biologiczne, w tym aminokwasy, aminy i kwasy karboksylowe występujące odpowiednio w białkach i metabolitach” – powiedział Oba.

Ogólnie rzecz biorąc, dotychczasowe odkrycia z próbek Ryugu stanowią kolejny dowód na to, że cegiełki życia powstały w kosmosie i zostały dostarczone na Ziemię miliardy lat temu przez meteoryty.

Cząsteczki mogły najpierw powstać w wyniku reakcji fotochemicznych w lodzie kosmicznym, zanim istniał nasz Układ Słoneczny, powiedział Oba.

Dalsze badanie składu asteroid

Stężenie cząsteczek w obu próbkach jest różne, ale może to być spowodowane ekspozycją na surowe środowisko kosmiczne. Ryugu mógł być częścią większego ciała niebieskiego, takiego jak kometa, które zostało rozbite na kawałki w wyniku zderzeń z innymi obiektami kosmicznymi.

„Nie ma wątpliwości, że biologicznie ważne cząsteczki, takie jak aminokwasy i nukleozasady w meteorytach/meteorytach, zostały dostarczone na Ziemię” – powiedział Oba. „W szczególności spodziewamy się, że mogły odegrać rolę w ewolucji prebiotyków na wczesnej Ziemi”.

Gdy kosmiczne skały zderzyły się z innymi planetami w naszym Układzie Słonecznym, mogły przenosić podobne bloki życia.

„Nie mogę powiedzieć, że obecność takich substancji bezpośrednio prowadzi do powstania/istnienia życia pozaziemskiego, ale przynajmniej ich składniki, takie jak aminokwasy i zasady nukleinowe, są prawdopodobnie wszędzie w kosmosie” – powiedział Oba.

Teraz naukowcy chcą wiedzieć, jak często te cząsteczki występują w asteroidach. Na szczęście próbka innej nazwanej asteroidy Bennu zostanie dostarczony na Ziemię we wrześniu NASA’s Origin, Spectral Interpretation, Resource Identification, Conservation-Regolith Explorer lub statek kosmiczny OSIRIS-REx.

„Odkrycie uracylu w próbkach z Ryukyu wzmacnia obecne teorie dotyczące pochodzenia zasad nukleinowych na wczesnej Ziemi” – powiedział Oba. „Misja NASA OSIRIS-REx zwróci w tym roku próbki z asteroidy Bennu, a badanie porównawcze składu tych asteroid dostarczy dodatkowych danych do rozwinięcia tych teorii”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *