Astronauci NASA, w tym Jasmine Mokbeli z Long Island, zgubili w kosmosie torbę z instrumentami.

W niedalekiej galaktyce biała torba na instrumenty przypominająca sari dryfuje bez celu w przestrzeni kosmicznej po tym, jak wymknęła się astronautce z Long Island i jej koleżance podczas pierwszego wyłącznie kobiecego spaceru kosmicznego.

Moment „zagubienia w kosmosie” nastąpił 1 listopada, kiedy astronauci NASA Jasmine Mokbeli z Baldwin i Laurel O’Hara z Massachusetts przeprowadzali konserwację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, kiedy „nieostrożnie” zgubili torbę załogową. NASA ogłosiła na swoim wewnętrznym blogu.

„Kontrolerzy lotu zlokalizowali torbę z instrumentami za pomocą kamer stacji zewnętrznej” – podała NASA. „Do pozostałej części spaceru kosmicznego nie były potrzebne żadne instrumenty. Kontrola misji zbadała trajektorię torby i ustaliła, że ​​ryzyko ponownego kontaktu ze stacją jest niskie, a załoga i stacja kosmiczna są bezpieczne i nie są wymagane żadne dalsze działania. „

NASA nie odpowiedziała na pytania dotyczące zawartości torby ani jej ceny.

Stephen Lawrence, profesor Hofstra na Wydziale Fizyki i Astronomii, powiedział, że chociaż podczas prac naprawczych czasami gubią się śruby, nakrętki i śruby, rzadko udaje się zgubić śrubę wielkości torby z narzędziami.

„To niezwykłe. Są dobrze przeszkoleni w przestrzeganiu procedur, a przedmioty są namagnesowane, więc jest mniejsze prawdopodobieństwo, że odpłyną” – powiedział Lawrence. – Ale wypadki się zdarzają.

Astronauci Laurel O’Hara (po lewej) i Jasmine Mogbeli pracują w śluzie Quest. Źródło: NASA

Moghbeli, podpułkownik, jest dowódcą załogi SpaceX Crew-7, która przybyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną pod koniec sierpnia z sześciomiesięczną misją, która obejmie kilka eksperymentów naukowych, począwszy od wpływu przestrzeni kosmicznej na fizjologię człowieka. Wpływ drobnoustrojów napotkanych przez astronautów podczas lotów kosmicznych.

Mogbeli, absolwent szkoły podstawowej Lenox i szkoły średniej Baldwin, dużo opowiadał o swojej miłości do nauki i eksploracji.

„Nadal wstaję i mówię: «Nie mogę uwierzyć, że naprawdę jestem astronautą NASA»” – Mokbeli – stwierdził „Newsday”. Podczas wizyty z uczniami w szkole podstawowej Lenox w marcu.

Torba wielkości mniej więcej małej walizki, obecnie sklasyfikowana jako śmieci kosmiczne, rozpadnie się nieszkodliwie, gdy osiągnie wysokość około 120 km nad Ziemią, co zaplanowano na marzec 2024 r., twierdzą eksperci. Torbę ostatnio widziano unoszącą się nad górą Fuji przez japońskiego astronautę.

Instrument NASA o wartości 100 000 dolarów wyniesie na orbitę około 200 mil nad Ziemią, ostatecznie spadnie na Ziemię i spali się po ponownym wejściu na orbitę. Źródło: NASA

Zbyt słaba, aby można ją było dostrzec gołym okiem, obserwatorzy nieba mogą dojrzeć zespół instrumentów, który jest nieco słabszy od Urana – według strony internetowej Earthsky ma jasność wizualną około 6 mag w lornetce.

Aby wyśledzić torbę, odwiedzający muszą najpierw znaleźć stację kosmiczną, która jest trzecim najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie i przypomina szybko poruszający się samolot, powiedział Lawrence. Za pośrednictwem agencji można skonfigurować stację kosmiczną Zlokalizuj instrument stacji.

„Łatwo zobaczyć, kiedy się wznosi” – Lawrence powiedział o stacji kosmicznej. „Nie ma na niej żadnych migających świateł. To jeden ze sposobów, w jaki można to rozpoznać z samolotu”.

Lawrence powiedział, że Pi okrąży Ziemię około 12 minut przed stacją kosmiczną.

To nie pierwszy raz, kiedy astronauci zgubili przedmioty w kosmosie, w tym torby z narzędziami. Inne zagubione przedmioty to para rękawiczek, szczypce, aparat fotograficzny i szpatułka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *