Biden spotyka się z prezydentem Chin Xi: aktualizacje na żywo

20:51 czasu wschodniego, 15 listopada 2023 r

Biden twierdzi, że rozmowy z Xi były „bardzo produktywne” między obydwoma przywódcami

Od Kevina Lipdocka i Betsy Klein z CNNPrezydent USA Joe Biden wita prezydenta Chin Xi Jinpinga podczas Tygodnia Liderów Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Woodside w Kalifornii, 15 listopada.

Brendan Smialowski/AFP/Getty Images

Prezydent USA Joe Biden podsumował stan swoich stosunków z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, określając je jako konstruktywne i produktywne spotkanie.

Powiedział, że rozmowy z Xi były „jednymi z najbardziej konstruktywnych i owocnych dyskusji, jakie odbyliśmy”.

„Nie zawsze się zgadzamy” – powiedział Biden, ale jego rozmowy z Xi zawsze były „bezpośrednie”.

Naciskany, czy ufa Xi, Biden powiedział: „Ufaj, ale sprawdzaj, jak mówi stare powiedzenie. Na tym właśnie jestem”, opisując stosunki między USA i Chinami jako „konkurencyjne”.

„Moim obowiązkiem jest uczynienie tego racjonalnym i możliwym do zarządzania, tak aby nie doszło do konfrontacji. Taki właśnie jestem.[…]Znalezienie miejsca, w którym możemy się spotkać, gdzie możemy znaleźć wzajemne zainteresowanie i, co najważniejsze, w interesie narodu amerykańskiego To właśnie zamierzamy zrobić” – powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Bay Area.

Biden nawiązał głębokie relacje z Xi, gdy był wiceprezydentem, i które od tego czasu uległy pogorszeniu. Jednakże pokazał G jako „prosto”.

„Znam tego człowieka, znam jego sposób działania, widziałem jego oczy – mamy różnice zdań. Ma inne spojrzenie na wiele spraw niż ja, ale jest hetero. Nie mam na myśli dobrego, świetnego” obojętny, bezpośredni” – powiedział.

Biden powiedział, że przywódcy są gotowi podnieść słuchawkę, jeśli chcą porozmawiać o przyszłości.

Biden twierdzi, że podczas czterogodzinnego szczytu obaj przywódcy zgodzili się powstrzymać przepływ fentanylu, przywrócić kontakt wojskowy i współpracować nad sztuczną inteligencją.

Biden powiedział, że porozumienie Chin o redukcji prekursorów do fentanylu „uratuje życie” i pochwalił zaangażowanie Xi w tę kwestię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *