Atak w Paryżu: jedna osoba nie żyje, dwie są ranne – oznajmił francuski minister spraw wewnętrznych

Stephanie Lecoq/Reuters

Francuska policja strzeże mostu Bir Hakim po atakach z 2 grudnia w Paryżu.


Paryż
CNN

Francuska policja aresztowała mężczyznę podejrzanego o zabicie jednej osoby i zranienie dwóch innych osób w wyniku ataku nożem i młotkiem w centrum Paryża.

Minister spraw wewnętrznych Francji Gérald Dormanin powiedział dziennikarzom obecnym na miejscu zdarzenia w sobotę wieczorem, że do ataku doszło w Bir Hakim, niedaleko Wieży Eiffla.

Dodał, że aresztowana osoba jest obywatelem Francji.

Dodał, że w ataku zginął niemiecki turysta urodzony na Filipinach, a dwie inne osoby odniosły obrażenia niezagrażające życiu. W niedzielę Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju poinformowało, że jednym z rannych był obywatel Wielkiej Brytanii.

Dormanin powiedział, że jeden z funkcjonariuszy policji, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, użył paralizatora, aby zneutralizować napastnika. Dodał, że życiu podejrzanego nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

„Po jego aresztowaniu muzułmanie w Afganistanie i Palestynie nie mogą znieść śmierci” – powiedział Darmanin.

Dimitar Tilkoff/AFP/Getty Images

Na miejscu pchnięcia nożem pracuje policja.

W rozmowie z reporterami Dharmanin powiedział, że podejrzany urodził się we Francji w 1997 r., a w 2016 r. został skazany na cztery lata więzienia za planowanie „aktu przemocy”.

Służbom wywiadowczym wiadomo było, że podejrzany ma „poważne zaburzenia psychiczne” – dodał Tarmanin.

Minister powiedział, że policja powiedziała mu, że podczas ataku napastnik krzyczał „Allahu Akbar”.

Obejrzyj tę interaktywną zawartość na CNN.com

Prezydent Francji Emmanuel Macron nazwał ten incydent atakiem terrorystycznym, a dochodzenie w tej sprawie zajmie się francuska prokuratura ds. walki z terroryzmem.

„Składam wszystkie kondolencje rodzinie i bliskim obywatela Niemiec, który zmarł dziś wieczorem” – napisał Macron w poście w niedzielę X.

Francja podziękowała także służbom ratunkowym.

„Teraz Krajowa Prokuratura ds. Zwalczania Terroryzmu ma obowiązek rzucić światło na tę sprawę, aby sprawiedliwość mogła zostać wymierzona w imieniu narodu francuskiego” – napisał Macron.

Na nagraniu wideo z miejsca zdarzenia widać, jak przyjechały radiowozy, karetki pogotowia i paryska straż pożarna, a duży ruch został przekierowany na objazdy. Wzniesiono także liczne ogrodzenia.

Zalecono społeczeństwu unikanie tego obszaru.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *