Biden domaga się, aby firmy naftowe wyjaśniły niedobór wraz ze wzrostem cen benzyny

Ceny gazu powyżej 6,00 USD są reklamowane 26 maja 2022 r. na stacji 76 w Santa Monica w Kalifornii. REUTERS / Lucy Nicholson

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON, 15 czerwca (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden w środę zażądał, aby firmy naftowe wyjaśniły, dlaczego nie wprowadziły więcej benzyny na rynek, gwałtownie zwiększając swoją retorykę przeciwko branży w obliczu rosnącej presji.

Biden napisał do kierownictwa Marathon Petroleum Corporation. (MPC.N) Valero Energy Corp., (VLO.N) Oraz Exxon Mobil Corp. (XOM.N) Według kopii listu, którą zobaczył Reuters, skarżyli się, że ograniczają rafinację ropy naftowej, aby osiągnąć zysk.

„W czasie wojny niedopuszczalne było, aby rafinowane marże zysku były z natury przesyłane bezpośrednio do amerykańskich gospodarstw domowych” – napisał Biden, dodając, że brak rafinacji podniósłby ceny gazu szybciej niż ceny ropy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Brak zdolności rafineryjnych – i bezprecedensowe marże rafineryjne – osłabiają wpływ historycznych kroków, jakie moja administracja podjęła w celu zaradzenia rosnącym kosztom Władimira Putina i podnoszą koszty dla konsumentów”.

List jest również wysyłany do Phillips 66. (PSX.N) Korporacja Chevron, (CVX.N) PP (PPL) I muszla (POWŁOKA)Przedstawiciel Białego Domu, który odmówił identyfikacji, powiedział Reuterowi.

W ostatnich dniach Biden nasilił ataki na firmy naftowe, ponieważ ceny gazu w USA wzrosły w ostatni weekend powyżej 5 dolarów za galon i rozpoczął się letni sezon jazdy. Czytaj więcej

Demokraci Bidena czekali na kontrolę w Kongresie aż do wyborów śródokresowych 8 listopada, kiedy nieprzewidywalna inflacja gazu i rosnący gniew konsumentów pomogły cenom gazu.

Inflacja konsumencka w USA niespodziewanie wzrosła w maju, prowadząc do największego rocznego wzrostu od czterech dekad. Urzędnicy Białego Domu gorąco debatowali, jak zareagować na problem, o którym kiedyś myśleli, że zniknie. Czytaj więcej

Biden przypisał wzrost cen ropy sankcjom amerykańskim, które odcięły dostawy energii do Rosji od rynku światowego po inwazji na Ukrainę.

Ale w ostatnich dniach Biden podjął walkę z dużymi koncernami naftowymi, które podniosły ceny energii i mają rekordowe przychody.

Obecny prezydent, który obiecał zmniejszyć zależność USA od paliw kopalnych, chce teraz przyspieszyć wydobycie ropy naftowej, która w przyszłym roku ma osiągnąć rekordowy poziom w Stanach Zjednoczonych.

„Exxon zarobił w tym roku więcej pieniędzy niż Bóg”, powiedział Biden w zeszłym tygodniu. Exxon zarobił 5,48 miliarda dolarów w kwartale zakończonym 31 marca, ponad dwukrotnie więcej niż w poprzednim roku, i powiedział inwestorom, aby spodziewali się silnych zwrotów do przyszłego roku. Czytaj więcej

Amerykańska sekretarz ds. energii Jennifer Granholm planuje zorganizować nadzwyczajne spotkanie na temat tego, jak rafinerie mogą zareagować na wyższe ceny, a Biden będzie szukał wczesnej odpowiedzi ze strony firm naftowych.

Powiedział, że powinni przedstawić „konkretne pomysły” na zwiększenie rafinacji ropy naftowej wraz z wyjaśnieniem, dlaczego mogli zmniejszyć taką wydajność w ciągu ostatnich dwóch lat.

W wywiadzie dla MSNBC Granholm powiedział: „Jesteśmy w strefie wojny”. Dlatego namawia naszych krajowych i międzynarodowych producentów, aby produkowali więcej.”

„Nie jesteśmy przeciwni zyskom”, powiedział Cronhome, ale kiedy zyski rosną o 225 procent rok do roku, oznacza to, że dzieje się coś innego.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Trevora Hannigat; Edycja niemowląt Nomiama

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *