Boris Johnson rezygnuje z mandatu posła Wielkiej Brytanii za wprowadzenie w błąd Parlamentu

LONDYN (AP) – były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson był w piątek zszokowany rezygnacją z funkcji członka parlamentu po tym, jak powiedziano mu, że zostanie ukarany za wprowadzanie w błąd parlamentu. Odszedł z gorzką wściekłością na swoich przeciwników politycznych – i na swojego następcę, Rishi Sunaka – co mogło podsycić widoczne napięcia w rządzącej Partii Konserwatywnej.

Johnson ustąpił po otrzymaniu wyników dochodzenia ustawodawców w sprawie fałszywych oświadczeń, które złożył w parlamencie na temat trwającego „uczestnictwa” partii rządowych łamiących zasady podczas pandemii.

W długim oświadczeniu z rezygnacją Johnson oskarżył przeciwników o próbę usunięcia go – i zasugerował, że może spróbować wrócić.

„To bardzo smutne opuszczać Parlament – ​​przynajmniej na razie” – powiedział.

Johnson powiedział: „Otrzymałem list od Komitetu ds. Przywilejów – ku mojemu zaskoczeniu – że są zdeterminowani, aby zastosować środki przeciwko mnie, aby wydalić mnie z Parlamentu”.

Prowadzący śledztwo panel nazwał „sądem kangura”.

„Ich intencją od początku było uznanie mnie za winnego niezależnie od faktów” – powiedział Johnson.

Rezygnacja spowoduje wybory uzupełniające w miejsce Johnsona, prawodawcy z podmiejskiego okręgu wyborczego Londynu.

Karuzela skandali i powrotów, Johnson poprowadził konserwatystów do miażdżącego zwycięstwa w 2019 roku, ale został odsunięty przez własną partię trzy lata później.

Czekał na wynik dochodzenia komisji normalizacyjnej Izby Gmin w sprawie fałszywych oświadczeń, które złożył w parlamencie na temat zgromadzeń w budynkach rządowych, które złamały zasady związane z pandemią w 2020 i 2021 roku.

Policja ostatecznie nałożyła na Johnsona 126 grzywien za wieczorne wieczory, imprezy alkoholowe i „piątki przy winie”, a skandal pomógł przyspieszyć jego premierę.

Zapewniając prawodawców, że żadne zasady nie zostały złamane, Johnson przyznał się do wprowadzenia parlamentu w błąd, ale powiedział, że nie zrobił tego celowo.

Powiedział grupie, że „szczerze wierzy”, że pięć wydarzeń, w których uczestniczył, w tym pożegnanie pracownika i jego własne przyjęcie urodzinowe-niespodzianka, było „uzasadnionymi spotkaniami służbowymi”.

Oczekiwano, że komisja opublikuje swój raport w ciągu najbliższych kilku tygodni, a Johnsonowi grozi zawieszenie w Izbie Gmin, jeśli okaże się, że celowo skłamał.

Rezygnując, unika zawieszenia, w wyniku którego wyborcy mogliby go usunąć z mandatu w Izbie Gmin, i daje mu swobodę ponownego kandydowania do parlamentu. Jego list z rezygnacją sugerował, że rozważa tę opcję. Został ostro skrytykowany za Sunaka, który pełnił funkcję szefa skarbu w rządzie Johnsona, zanim wyskoczył ze statku z kilkoma kolegami w lipcu 2022 r. – gdy rezygnacje wypędziły Johnsona.

„Kilka lat po zdobyciu największej większości od prawie pół wieku, ta większość jest teraz wyraźnie zagrożona” – powiedział Johnson. „Nasza partia musi pilnie odzyskać poczucie rozpędu i wiarę w to, co ten kraj może zrobić”.

Johnson złożył rezygnację po królu Karolu III Lojalni doradcy i współpracownicy Johnsona otrzymywali tytuły rycerskie i inne odznaczenia, co jest polityczną tradycją byłych premierów, która wywołała okrzyki kumoterstwa ze strony przeciwników obalonego przywódcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *