Były szef wywiadu FBI przyznaje się do spisku w związku z planem pracy dla sankcjonowanego rosyjskiego oligarchy

Mike Seger/Reuters/Plik

Były agent FBI Charles McGonigal, który kierował wydziałem kontrwywiadu agencji w Nowym Jorku, przybywa do sądu federalnego na Manhattanie 9 lutego 2023 r. W Nowym Jorku.CNN

Były Szef kontrwywiadu w biurze terenowym FBI w Nowym Jorku We wtorek przyznał się do spisku w związku z usankcjonowanym w 2021 roku planem pracy dla rosyjskiej oligarchii.

Charles McGonigal, 22-letni weteran FBI, który przeszedł na emeryturę w 2018 roku, przyznał się w sądzie federalnym do jednego zarzutu spisku mającego na celu naruszenie ustawy International Emergency Economic Powers Act (IEEPA) i prania brudnych pieniędzy. Biuro prokuratora USA dla południowego dystryktu Nowego Jorku.

Zhańbiony były oficer FBI Aresztować W styczniu John F. Kennedy International Airport został oskarżony w dwóch oddzielnych aktach oskarżenia w Nowym Jorku i Waszyngtonie. rosyjski oligarcha Oleg Deripaska i ukrył setki tysięcy dolarów, które otrzymał od byłego pracownika albańskiego wywiadu, gdy był najwyższym urzędnikiem w biurze. Adwokat McGonigala, Seth DuCharme, niedawno poinformował sędziego federalnego w Waszyngtonie, że sprawa Albanii może zostać rozwiązana do końca miesiąca.

W sądzie we wtorek, zanim sędzia okręgowy Jennifer Reardon przyznała się do winy, McConnell odpowiedział na serię pytań dotyczących nielegalnego planu Deripaski i jego zdolności umysłowych.

„Umysł jest czysty” – powiedział sędziemu, dodając, że czuje się „świetnie”.

W sądzie 55-letnia McGonigal powiedziała, że ​​ma „głębokie wyrzuty sumienia” za swoje czyny.

„Stoję przed wami w tym sądzie, aby wziąć pełną odpowiedzialność, ponieważ moje działania nigdy nie miały na celu skrzywdzenia Stanów Zjednoczonych, FBI oraz mojej rodziny i przyjaciół” – powiedział, czasami okazując emocje.

„Zgodziłem się z inną stroną na zebranie oszczerczych informacji open source, nazwanych na cześć rosyjskiego oligarchy Władimir Potanin „Był biznesowym rywalem Olega Deripaski” – powiedział. „Zdaję sobie sprawę, że Deripaska został umieszczony na liście sankcyjnej przez rząd USA. Rozumiem, że zebrane przeze mnie informacje zostaną ostatecznie wykorzystane do umieszczenia Potanina na liście sankcyjnej USA.

„Zrozumiałem, że praca, którą prowadzę, przyniesie Deripasce pewne korzyści, a zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych nie powinienem świadczyć żadnych usług Deripasce, nawet pośrednio” – kontynuował.

Reardon powiedział sądowi, że McGonigalowi grozi teraz maksymalny wyrok pięciu lat więzienia za przestępstwo, do którego przyznał się we wtorek.

Zostanie skazany 14 grudnia.

Jej prawnicy wskazali, że przed wydaniem wyroku zwrócą się do sędziego o rozważenie informacji niejawnych na temat pracy McGonigal dla rządu USA.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *