Wychodząc z pandemii gospodarka Japonii rośnie w tempie 6%

Gospodarka Japonii odnotowała imponujący wzrost w drugim kwartale 2023 r., pokazały we wtorek dane rządowe, co świadczy o tym, że kraj w końcu wychodzi ze spowolnienia spowodowanego Covid, pomimo oznak poważnych wyzwań.

Produkcja gospodarcza Japonii rosła w drugim kwartale roku w tempie 6 procent rocznie, podało Biuro Rady Ministrów. Był to trzeci z rzędu kwartał ekspansji, po wzroście o 3,7 procent w kwartale styczeń-marzec i skromnym wzroście o 0,2 procent w poprzednim kwartale.

Szybki rozwój był napędzany przez dobre wyniki krajowego sektora eksportowego. Dane za drugi kwartał były szokiem dla analityków: wtorkowe dane podwoiły średnią prognoz ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga, choć spodziewali się, że pokażą zdrowy wzrost.

Jednak nawet przy imponującym wzroście, bliższe przyjrzenie się wtorkowym podstawowym danym – zwłaszcza spadkowi konsumpcji krajowej – pozostawia wiele miejsca na niepokój, powiedział Sayuri Shirai, profesor ekonomii na Uniwersytecie Keio i były członek zarządu banku. Japonia.

Podczas gdy produkt krajowy brutto Japonii w końcu wraca do poziomu sprzed pandemii, „treść nie jest naprawdę mocna” – powiedziała Shirai. „Jedyny powód, dla którego mamy silniejszy niż oczekiwano wzrost PKB, pochodzi z zewnątrz” – dodał, odnosząc się do gwałtownego wzrostu eksportu i turystyki przyjazdowej.

Gospodarstwa domowe i korporacje wydają mniej w domu. „To naprawdę sugeruje, że krajowa gospodarka nie radzi sobie dobrze” – powiedział.

Japonia jest trzecią co do wielkości gospodarką świata i zdecydowanie największym kredytodawcą. Oznacza to, że jej wyniki gospodarcze odbijają się echem na całym świecie.

Covid nie uderzył w gospodarkę Japonii tak mocno, jak w innych krajach. Ale ze względu na nieszczęścia w łańcuchu dostaw w gospodarce opartej na eksporcie spowodowane pandemią, a także dlatego, że kraj ten wolniej niż wiele innych krajów wycofuje środki ostrożności związane z wirusami, szkody są długotrwałe.

Wtorkowe dane sugerują, że Japonia wreszcie nadrabia zaległości. Silny wzrost eksportu spowodował załamania w globalnych sieciach logistycznych, które w dużej mierze utrudniły dostawy krytycznych komponentów do japońskiego sektora samochodowego i innych gałęzi przemysłu.

Kraj skorzystał z zalewu turystów po zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu, które powstrzymywały większość odwiedzających aż do listopada. Więcej pojawi się po Chinach w zeszłym tygodniu Usunięto zakaz Na wycieczkach grupowych do Japonii i innych krajów.

Wtorkowe dane to „dobra wiadomość dla eksporterów i producentów; To dobra wiadomość dla sektora usług” – powiedział Stephen Angrik, starszy ekonomista Moody’s Analytics w Japonii.

Jednak wydatki krajowe nie nadążały. W rzeczywistości słabnący import ma duży udział w eksporcie.

„Większość ludzi spodziewała się, że zaufanie i ożywienie wewnętrzne potrwają nieco dłużej” – powiedział. – powiedział Angrick. „Jest dopiero drugi kwartał 2023 roku, a wszędzie znaki zapytania nie są dobre”.

Wydatki w domu spadły z powodu słabości jena. Japonia jest silnie uzależniona od importu żywności i energii, a trwające od dziesięcioleci niskie notowania japońskiej waluty w stosunku do dolara napędzają poziom inflacji, jakiego kraj ten nie widział od pokolenia.

Deprecjacja waluty jest w dużej mierze spowodowana japońską polityką pieniężną, która utrzymuje stopy procentowe na najniższym poziomie, nawet gdy Stany Zjednoczone i inne kraje je podnoszą.

Anemiczny jen to miecz obosieczny dla gospodarki, powiedział Takahide Kiuchi, ekonomista z Nomura Research Institute.

„Będzie to pozytywne dla eksporterów, zwiększając konkurencyjność i przychody” – powiedział. „Jednak podważyłoby to konsumpcję”.

Japonia od dawna cierpi z powodu powolnego wzrostu gospodarczego. Zyski korporacji i płace pozostają w stagnacji od dziesięcioleci, a problemy prawdopodobnie będą się pogłębiać wraz ze zmniejszaniem się i starzeniem się populacji Japonii, co oznacza mniejszą liczbę zarówno pracowników, jak i konsumentów.

Kraj pracował nad przezwyciężeniem spowolnienia gospodarczego poprzez ogromne wydatki rządowe i bardzo niskie stopy procentowe, zachęcając firmy i gospodarstwa domowe do zaciągania pożyczek i wydawania pieniędzy.

Ale wzrost był słabszy niż oczekiwano od lat, a rosnące zadłużenie kraju w połączeniu ze słabym jenem wywarło presję na Bank Japonii, aby powstrzymał swoją hojność.

Izumi Devalier, główny ekonomista Bank of America w Japonii, powiedział, że wtorkowe dane pomogą Bankowi Japonii rozpocząć ultrałagodną politykę pieniężną.

Polityka banku ma na celu stworzenie pozytywnego cyklu, w którym rosnące zyski przedsiębiorstw podnoszą płace w stagnacji. Wtorkowe dane „pokazują, że pozytywny cykl nabiera kształtu” — powiedział Devalier.

Jednak nadmierne poleganie na eksporcie spowodowało ostatnie zmiany w złym samopoczuciu innych krajów. Szczególnym źródłem niepokoju jest niedawne osłabienie w Chinach, największym partnerze handlowym Japonii.

„Widzimy wyraźne oznaki spowolnienia w Chinach i Europie” – powiedział Mr. – powiedział Keuchi. Oznacza to, że „trwałość tego wysokiego wzrostu jest niejasna”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *