Chang’e 6: Chińska sonda księżycowa powraca na Ziemię z próbkami skał i gleby

BANGKOK (AP) – Chiny Badanie Chang’e 6 Próbki skał i gleby zwrócone na Ziemię są pierwszymi badanymi na całym świecie z niewidocznej strony Księżyca.

Sonda wylądowała we wtorek po południu w regionie Mongolii Wewnętrznej w północnych Chinach.

„Oświadczam teraz, że misja eksploracji Księżyca Chang’e 6 odniosła pełny sukces” – powiedział po wylądowaniu na telewizyjnej konferencji prasowej Zhang Kejian, dyrektor Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej.

Chińscy naukowcy spodziewają się, że zwrócone próbki będą zawierać skałę wulkaniczną sprzed 2,5 miliona lat i inne materiały, które, jak mają nadzieję, pozwolą odpowiedzieć na pytania dotyczące różnic geologicznych między obiema stronami Księżyca.

Bliższa strona jest oglądana z Ziemi, a dalsza strona skierowana jest w przestrzeń. Wiadomo, że druga strona zawiera góry i kratery uderzeniowe, co kontrastuje ze stosunkowo płaskimi obszarami widocznymi po bliższej stronie.

Sonda wylądowała w basenie bieguna południowego Aitken, kraterze uderzeniowym powstałym 4 miliardy lat temu. Naukowcy spodziewają się, że próbki pochodzą z różnych warstw basenu, które noszą ślady różnych zdarzeń geologicznych na przestrzeni jego długiej historii, np. gdy Księżyc był młody i aktywny wewnątrz, tworząc skałę wulkaniczną.

Podczas gdy poprzednie misje amerykańskie i radzieckie pobierały próbki z bliższej strony Księżyca, misja chińska jako pierwsza pobrała próbki z dalszych miejsc.

„To pierwszy raz, kiedy ktoś pobrał próbki z niewidocznej strony Księżyca i przywiózł je z powrotem” – powiedział Richard de Gries, profesor astrofizyki na Uniwersytecie Macquarie w Australii.

Program Księżyc wpisuje się w rosnącą rywalizację ze Stanami Zjednoczonymi – wciąż liderem eksploracji kosmosu – i innymi krajami Japonia i Indie. Chiny mają własną stację kosmiczną na orbicie Grupy wysyłające Tam.

Prezydent Chin Xi Jinping przesłał zespołowi Chang’e wiadomość z gratulacjami, nazywając to „ważnym osiągnięciem w wysiłkach naszego kraju, aby stać się potęgą kosmiczną i technologiczną”.

Sonda opuściła Ziemię 3 maja. Jego podróż trwała 53 dni. Sonda wwierciła się w rdzeń i usunęła skałę z powierzchni.

Oczekuje się, że modele „odpowiedzą na jedno z najbardziej podstawowych pytań naukowych w badaniach naukowych o Księżycu: jaka aktywność geologiczna jest odpowiedzialna za różnice między obiema stronami?” Zhongyu Yu, geograf z Chińskiej Akademii Nauk, stwierdził w raporcie opublikowanym w czasopiśmie Innovation Monday, wydawanym wspólnie z Chińską Akademią Nauk.

W ostatnich latach Chiny przeprowadziły kilka udanych misji na Księżyc, wcześniej pobierając próbki z bliskiej strony Księżyca za pomocą sondy Song 5.

Mają także nadzieję, że sonda zwróci obiekty noszące ślady uderzeń meteorytów z przeszłości Księżyca. Materiał ten może rzucić światło na początki Układu Słonecznego. Jedna z teorii głosi, że Księżyc działał jak odkurzacz, zatrzymując wszystkie meteoryty i gruz z epoki przed pojawieniem się komputerów, aby nie uderzyły w Ziemię, powiedział de Gries, który jest także dyrektorem wykonawczym Międzynarodowej Agencji Kosmicznej. Pekin.

Chiny oświadczyły, że planują udostępnić międzynarodowym naukowcom próbki z dowolnych krajów.

___

Producentka wideo AP, Olivia Zhang, przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *