Chińska rakieta: Gruz z rakiety ponownie dostał się do atmosfery nad Oceanem Indyjskim, podała amerykańska agencja kosmiczna.

Chińska 23-tonowa rakieta Long March 5B, która dostarczyła nowy moduł na swoją stację kosmiczną, wystartowała z wyspy Hainan o 14:22 czasu lokalnego w niedzielę 24 lipca, a moduł z powodzeniem zadokował na chińskiej placówce orbitalnej. Rakieta w niekontrolowany sposób spadła w ziemską atmosferę – trzecia w Chinach. Oskarżony Nie radzi sobie właściwie ze śmieciami kosmicznymi z poziomu rakiety.

„Żaden inny kraj nie umieszcza tych 20 ton materiału na orbicie w niekontrolowany sposób” – powiedział Jimowi Acosta Jonathan McDowell, astrofizyk z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

W oświadczeniu z soboty na Twitterze administrator NASA Bill Nelson napisał Chiny „nie podzieliły się konkretnymi informacjami o trajektorii”, gdy rakieta spadła na Ziemię.

„Wszystkie kraje wykonujące loty kosmiczne powinny postępować zgodnie z ustalonymi najlepszymi praktykami i udostępniać tego typu informacje z wyprzedzeniem, aby umożliwić wiarygodne prognozy potencjalnego ryzyka uderzenia gruzu, szczególnie w przypadku pojazdów ciężarowych, takich jak Long March 5B, które stwarzają znaczne ryzyko utraty życia i własności” – powiedział Nelson.

„Takie postępowanie ma kluczowe znaczenie dla odpowiedzialnego wykorzystania przestrzeni kosmicznej i zapewnienia bezpieczeństwa ludzi na Ziemi” – dodał.

Szczątki rakiety ponownie weszły w atmosferę o godzinie 12:55 czasu pekińskiego w niedzielę lub o godzinie 12:55 w sobotę, podała chińska agencja kosmiczna w oświadczeniu.

Firma zebrała większość spalonych szczątków, gdy ponownie weszła na Morze Sulu między wyspą Borneo a Filipinami.

„Naprawdę chcemy wiedzieć, czy którykolwiek z kawałków rzeczywiście usiadł na ziemi” – powiedział McDowell CNN. „Odfiltrowanie raportów może trochę potrwać”.

Filmy i zdjęcia zamieszczone w Internecie pokazują kilka jasnych obiektów rozsianych na nocnym niebie nad miastem Kuching w Sarawak w Malezji. Miejscowa mieszkanka Vanessa Zhulan udostępniła wideo CNN, które wykonała około godziny 12:50 czasu lokalnego, czyli tego samego, co czasu pekińskiego.

W niedzielę Malezyjska Narodowa Agencja Kosmiczna wydała oświadczenie potwierdzające wykrycie „spalonego szczątków” chińskiej rakiety Long March 5B. „Szlam rakiety zapalił się, gdy wszedł w przestrzeń powietrzną Ziemi, a ruch płonących szczątków został wykryty w kilku obszarach, w tym w przestrzeni powietrznej Malezji i przestrzeni powietrznej wokół stanu Sarawak” – podała agencja.

Yong Xiong i Heather Chen z CNN przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *