Chiny obniżają oprocentowanie kredytów tydzień po nagłych cięciach kluczowych stóp

Mężczyzna patrzy na swój smartfon, przechodząc obok budynku Ludowego Banku Chin w Pekinie 20 maja 2022 r.

Jiang Kiming | Serwis informacyjny w Chinach | Dobre zdjęcia

W poniedziałek Chiny ponownie obniżyły swoje kluczowe stopy procentowe. Tydzień po dwóch obniżkach stóp procentowych W zaskakującym ruchu.

Działania te są postrzegane jako próba ożywienia gospodarki i popytu na kredyt, który został zniszczony przez przedłużające się blokady Covid i problemy z kredytem nieruchomości.

Ludowy Bank Chin obniżył swoją pięcioletnią główną stopę procentową o 15 punktów bazowych do 4,30% z 4,45% oraz obniżył swoją jednoroczną główną stopę procentową o 5 punktów bazowych do 3,65%.

Większość nowych pożyczek w Chinach opiera się na jednorocznym LPR.

W zeszłym tygodniu chiński bank centralny obniżył o 10 punktów bazowych oprocentowanie jednorocznych kredytów średnioterminowych (MLF) dla niektórych instytucji finansowych. Obniżyła siedmiodniową stopę reverse repo o 10 punktów bazowych do 2%.

Pozytywne reakcje na zeszłotygodniowe zmiany stóp były krótkotrwałe, twierdzą analitycy, tacy jak Atilla Widnell, dyrektor zarządzający Navigate Commodities.

„Nowa monetyzacja/stymulacja była postrzegana jako daremna „pokonywanie martwego konia”, ponieważ chińska gospodarka zmuszała konsumentów do wydawania pieniędzy i powrotu na ulice” – powiedział w notatce.

– To ważna wiadomość. Sprawdź ponownie, aby uzyskać więcej aktualizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *