Clarence Thomas rejestruje wycieczki podarowane przez darczyńcę GOP

Szczegóły dotyczące zarobków sędziów Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w zeszłym roku zostały w piątek upublicznione w ujawnionych przez sąd ujawnieniach finansowych.

Sędzia Ketanji Brown otrzymał w prezencie bilety na Beyoncé od piosenkarki Jacksona i ujawnił dwie wycieczki, które sędzia Clarence Thomas otrzymał od głównego darczyńcy Partii Republikańskiej, Harlana Crowe’a — doniesienia prasowe o wycieczkach podarunkowych mocno zaniepokoiły sprawiedliwość na początku tego roku.

Czterech sędziów ujawniło szczegóły finansowe związane z transakcjami wydawniczymi.

Oświadczenia dotyczące roku 2023 zostały udostępnione ośmiu z dziewięciu sędziów, przy czym sędzia Samuel Alito zwrócił się o przedłużenie jego oświadczeń o 90 dni.

Sędziowie Sądu Najwyższego powinni co roku przyznawać nagrody pieniężne.

Sędzia Brown Jackson otrzymał od Beyoncé cztery bilety o wartości 3700 dolarów (ponad 2900 funtów) na koncert piosenkarza.

Tymczasem sędzia Thomas zamieścił w tegorocznym raporcie informację, że w 2019 r. odbył z panem Crowem dwie podróże – jedną na Bali i jedną do Kalifornii. Trips dodano jako korektę poprzedniego ujawnienia.

Według doniesień wyjazd do Kalifornii miał odbyć się w „prywatnym klubie”, o czym warto wspomnieć czeski Gaj, kalifornijski klub dla bogatych i wpływowych mężczyzn. Mówi się, że sędzia Thomas odwiedził klub w przeszłości.

Jak wynika z ujawnionych informacji, sędzia Thomas otrzymał w prezencie wyżywienie i zakwaterowanie na obie wycieczki, ale nie podał dokładnej wartości pieniężnej tych podróży.

Jak podała w zeszłym roku ProPublica, wycieczka na Bali w 2019 roku może kosztować nawet 500 000 dolarów (403 000 funtów).

W ramach swojego raportu portal informacyjny non-profit odkrył, że sędzia Thomas co roku przez prawie dwie dekady przyjmował urlop od pana Crowe’a, magnata na rynku nieruchomości.

W momencie, gdy ta wiadomość się rozeszła, sędzia Thomas upierał się, twierdząc, że „tego rodzaju osobistej gościnności” nie trzeba uwzględniać w corocznym ujawnianiu informacji.

Dochodzenie w sprawie zaniedbania doprowadziło w ubiegłym roku do podobnej krytyki innych sędziów.

W piątek sędziowie Neil Gorsuch, Sonia Sotomayor, Brett Kavanagh i Brown Jackson w swoich ujawnieniach finansowych podali tantiemy za książki.

Sędzia Brown Jackson otrzymał 893 000 dolarów (ponad 702 000 funtów) na zaliczkę na książkę za swoje niepublikowane jeszcze wspomnienia.

Sędzia Kavanagh ujawnił, że otrzyma 340 000 dolarów (267 000 funtów) za nadchodzące „pamiętnik prawniczy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *