Credit Suisse Bank: podobno UBS prowadzi rozmowy o przejęciu z kłopotliwym rywalem

  • Przez Kathryn Armstrong
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia,

W ostatnich latach Credit Suisse spotkał się z różnymi skandalami, w tym zarzutami prania brudnych pieniędzy.

Największy szwajcarski bank UBS podobno prowadzi zaawansowane rozmowy, aby kupić całość lub część swojego niespokojnego rywala Credit Suisse.

Akcje Credit Suisse gwałtownie spadły w ostatnich dniach po tym, jak firma stwierdziła, że ​​w jej sprawozdaniach finansowych wystąpiła „istotna słabość”.

Awaryjna linia ratunkowa Szwajcarskiego Banku Narodowego w wysokości 54 miliardów dolarów (44,5 miliarda funtów) nie rozwiązała problemu.

Regulatorzy próbują ułatwić zawarcie umowy przed ponownym otwarciem rynków w poniedziałek.

Po tym, jak akcje Credit Suisse spadły w środę o 24%, istnieją obawy, że mogą nadal spadać.

Wywołało to ogólną wyprzedaż na rynkach europejskich i obawy przed szerszym kryzysem finansowym.

Szwajcarski rząd zwołał w sobotę wieczorem nadzwyczajne posiedzenie, ale jak dotąd nie ma oficjalnego oświadczenia na temat postępów w rozmowach.

Mówi się, że UBS zwrócił się do szwajcarskiego rządu o pokrycie około 6 miliardów dolarów (4,9 miliarda funtów) kosztów zakupu Credit Suisse, według źródeł cytowanych przez Reuters.

Każda transakcja może spowodować znaczną utratę miejsc pracy.

Problemy zbiegają się z upadkiem dwóch pożyczkodawców w USA – Silicon Valley Bank i Signature Bank – budząc obawy o kondycję systemu bankowego.

Credit Suisse, założony w 1856 roku, miał w ostatnich latach kilka skandali, w tym zarzuty prania brudnych pieniędzy.

Odnotował stratę w wysokości 7,3 miliarda franków szwajcarskich (7,9 miliarda dolarów; 6,5 miliarda funtów) w 2022 roku – najgorszym roku od kryzysu finansowego w 2008 roku – i ostrzegł, że nie przyniesie zysku do 2024 roku.

Jednak UBS przewiduje zysk w wysokości 7,6 mld USD w 2022 r.

Oprócz tego, że jest bankiem krajowym z 95 oddziałami, Credit Suisse prowadzi globalną działalność w zakresie bankowości inwestycyjnej i zarządza aktywami zamożnych klientów.

Ze względu na swoje znaczenie dla międzynarodowego systemu bankowego jest jednym z zaledwie 30 banków na świecie uważanych za zbyt duże, by upaść.

Pod koniec ubiegłego roku Credit Suisse zatrudniał 50 480 pracowników, w tym 16 700 w Szwajcarii, chociaż według szwajcarskiego nadawcy SRF 9 000 miejsc pracy zostanie zwolnionych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *