Członek wydziału UNC-Chapel Hill zabity w strzelaninie powoduje zamknięcie kampusu

Jeden nauczyciel nie żyje, a jeden przebywa w areszcie po strzelaninie, w wyniku której na trzy godziny zamknął się Uniwersytet Północnej Karoliny w Chapel Hill i w związku z tym wydano ostrzeżenia o konieczności ewakuacji studentów.

Zajęcia rozpoczęły się tydzień wcześniej, ale strzelanina zamieniła się w niesamowitą ciszę podczas tego, co zwykle było szczęśliwym i ekscytującym czasem w kampusie.

„To naprawdę smutny dzień dla społeczności naszego kampusu” – powiedział rektor UNC-Chapel Hill Kevin M. Guśkiewicz powiedział na popołudniowej konferencji prasowej.

Władze nie ujawniły nazwiska podejrzanego, ponieważ nie postawiono jeszcze zarzutów ani jemu, ani najbliższym krewnym ofiary – podają urzędnicy.

Szef policji UNC Brian James powiedział na konferencji prasowej, że pierwszy telefon pod numer 911 w sprawie strzelaniny w Laboratorium Gaudill, ośrodku zajmującym się chemią, otrzymano o 13:02.

Na kampus przybyły setki funkcjonariuszy policji z innych agencji, niektórzy w pojazdach opancerzonych, a nad głowami przeleciał helikopter. Dyrektorzy szkół wkrótce odwołali zajęcia.

Kanclerz UNC-Chapel Hill, Kevin Guskiewicz, powiedział na konferencji prasowej, że 28 sierpnia podejrzany zastrzelił członka wydziału w budynku kampusu. (Wideo: The Washington Post)

Do strzelaniny doszło dwa dni po tym, jak bandyta w Jacksonville na Florydzie odwiedził Uniwersytet Edwarda Watersa i zabił trzy osoby, co według władz było rasistowskim atakiem na sklep Dollar General. Uniwersytet podał, że ochroniarz nie wpuścił strzelca na teren szkoły.

James powiedział, że podejrzany o strzelaninę w UNC został aresztowany około 14:31.

Jest zbyt wcześnie, aby znać motyw, powiedział na wieczornej konferencji prasowej, a śledczy nadal szukają broni użytej podczas strzelaniny. Podczas blokady władze opublikowały zdjęcie „uzbrojonego i niebezpiecznego” mężczyzny i określiły go jako „osobę mogącą stanowić przedmiot zainteresowania”. Później nie potwierdzili, czy mężczyzna był podejrzanym przebywającym w areszcie.

Gubernator Karoliny Północnej Roy Cooper (nie), absolwent szkoły, Ćwierkać „Wszystkie zasoby państwowe niezbędne do zatrzymania strzelca i zabezpieczenia kampusu UNC” będą dostępne. Według oświadczenia Białego Domu o strzelaninie poinformowano prezydenta Bidena.

Jackson Kertesz, student drugiego roku, wchodził do jadalni, kiedy na swój telefon otrzymał uniwersyteckie ostrzeżenie, w którym nakazał wszystkim przebywającym na kampusie pozostać na miejscach.

Gerdes powiedział o ostrzeżeniu pracownikowi, który przeglądał legitymację studencką, po czym pobiegł ruchomymi schodami na drugie piętro kawiarni, gdzie zauważył go znajomy.

Kiedy oboje usiedli przy stole, uczniowie wokół nich zaczęli przeglądać anonimową aplikację do przesyłania wiadomości Yik Yag, korzystając ze skanerów lokalnej policji, próbując znaleźć więcej informacji. Przyjaciele mieszkający w różnych stanach wysłali do Gerdesa SMS-y z pytaniem, czy jest bezpieczny. Wiedział tylko, że nic się nie stało.

„Kampus to miasto duchów” – powiedział. „To było surrealistyczne widzieć i słyszeć, że nic się nie dzieje”.

Kuśkiewicz powiedział, że jest zadowolony z tego, jak załoga postępowała zgodnie ze szkoleniem i zrealizowała plan reakcji na strzelaninę.

Jednak Kyle Santino, student nauk politycznych i sztuk teatralnych, chciał lepszej komunikacji ze strony uniwersytetu.

Santino i jego koledzy z klasy otrzymali powiadomienie o konieczności schronienia się w miejscu, w którym się znajdują. Ich profesor próbował zamknąć drzwi do klasy, ale nie był w stanie ich zamknąć – powiedział Santino.

Po godzinie 13:00 około 20 studentów geografii, ich profesor i asystent wbiegło do piwnicy Mitchell Hall i zamknęło się w pokoju.

Santino powiedział dziennikowi The Washington Post za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości, że studenci spotkali się z około 10 osobami z laboratorium znajdującego się w tym budynku, zanim wszystko było gotowe.

„Nigdy nie myślisz, że coś takiego przydarzy się tobie, może miałem podobne myśli, ale stało się to dzisiaj” – powiedział. „To się dzieje, gdy to piszę, i może przydarzyć się każdemu innemu w tym kraju”.

Guskiewicz powiedział, że studenci i pracownicy będą mieli dostęp do zasobów w zakresie zdrowia psychicznego.

„Strzelanie niszczy zaufanie i bezpieczeństwo, które często uważamy za oczywiste” – powiedział Guskiewicz.

Nick Anderson przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *