Prawnik powiedział, że pakistański sąd zawiesił zarzuty korupcyjne Imrana Khana

ISLAMABAD, 29 sierpnia (Reuters) – We wtorek pakistański sąd zawiesił niedawny wyrok skazujący byłego premiera Pakistanu Imrana Khana pod zarzutem korupcji, powiedział jego prawnik Naeem Panjuda.

70-letni były bohater krykieta znajduje się w centrum zawirowań politycznych w pogrążonym w kryzysie państwie posiadającym broń nuklearną, odkąd został usunięty w wyniku głosowania parlamentu w sprawie wotum zaufania w kwietniu 2022 r., a jego stosunki z potężnymi generałami Pakistanu poważnie się pogorszyły. Ostatni rok.

Khan został skazany 5 sierpnia na trzy lata więzienia za nielegalną sprzedaż prezentów rządowych podczas swojej kadencji premiera w latach 2018–2022. W wyniku wyroku w nadchodzących miesiącach spodziewane są w Pakistanie wybory. Komisja zakazała także Khanowi startowania w wyborach na pięć lat.

„Wyrok zostaje zawieszony” – oznajmił Panchuta w serwisie informacyjnym X, znanym wcześniej jako Twitter, i dodał: „Chwała Bogu”.

Zespół prawny Khana złożył apelację, twierdząc, że został skazany bez prawa do obrony.

Sąd nakazał zwolnienie Khana za kaucją, powiedział dziennikarzom przed sądem jego drugi prawnik, Shoaib Shaheen. Nie zostanie on jednak zwolniony, gdyż toczy się w nim co najmniej jeszcze jedna odrębna sprawa pod zarzutem ujawnienia tajemnicy państwowej.

Zgodnie z niedatowanym postanowieniem, do którego dotarła agencja Reuters, specjalny sąd w Islamabadzie nakazał władzom więziennym umieszczenie Khana w areszcie sądowym i stawienie go przed sądem w środę.

Urzędnik Federalnej Agencji Śledczej (FIA), który nie chciał pozostać anonimowy, powiedział, że Khan został oskarżony o ujawnienie zawartości tajnej depeszy wysłanej przez ambasadora Pakistanu w USA i wykorzystanie jej do celów politycznych.

Główny doradca Khana, były minister spraw zagranicznych Shah Mahmood Qureshi, został już aresztowany w tej samej sprawie.

Khan twierdził, że depesza dowodzi, że jego usunięcie odbyło się na rozkaz Stanów Zjednoczonych, gdzie wywierał presję na armię pakistańską, aby obaliła jego rząd w związku z wizytą w Rosji na krótko przed atakiem na Ukrainę.

Stany Zjednoczone i armia pakistańska zaprzeczyły temu.

Były premier Pakistanu Imran Khan gestykuluje podczas rozmowy z mediami w swojej rezydencji w Lahore w Pakistanie, 18 maja 2023 r. REUTERS/Mohsin Raza//Zdjęcie pliku/ Zdobądź prawa licencyjne

„Wiele przypadków”

Zawieszenie nie oznacza, że ​​wyrok skazujący Khana za korupcję zostanie uchylony do czasu szczegółowego procesu w sądzie, powiedział prawnik konstytucyjny Abdul Moise Jafari.

„Zwolnienie (Khana) jest obecnie utrudnione przez fakt, że jest on poszukiwany przez policję i powiązane agencje wywiadowcze w kilku sprawach wniesionych przeciwko niemu” – powiedział Jafari.

Powiedział, że Khan powinien ubiegać się o zwolnienie za kaucją w innych sądach rozpatrujących te sprawy.

Khanowi postawiono dziesiątki zarzutów, w tym podżeganie do morderstwa i planowanie brutalnych demonstracji po jego aresztowaniu w maju. Odrzuca wszystkie zarzuty.

Nie jest jasne, jak zawieszenie wyroku wpłynie na zakaz kandydowania na urząd. Wybory krajowe odbędą się jeszcze w tym roku, a w tym miesiącu powołano rząd tymczasowy, ale głosowanie może zostać opóźnione o miesiące.

Zawieszenie oznacza kolejne zwycięstwo Khana i następuje dzień po tym, jak Sąd Najwyższy Beludżystanu oddalił postawione mu zarzuty o działalność wywrotową na tej podstawie, że wniósł je nieprawidłowo.

Przeciwnicy polityczni Khana twierdzą, że były premier pozostanie w areszcie.

„Przebywa w areszcie sądowym przez 15 dni, który kończy się jutro, a jutro specjalny sąd przedłuży jego areszt” – powiedział Ataullah Tarar, kluczowy doradca byłego premiera Shehbaza Sharifa.

Obóz Khana wezwał do jego uwolnienia we wtorek po zawieszeniu wyroku w sprawie korupcji.

„Aresztowanie go w jakiejkolwiek innej sprawie spowoduje dalsze szkody dla naszej integralności narodowej i reputacji wymiaru sprawiedliwości” – napisał doradca Khana, Zulfiqar Bukhari, w serwisie informacyjnym X.

„Niech niewinni będą wolni!” on dodał.

Sprawozdanie Asifa Shahjada; Dodatkowe sprawozdania Gibrana Beshimama i Ariby Shahida; Montaż: Simon Cameron-Moore i Alex Richardson

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Shahzad jest znakomitym specjalistą ds. mediów z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Z dużym zainteresowaniem i rozległą wiedzą na temat Azji raportuje przede wszystkim poza regionami Pakistanu i Afganistanu. Pisze także o polityce, ekonomii, finansach, biznesie, towarach, bojowości islamskiej i prawach człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *