Długi marzec 5B: Gruz z największej chińskiej rakiety startowej może spaść na Ziemię już w przyszłym tygodniu

Przenosił 23-tonową rakietę Long March 5B Wendyjskie Laboratorium ObjętośćWystartował z wyspy Hainan o 14:22 czasu lokalnego w niedzielę 24 lipca i moduł został pomyślnie zadokowany. Chiny’orbitalna placówka.
Po wykonaniu zadania rakieta skierowała się w niekontrolowane zejście w atmosferę ziemską, pozostawiając niejasne, gdzie wyląduje. To już trzeci raz, kiedy kraj ma nieograniczone zejście Oskarżony Nie radzi sobie właściwie ze śmieciami kosmicznymi z poziomu rakiety.
„To 20-tonowy kawałek metalu. Nawet jeśli rozpadnie się, gdy wejdzie do atmosfery, wiele kawałków – niektóre z nich bardzo duże – dotrze na powierzchnię” – powiedział profesor Michael Byers z University of British Columbia. Nauczyciel Niedawne badanie dotyczące ryzyka śmierci w wyniku kosmicznych śmieci.
Kosmiczne śmieci stanowią niewielkie zagrożenie dla ludzi, wyjaśnił Byers, ale mogą spowodować duże szkody, jeśli wylądują na zaludnionych obszarach. Byers powiedział ze względu na wzrost Kosmiczne śmieciWedług opublikowanych badań, te mniejsze możliwości stają się coraz bardziej powszechne, szczególnie na Globalnym Południu Astronomia naturalna Dziennik, ciała rakiet są około trzy razy bardziej narażone na lądowanie na szerokościach geograficznych Dżakarty, Dhaki i Lagos niż w Nowym Jorku, Pekinie czy Moskwie.

„Tego ryzyka można całkowicie uniknąć, ponieważ obecnie istnieją technologie i projekty misji, które mogą zapewnić całkowicie losowe, a nie niekontrolowane replikacje (zwykle do odległych części oceanów)” – powiedział w e-mailu.

Holger Kraag, szef Biura ds. Odpadów Kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej, powiedział, że najlepszą międzynarodową praktyką jest celowanie w odległy obszar oceanu i przeprowadzanie kontrolowanego powrotu, gdy ryzyko ofiar jest wysokie.

Powiedział, że strefa ponownego wejścia rakiety jest geograficznie ograniczona tylko między 41 stopniami szerokości geograficznej południowej i 41 stopniami na północ od równika.

Rzeczniczka powiedziała, że ​​amerykańska agencja kosmiczna zapowiedziała, że ​​będzie monitorować upadek chińskiej rakiety na Ziemię.

W oparciu o zmieniające się warunki atmosferyczne, dokładny punkt wejścia fazy rakiety w ziemską atmosferę „nie może zostać określony w ciągu kilku godzin od ponownego wejścia”, powiedział rzecznik, ale szacuje się, że ponownie wejdzie w ziemską atmosferę 1 sierpnia.

18. Siły Obrony Powietrznej i Kosmicznej, część armii amerykańskiej, będą monitorować powrót i codziennie informować o jego lokalizacji.

CNN zwróciło się do Chińskiej Agencji Kosmicznej o komentarz.

Jonathan McDowell, astronom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, powiedział, że kosmiczne śmieci ważące ponad 2,2 tony są zwykle doprowadzone do pewnego punktu na pierwszej orbicie Ziemi.

„Wielkie rzeczy zwykle nie są umieszczane na orbicie bez aktywnego systemu kontroli” – powiedział.

„Bez aktywnego systemu kontroli i bez możliwości ponownego uruchomienia silnika, który mógłby powrócić na Ziemię… spada na orbitę i ostatecznie spala się z powodu tarcia z atmosferą” – powiedział McDowell. powiedział CNN.

Odłamki chińskiej rakiety spadają na Ziemię.  To nie pierwszy raz.

Po wystrzeleniu kolejnego modułu na podobnej rakiecie w zeszłym roku, Chiny zostały mocno skrytykowane za postępowanie z kosmicznym śmieciem. Jego szczątki spadły do ​​Oceanu Indyjskiego w pobliżu Malediwów 10 dni po wystrzeleniu.

Chiny zawiodły w tym, powiedziała NASA „Spełnij odpowiedzialne standardy”.

„Kraje podróżujące w kosmosie muszą zmniejszyć ryzyko związane z ponownym wejściem obiektów kosmicznych do ludzi i mienia na Ziemi oraz zwiększyć przejrzystość tych działań” – powiedział wówczas administrator NASA Bill Nelson.

Odpowiadając na krytykę Chin Oskarżanie Oskarżyła amerykańskich i amerykańskich naukowców oraz NASA o działanie „wbrew ich sumieniu” i „antyintelektualizm” za „podnoszenie obaw” przed ponownym wejściem rakiety.
W 2020 roku Chiński rdzeń rakietowy – ważący prawie 20 ton – dokonał niekontrolowanego ponownego wejścia w ziemską atmosferę i wpadł bezpośrednio do Oceanu Atlantyckiego, przechodząc przez Central Park w Los Angeles i Nowym Jorku.

Kosmiczne śmieci, takie jak stare satelity, codziennie ponownie wchodzą w ziemską atmosferę, chociaż większość pozostaje niezauważona, ponieważ spala się na długo przed uderzeniem w ziemię.

Tylko duże kawałki kosmicznych śmieci, takie jak części statków kosmicznych i rakiet, stanowią bardzo małe zagrożenie dla ludzi i infrastruktury naziemnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *