Dyrektor generalny BP rezygnuje po tym, jak dochodzenie ujawniło nieujawnione relacje ze współpracownikami

Aruna Shankara/AFP/Getty Images

Looney złożył rezygnację ze stanowiska we wtorek „ze skutkiem natychmiastowym” w związku z dochodzeniem w sprawie jego relacji z kolegami.


Nowy Jork
CNN

Jak wynika z wtorkowego oświadczenia naftowego giganta, dyrektor generalny BP Bernard Looney złożył rezygnację po tym, jak przyznał, że nie był „w pełni przejrzysty” w sprawie „historycznych relacji z kolegami”.

Murray Auchinclose, dyrektor generalny firmy, będzie tymczasowo pełnił funkcję dyrektora generalnego.

„W maju 2022 roku Zarząd, przy wsparciu zewnętrznego radcy prawnego, otrzymał i rozpatrzył zarzuty dotyczące postępowania pana Looneya w odniesieniu do osobistych relacji ze współpracownikami firmy. Informacje te pochodzą z anonimowego źródła” – napisano w oświadczeniu. Podczas tej oceny Looney ujawnił „niewielką liczbę historycznych relacji ze współpracownikami przed objęciem stanowiska dyrektora generalnego”, ale nie naruszył kodeksu postępowania firmy.

Niedawno otrzymano podobne zarzuty, podało BP, dodając, że firma wszczęła dochodzenie, które jest w toku.

„Pan Looney poinformował dziś firmę, że przyznaje, że nie był w pełni przejrzysty w swoich poprzednich ujawnieniach” – czytamy w oświadczeniu. „Nie podał szczegółów wszystkich relacji i akceptuje, że jest zobowiązany do pełnego ujawnienia informacji”.

Looney (53 l.) był prezydentem krócej niż cztery lata (Bp), ale rozpoczął pracę w londyńskiej firmie naftowo-gazowej w 1991 roku w wieku 21 lat. Looney całą swoją karierę zawodową spędził w BP, a w lipcu 2020 r. został awansowany na stanowisko dyrektora generalnego. Firma skupiona na ograniczaniu emisji.

We wtorek po południu akcje spółki traciły niecały 1%.

Looney objął tę rolę z wielkimi planami osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. i wydania miliardów na energię odnawialną.

Looney napisał, że angażowanie przedsiębiorstw wysokoemisyjnych jest niezbędne do osiągnięcia celów klimatycznych 2021 w Komentarzu CNN Z Cristianą Figueres, byłą sekretarz wykonawczą Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. „Muszą uczestniczyć w przejściu na rozwiązania nisko- i zeroemisyjne, jeśli mają mieć jakąkolwiek szansę na dotrzymanie obietnic wynikających z Porozumienia paryskiego. Coraz więcej firm chce wykonać swoją część, a oczekiwania na świecie są wysokie, że tak się stanie .

Pod jego rządami BP stało się jedyną dużą firmą naftową, która w tej dekadzie postawiła sobie za cel ograniczenie wydobycia ropy i gazu. Akcjonariusze nie byli zadowoleni z wyniku, a akcje BP pozostały w tyle za rywalami takimi jak Shell.Powłoka), jodełka (CVX) i ExxonMobil (XOM)

Ostatnio wariat ograniczył część z tych celów i zwiększył wydatki na ropę naftową i gaz ziemny.

BP nie spełnił oczekiwań dotyczących zysków w zeszłym kwartale, ale ogłosił plany zwiększenia dywidendy o 10% i odkupienia kolejnych akcji o wartości 1,5 miliarda dolarów. Akcje spółki zwyżkowały w tym roku już o około 12,6%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *