Putin: Wysłanie radzieckich czołgów na Węgry i do Czechosłowacji było błędem

Żołnierze armii radzieckiej siedzą w czołgach przed budynkiem czechosłowackiej radiostacji w centrum Pragi, 21 sierpnia 1968 r. REUTERS/Libor Hajski Zdobądź prawa licencyjne

WŁADYWOSTOK, Rosja, 12 września (Reuters) – Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, że decyzja Związku Radzieckiego o wysłaniu czołgów na Węgry i do Czechosłowacji w celu stłumienia masowych protestów podczas zimnej wojny była błędem.

„To błąd” – stwierdził Putin zapytany o decyzję Moskwy o wysłaniu czołgów do Budapesztu w 1956 r. i Pragi w 1968 r., aby postrzegać Rosję jako potęgę kolonialną.

„Niewłaściwe jest robienie w polityce zagranicznej czegokolwiek, co szkodzi interesom innych narodów” – powiedział Putin, wysyłając dziesiątki tysięcy żołnierzy na Ukrainę w 2022 r., co wywołało największą wojnę lądową w Europie od czasów II wojny światowej.

Putin powiedział, że Ameryka popełnia te same błędy, co Związek Radziecki. Waszyngton „nie miał przyjaciół, tylko interesy” – powiedział.

Powstanie węgierskie 1956 stłumione przez radzieckie czołgi i wojsko. W walkach zginęło co najmniej 2600 Węgrów i 600 żołnierzy radzieckich.

Praska Wiosna 1968 zakończyła się inwazją sił Układu Warszawskiego pod dowództwem Sowietów na Czechosłowacką Republikę Socjalistyczną. Według czeskich historyków w wyniku najazdu zginęło około 137 Czechów i Słowaków.

Autor: Guy Falconbridge; Redakcja: Mark Trevelyan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *