Frank Hester: Premier pod presją w sprawie „nowych 5 milionów funtów” od darczyńcy oskarżonego o rasizm

  • Autor: Sam Francis
  • Korespondent polityczny BBC News

Rishi Sunak znajduje się pod nową presją w związku ze swoimi powiązaniami z Frankiem Hesterem – darczyńcą partii wplątanym w awanturę związaną z zakładami – w związku z doniesieniami, że jego partia otrzymała o 5 milionów funtów więcej, niż wcześniej sądzono.

Partia Konserwatywna początkowo nie zaprzeczyła doniesieniom Opublikowane przez Turtle MediaOtrzymał nieujawnione fundusze od pana Hestera.

Darowizny na rzecz partii przekazane po grudniu zostaną udostępnione dopiero w czerwcu.

Partia Pracy i Libijscy Demokraci zażądali od torysów zwrotu pieniędzy.

Hester przekazał partii 5 milionów funtów w maju zeszłego roku, a kolejne 5 milionów funtów zostało przekazane za pośrednictwem jego firmy w listopadzie.

Według danych parlamentu podarował premierowi helikopter na listopadową wizytę polityczną o wartości 15 900 funtów.

Tortoise Media donosi, że partia otrzymała od niego kolejne 5 milionów funtów darowizny pieniężnej, która nie została jeszcze zadeklarowana, co oznacza, że ​​jego łączny wkład w zeszłym roku wyniósł 15 milionów funtów.

Rejestr darowizn prowadzony przez organ nadzoru wyborczego jest aktualizowany jedynie co trzy miesiące, co oznacza opóźnienia w upublicznianiu darowizn.

Szefowa działu technicznego przeprosiła za wygłaszanie „niegrzecznych” komentarzy na temat byłej posłanki Partii Pracy, ale stwierdziła, że ​​jego komentarze „nie mają nic wspólnego z jej płcią ani kolorem skóry”.

Premier nazwał te komentarze „rasistowskimi” i „nieprawdziwymi”, ale argumentował, że przeprosiny Hester należy przyjąć.

W piątek w rozmowie z reporterami kanclerz Jeremy Hunt odmówił powiedzenia, czy torysi przyjęli 5 milionów funtów od Hestera.

Powiedział, że partia zobowiązała się do przestrzegania zasad zgłaszania darowizn i że otrzymane prezenty będą zgłaszane „we właściwym czasie”.

'Brak pozwolenia'

W środę podczas gorącej sesji pytań premiera Sunak odrzucił powtarzające się żądania przekazania darowizn Hestera.

W odpowiedzi na pytanie BBC dotyczące dalszych darowizn od Hestera konserwatyści wydali oświadczenie podatkowe, w którym stwierdzono: „Komisja Wyborcza rutynowo ujawnia darowizny podlegające obowiązkowi zgłoszenia”.

Wiadomo, że jest jednym z największych darczyńców Partii Konserwatywnej i przekazał jej w zeszłym roku 10 milionów funtów, co stanowi jedną piątą darowizn partii w tym roku, które wyniosły łącznie 48 milionów funtów.

Jest założycielem i dyrektorem naczelnym TPP, firmy z siedzibą w Leeds zajmującej się technologiami medycznymi, która jest dostawcą systemów zarządzania dokumentacją dla NHS.

W piątek organ Brytyjskiego Stowarzyszenia Medycznego reprezentujący lekarzy pierwszego kontaktu w Wielkiej Brytanii przyjął uchwałę wzywającą go do rezygnacji i wzywającą przychodnie pierwszego kontaktu do „rozważenia” jego rzekomych komentarzy przed podpisaniem nowych umów z jego organizacją.

Liderka Partii Pracy Anneliese Dodds powiedziała: „Nie ma absolutnie żadnego powodu, aby konserwatyści mieli przyjmować więcej pieniędzy od Franka Hestera. Muszą je spłacić, zanim trafią one do skarbu państwa.

„Rishi Sunak musi spłacić każdy grosz, zerwać stosunki z Frankiem Hesterem i bez zastrzeżeń przeprosić Diane Abbott”.

Liberalni Demokraci stwierdzili, że darowizna, jeśli zostanie potwierdzona, „pokaże, że skandal jest gorszy, niż sądziliśmy”.

Posłanka Partii Demokratycznej Wendy Chamberlain powiedziała: „Ludzie tacy jak pan Hester i jego podejście nie powinni mieć nic wspólnego z naszą polityką.

„Konserwatywni politycy muszą się nauczyć, że samo to, że ktoś daje ci miliony funtów, jest niewybaczalne, niewybaczalne”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *