Sędzia odrzuca wniosek Menendeza o oddalenie zarzutów o przekupstwo i wymuszenia

Francis Chung/Polityka/AP

Podczas konferencji prasowej w Kapitolu USA w dniu 14 marca 2024 r. senator. Mówi Bob Menendez (TNJ). (Francis Chung/POLITICO za pośrednictwem obrazów AP)CNN

W czwartek sędzia na Manhattanie odrzucił wniosek o oddalenie federalnych zarzutów o przekupstwo i wymuszenia. Sen. Boba Menendeza Na podstawie immunitetu ustawodawczego.

Demokrata z New Jersey argumentował, że zarzuty naruszają konstytucyjną doktrynę prerogatyw oraz klauzulę przemówienia lub debaty, która chroni ustawodawców przed niektórymi działaniami organów ścigania mającymi na celu realizację ich obowiązków legislacyjnych.

W czwartek sędzia Sidney Stein odrzucił tę argumentację, orzekając, że zarzuty postawione Menendezowi obejmują postępowanie wykraczające poza „akty legislacyjne” i że brakuje tej ochrony prawnej.

Menendez, jego żona Nadine Menendez i trzej biznesmeni z New Jersey zostali we wrześniu postawieni w stan oskarżenia w ramach programu przekupstwa. Akt oskarżenia był kilkakrotnie aktualizowany o dodatkowe zarzuty w związku z postawieniem przez prokuratorów nowych zarzutów związanych z pełnieniem funkcji senatora. Agent zagraniczny Egiptu oraz przyjmowanie prezentów od Kataru w ramach wieloletniego programu korupcyjnego. Menendez przyznał się do zarzutów.

Menendez może odwołać się od decyzji Steina, co może opóźnić jego proces, który ma się rozpocząć 6 maja. Rozpatrywany jest także odrębny wniosek o oddalenie zarzutów z innych powodów.

Adwokat senatora Adam Fee powiedział CNN, że zespół Menendeza dokonuje przeglądu orzeczenia i jego opcji prawnych, dodając, że „decyzja sądu jasno pokazuje, że ostatnie słowo w sprawie zarzutów rządu będzie należało do ławy przysięgłych”.

„Jak powiedzieliśmy od samego początku, akt oskarżenia stanowi całkowite wypaczenie prawdy i nadal mamy całkowitą pewność, że ława przysięgłych odkryje prawdę: że senator Menendez nie zrobił nic złego” – kontynuowano w oświadczeniu. „Nie możemy się doczekać kontynuacji dochodzenia, w ramach którego zamierzamy oczyścić imię tego oddanego przez całe życie urzędnika państwowego”.

Czwartkowa decyzja zapada zaledwie kilka dni po Menendezie Niewinny Kilkanaście nowych zarzutów, w tym spisek, utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości, przekupstwo i wymuszenia. Prokuratura postawiła trzem zarzuty Zarzut włamania Na początku tego miesiąca doprowadził swoich prawników do podawania fałszywych informacji w wywiadach ze śledczymi, w tym twierdzenia, że ​​rzekome nielegalne łapówki były pożyczkami.

Menendez również stanął w obliczu wrzasku Wzywa do rezygnacji – w tym z własnej partii i kolegów z Senatu – są oskarżeni od września. Ustawodawca wielokrotnie zaprzeczał, zapewniając, że nie złoży rezygnacji i mając nadzieję, że zostanie zwolniony.

Cara Scannell z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *