FTX: Klienci, którzy polegają na firmie kryptograficznej, mogą zostać z niczym


Nowy Jork
Biznes CNN

Gdy kurz opadnie z czegoś tak szokującego Eksplozje finansowe w historiiJedną z ważnych niewiadomych jest to, ile klienci odzyskają z FTX, giełdy kryptowalut, która w zeszłym tygodniu ogłosiła upadłość.

Według ekspertów prawnych odpowiedź brzmi prawdopodobnie zero.

Przed uwolnieniem FTX.com reklamował się jako bezpieczne miejsce dla początkujących do kupowania i sprzedawania kryptowalut. Ale w zeszłym tygodniu kryzys płynności zmusił FTX do wstrzymania wypłat, pozostawiając zdezorientowanych klientów i inwestorów. FTX Rzekomo wykorzystane środki klientów Według Wall Street Journal, aby zablokować działalność handlową wysokiego ryzyka siostrzanego funduszu hedgingowego bez pozwolenia.

Piątek, FTX i fundusze hedgingowe, Alameda Research, Złożono wniosek o ogłoszenie upadłości.

Prokuratorzy federalni w Nowym Jorku badają teraz upadek giełdy, powiedział CNN osoba zaznajomiona ze sprawą. Powołano urzędników na Bahamach z siedzibą w FTX Śledztwo kryminalne Weekend w firmie.

Konsekwencje prawne dla FTX i jej założyciela, Sama Bankmana-Frieda, są niejasne. Ale gdy giełda, kiedyś warta ponad 30 miliardów dolarów, upadła, klienci, którzy powierzyli FTX swoje pieniądze, coraz częściej zostają z torbami.

„Nie znamy rozmiaru zarażenia” – powiedział Howard Fischer, partner w firmie prawniczej Moses Singer i były prawnik Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. „Pierwszy krąg ofiar to ludzie, którzy posiadają aktywa w FTX… Nie zostaną one wykonane w całości ani w pobliżu”.

Jest tego kilka powodów.

W przypadku bankructwa tradycyjnego amerykańskiego banku rząd ubezpiecza depozyty klientów do kwoty 250 000 USD. Ale po prostu jest Nie ma mechanizmu ubezpieczenia deponentów W w dużej mierze nieuregulowanym świecie kryptowalut.

Teoretycznie klienci FTX powinni otrzymać część tego, co zostało z majątku firmy po zakończeniu procesu upadłościowego. Ale jak dotąd przynajmniej nie jest jasne, ile należy zapewnić.

„O ile mi wiadomo, mają dwa aktywa – wartość firmy wymiany i wartość ich monet FTT” – powiedział Eric Snyder, szef działu upadłości w firmie prawniczej Wilk Auslander. (Wartość firmy odnosi się do wartości niematerialnych, takich jak reputacja marki i własność intelektualna. A monety FTT, token kryptograficzny emitowany przez FTX, straciły ponad 90% swojej wartości w ciągu ostatniego tygodnia.)

W bankructwach, wyjaśnia Snyder, istnieje bardzo prosta formuła, aby dowiedzieć się, ile wierzycieli – w tym przypadku deponenci FTX – otrzymają.

„Liczba to własność, klasa to odpowiedzialność. Dzielisz jeden przez drugiego i [result] Jest dostępny dla wszystkich” – powiedział. „Ale jeśli ludzie wyciągną wszystkie aktywa, nie będzie wielu liczb”.

Dodał: „Jest bardzo prawdopodobne, że zwroty będą bardzo małe”.

Oczywiście nagłość spadku FTX utrudnia wczesną ocenę, twierdzą zwolennicy.

Zazwyczaj firmy mają tygodnie na przygotowanie wniosków o ogłoszenie upadłości, które między innymi wyjaśniają, dlaczego firma szuka ochrony na podstawie rozdziału 11 i co chce osiągnąć w sądzie upadłościowym.

Dan Besikof, partner w Loeb & Loeb, który specjalizuje się w upadłościach, mówi, że jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy klienci otrzymają zwrot pieniędzy.

„Wszystko, co naprawdę możesz zrobić, to zgadywać, jak sytuacja wygląda na podstawie tweetów” – powiedział. „Sposób, w jaki klienci odzyskują swoje pieniądze, może zależeć od różnych czynników, w tym od instytucji, w której przechowują pieniądze i ile monet jeszcze mają”.

Awaria FTX wstrząsnęła całą branżą kryptograficzną, rodząc poważne pytania o przyszłość zasobów cyfrowych i brak globalnych regulacji.

W poniedziałek Changpeng Zhao, dyrektor generalny Binance, rywala FTX, starał się uspokoić swoją publiczność co do legalności sektora.

Podczas sesji pytań i odpowiedzi Zhao, powszechnie znany jako CZ, powiedział: „To oczywiste, że ludzie są zdenerwowani. na Twitterze. „Chcę powiedzieć, że krótkoterminowo jest to bolesne. Ale myślę, że w dłuższej perspektywie jest to dobre dla branży.

Gigantyczna giełda kryptowalut Na krótko pojawił się jako koło ratunkowe do FTX przed zmianą kursu w zeszłym tygodniu.

Zhao, którego tweet ogłaszający wyjście Binance z FTX pomógł podsycić kryzys płynności małej firmy, zaprzeczył, że istniał „główny plan” ujawnienia FTX. Jednak krytycy zauważają, że największym i być może jedynym zwycięzcą upadku FTX jest nikt inny jak Zhao, obecnie prawdopodobnie najbogatszy i najbardziej wpływowy gracz w handlu aktywami cyfrowymi.

„Chociaż niektórzy ludzie oskarżają mnie o dmuchanie w gwizdek lub uderzanie w bańkę, przepraszam za to… Przepraszam za zamieszanie, które spowodowałem. Ale myślę, że w każdej chwili, jeśli jest jakiś problem, im szybciej to ujawnimy, lepiej.”

— Matt Egan i Kara Scannell z CNN Business przyczynili się do powstania tego artykułu.

Korekta: we wcześniejszej wersji tego artykułu błędnie podano nazwę kancelarii prawnej Loeb & Loeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *