Gdy Boris Johnson walczy o zdobycie poparcia dla kandydatury na powrót na stanowisko premiera Wielkiej Brytanii, Sunak przystępuje do wyścigu

  • Sunak oficjalnie ogłosił swoją kandydaturę
  • Pierwsze głosowanie odbędzie się w poniedziałek
  • Zwolennicy Johnsona twierdzą, że może wylądować w głosowaniu
  • Sunak jest zdecydowanym liderem wśród prawodawców

LONDYN, 23 października (Reuters) – Boris Johnson walczył w niedzielę o zdobycie wystarczającego poparcia, aby wywołać szokujący powrót jako premier Wielkiej Brytanii po tym, jak kluczowe postacie na prawicy Partii Konserwatywnej otoczyły Rishi Sunaka, którego oskarżył o zdradę. .

Sunak, 42-letni były minister finansów, potwierdził w niedzielę, że będzie startował na miejsce Liz Truss, zobowiązując się do walki z „głębokim kryzysem gospodarczym” kraju z „uczciwością, profesjonalizmem i odpowiedzialnością”.

„Chcę naprawić naszą gospodarkę, zjednoczyć naszą partię i dostarczyć naszemu krajowi” – ​​powiedział Sunak, oskarżony przez zwolenników Johnsona o zakończenie swojej poprzedniej trzyletniej kadencji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sunak zrezygnował z gabinetu w lipcu, wywołując bezprecedensowy bunt ministerialny przeciwko Johnsonowi.

Deklaracja daje wyraźny ślad Johnsonowi, który wrócił z wakacji na Karaibach, aby uzyskać poparcie 100 prawodawców, którzy przybyli na głosowanie w poniedziałek.

Podczas swojej poprzedniej kadencji na Downing Street był wspierany przez różne sekcje partii, w tym prawicę, która opowiadała się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Tym razem jednak wielu poprzednich zwolenników powiedziało Johnsonowi, że powinien ustąpić, powołując się na potrzebę stabilności kraju po tym, jak chaotyczne sześć tygodni u władzy Truss wywołało zamieszanie na rynkach finansowych i uderzyło w wartość funta.

Johnson nadal stoi przed komisją ds. przywilejów w sprawie dochodzenia, czy wprowadził parlament w błąd w związku z partiami Downing Street podczas zablokowania COVID-19. Jeśli zostanie uznany za winnego, może zostać zmuszony do rezygnacji lub zawieszenia w sprawowaniu urzędu.

„To nie czas na styl Borisa”, powiedział Sky News Steve Baker, wpływowy prawnik z prawicy partii, która wspiera Sunaka. „Ustępstwa w głosowaniu powodują kłopoty i obawiam się, że Borysowi grozi katastrofa”.

Wielka Brytania pogrążyła się w kolejnej bitwie o przywództwo po tym, jak Truss został zmuszony do odejścia z powodu jego radykalnej polityki gospodarczej, która podniosła koszty pożyczek i oprocentowanie kredytów hipotecznych w czasie, gdy rosły rachunki za energię i żywność.

Sunak, Johnson i były minister obrony Benny Mordant zostaną piątym premierem kraju w ciągu sześciu lat.

Lider opozycji Keir Starmer powiedział, że bitwa o konserwatystów była „śmiesznym, chaotycznym cyrkiem”, a jego uwaga skupiała się na milionach Brytyjczyków walczących o spłatę rachunków.

Lider Partii Pracy wraz z innymi partiami opozycyjnymi wezwał do wyborów krajowych.

Głęboko niepopularny

Perspektywa powrotu Johnsona była dla wielu członków podzielonej Partii Konserwatywnej problemem polaryzującym, podczas gdy jego popularność wśród wyborców spadła przed jego usunięciem.

Dla niektórych prawodawców jest zwycięzcą głosowania, przyciągającym ogólnokrajową atrakcyjność swoim popularnym wizerunkiem i dynamicznym optymizmem. Dla innych jest postacią toksyczną, która nie zjednoczy partii, a tym samym podważy wysiłki na rzecz zbudowania stabilnego przywództwa, aby uspokoić roztrzęsione rynki finansowe.

Minister spraw zagranicznych James mądrze poparł Johnsona w niedzielę, mówiąc, że „wyciągnął wnioski ze swojego czasu w numerze 10 i zapewni, że będzie skoncentrowany na potrzebach kraju od pierwszego dnia”.

Jednak Sunak nadal rozszerzał swoją przewagę wśród prawodawców. Sky News poparło 140 ogłoszeń, a Johnson na 59. Około 130 prawodawców nie ogłosiło publicznie.

Gdyby został wybrany, Sunak byłby pierwszym premierem Zjednoczonego Królestwa pochodzenia indyjskiego.

Jego rodzina wyemigrowała do Wielkiej Brytanii w latach 60., kiedy wielu przybyło z byłych kolonii brytyjskich, aby pomóc w odbudowie kraju po II wojnie światowej.

Po ukończeniu Uniwersytetu Oksfordzkiego udał się później na Uniwersytet Stanforda, gdzie poznał swoją żonę Akshatę Murthy, której ojcem był indyjski miliarder NR Narayana Murthy, założyciel firmy outsourcingowej Infosys Ltd.

Sunak po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę całego kraju, kiedy w wieku 39 lat został ministrem finansów za rządów Johnsona, podobnie jak pandemia COVID-19 uderzyła w Wielką Brytanię, tworząc program urlopowy, aby wesprzeć miliony poprzez wielokrotne blokady.

„Służyłem jako wasz kanclerz, aby pomóc poprowadzić naszą gospodarkę przez trudne czasy” – powiedział Sunak w niedzielnym oświadczeniu. „Wyzwania, przed którymi obecnie stoimy, są jeszcze większe. Ale możliwości – jeśli dokonamy właściwych wyborów – są wyjątkowe”.

Chociaż sondaże pokazują, że Sunak jest bardzo popularny w kraju, jest on głęboko niepopularny wśród dużej części członków partii po tym, jak obwinił go za obalenie Johnsona.

Zgodnie z regułami przyspieszonego konkursu, jeśli tylko jeden kandydat uzyska poparcie 100 konserwatywnych deputowanych, w poniedziałek zostanie on mianowany premierem.

Jeśli dwóch kandydatów przekroczy próg, pójdą na głosowanie członków partii, a zwycięzca zostanie ogłoszony w piątek, na kilka dni przed tym, jak minister finansów Jeremy Hunt przedstawi surowy raport na temat finansów kraju 31 października.

The Telegraph poinformował, że Johnson nie usunie Hunta.

Zwolennicy Johnsona twierdzą, że ma poparcie ponad 100 prawodawców, ale wielu milczy, ponieważ nadal mają posady rządowe.

Zwolennik, James Duttridge, powiedział, że Johnson rozmawiał z kibicami w niedzielę i był „w dobrej formie” i elegancko ubrany.

Żaden z trzech kandydatów nie podał jeszcze szczegółów, jaką politykę wprowadziliby, gdyby został premierem.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Kate Holden; Montaż przez Paula Chandle’a i Toby’ego Chopra

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *