Howard Schultz wraca do Starbucks jako tymczasowy dyrektor generalny

„Rok temu zasygnalizowałem zarządowi, że rozważam wycofanie się ze Starbucks, gdy globalna epidemia dobiega końca” – powiedział Johnson w oświadczeniu. „Czuję, że to naturalna książka przez 13 lat mojej pracy w firmie”.

Johnson dołączył Starbucks (SBUX) Zarząd w 2009 r., aw 2015 r. został Prezesem i Dyrektorem Generalnym. Zastąpił Schultza w 2017 roku na stanowisku CEO.

Do września Johnson będzie specjalnym doradcą spółki i jej zarządu.

„Kiedy wprowadzam tę zmianę, jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mamy założyciela, który może wkroczyć tymczasowo i dać zarządowi czas na dalsze zbadanie potencjalnych kandydatów i podjęcie właściwej długoterminowej decyzji dotyczącej następcy firmy” – dodał Johnson .

W wiadomości wideo Johnson powiedział, że Starbucks był „prezentem w moim życiu” i że był „wypełniony wdzięcznością i nadzieją na przyszłość”. On, wraz z Melody Hobson, niezależną przewodniczącą rady dyrektorów, podzieli się znacznie więcej podczas dorocznego zgromadzenia akcjonariuszy firmy w środę.

Johnson prowadził firmę przez trudne czasy przed epidemią. Na przykład w 2018 roku w Filadelfii Starbucks aresztowano dwóch czarnoskórych mężczyzn, którzy czekali na przyjaciela. Powszechna krytyka Firmy. Johnson Przepraszamy za sposób Traktują i zakładają? Zajęcia szkoleniowe dla personelu.

W lipcu 2021 r. akcje Starbucks osiągnęły rekordowy poziom, podobnie jak akcje innych restauracji, które latem były wysokie. Johnson wdrożył szereg strategii w Chinach, w tym rozwój, ulepszanie programu nagród firmy i ulepszanie jej technologii.

Ale w zeszłym roku Interesariusze głosowali przeciw Propozycja płacowa prezesa firmy – rzadki ruch, który sugeruje, że niektórzy z nich uważali, że Johnson był zawyżony. Firma otrzymała łącznie 20,4 mln dolarów odszkodowania za rok podatkowy 2021.
Zgodnie z umową z 2019 r. Johnson powiedział, że firma może zarobić do 50 milionów dolarów, jeśli osiągnie cele wydajnościowe z tej pozycji w roku fiskalnym 2022. ten Dziennik Wall Street Spółka zdecyduje o premii za wyniki we wrześniu, ale obecnie nie przewiduje jej zapłaty. Rzeczniczka Starbucks potwierdziła, że ​​raport jest „dokładny” dla CNN Business.

Tymczasem akcje Starbucksa spadły o około 24% w porównaniu z ubiegłym rokiem, chociaż w środowych wiadomościach akcje wzrosły o 7%.

Powrót do Schultza

W zeszłym roku zarząd Starbucks zatrudnił firmę zajmującą się wyszukiwaniem menedżerów Russell Reynolds Associates, aby poszukała alternatywy dla Johnsona, podała firma. Schultz pomoże znaleźć nowego, stałego dyrektora generalnego i zarządzać codzienną działalnością, powiedział Starbucks. Za swoje usługi zarabia 1 USD.

„Kiedy coś kochasz, masz głęboką odpowiedzialność za pomoc, gdy zostaniesz wezwany” – powiedział Schultz w oświadczeniu. „Chociaż nie planuję powrotu do Starbucks, wiem, że firma musi ponownie ruszyć, aby spotkać się z nową i ekscytującą przyszłością, w której wszyscy nasi partnerzy będą się dobrze rozwijać”.

Schultz był dyrektorem generalnym Starbucks od 1987 do 2000 roku. Powrócił na stanowisko dyrektora generalnego w 2008 roku i pozostał na swoim stanowisku aż do przekazania władzy Johnsonowi w 2017 roku. Zrezygnował ze stanowiska prezesa wykonawczego i członka w 2018 roku.

Ale Schultz jest zaangażowany od tego czasu. Listopad, Napisał list otwarty Wcześniej opublikowane na stronie Starbucks Pomyślny głos na uzwiązkowienie W sklepie Starbucks w Buffalo w stanie Nowy Jork.

„Jako partner w Starbucks, żaden partner nie musi mieć przedstawiciela, aby otrzymać produkty, które wszyscy posiadamy” – napisał. „Jestem smutny i niespokojny, jeśli ktoś uważa, że ​​teraz jest to konieczne”.

Schultz bawił się pomysłem Inicjatywa Prezydencka w 2019 roku Zanim Postanowiłem nie biegaćWyzwalacze Starbucks Zapewnij pracownikom wskazówki Jak odpowiadać na polityczne pytania dotyczące jego planów w sklepach.

„Howard ma ogromne doświadczenie w prowadzeniu firmy z sukcesem” – powiedział CNN Business analityk Edward Jones, Brian Yarbro.

Analityk Cowan, Andrew Charles, napisał w notatce w środę, że „jesteśmy trochę zaskoczeni, że firma rozważa kandydatów z zewnątrz, ponieważ pamiętamy wielu czołowych menedżerów, którzy pracowali pod kierownictwem Howarda Schultza”. „Jednak reklama związkowa może być czynnikiem motywującym firmę do spojrzenia na zewnątrz”.

Już pół tuzina sklepów głosowało za połączeniem z wieloma, którzy przygotowują się do własnego głosowania.

„Dialog Unii jest frontem i centrum”. Hobson powiedział CNBC W środę. „Popełniliśmy tutaj kilka błędów. Nie zapytano nas. Powinniśmy to zrobić”.
To nie jest pierwsza głośna premiera Starbucksa w ostatnich latach. W 2021 roku Rosalind Brewer zrezygnowała ze stanowiska COO Zostań prezesem Z Walgreens (WBA).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *