Huragan Beryl uderza w półwysep Jukatan w Meksyku, zwiększając ryzyko dla Teksasu

Beryl dotarł na ląd jako huragan 2. kategorii w pobliżu Cozumel w Meksyku w piątek rano, uderzając w wybrzeże i powodując przerwy w dostawie prądu w kilku kurortach i miejscowościach wypoczynkowych. W piątek po południu zmieni się w burzę tropikalną i według prognoz będzie nadal słabnąć, aż do pojawienia się w Zatoce Meksykańskiej późnym piątkiem.

Zaniepokojenie rośnie w Teksasie, gdzie Narodowe Centrum ds. Huraganów przewiduje, że burza dotrze na ląd między niedzielną nocą a poniedziałkiem. Do tego czasu Beryl prawdopodobnie odzyska status huraganu i wzmocni się na tyle, aby zejść na brzeg.

„Istnieje zwiększone ryzyko powodzi w wyniku huraganowych wiatrów, zagrażających życiu fal sztormowych i ulewnych opadów wzdłuż wybrzeża północno-wschodniego Meksyku oraz dolnego i środkowego Teksasu w późną niedzielę i poniedziałek” – napisało w piątek centrum ds. huraganów.

Symulacje modeli komputerowych przeprowadzone w piątek wykazały, że obszar wokół Bożego Ciała jest przedmiotem szczególnego zainteresowania, chociaż możliwe są zmiany w przewidywanej ścieżce Beryl – zarówno na północ, jak i na południe. Ponadto uderzenia huraganu mogą wystąpić setki mil od centrum burzy.

Beryl dotarła na ląd w Meksyku około 6 rano na północ od nadmorskiego kurortu Tulum, rzucając palmami z prędkością 100 mil na godzinę i smagając deszczem społeczności. Według Laury Velasquez, krajowej koordynatorki ochrony ludności, doszło do powszechnych przerw w dostawie prądu, ale nie było ofiar.

Przemawiając z regionu, powiedział reporterom na porannej konferencji prasowej prezydenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora, że ​​połowa Isla Mujeres, kolejnej miejscowości turystycznej, i połowa Tulum straciły prąd. W kilku dzielnicach wyspy Cozumel odcięto także prąd.

Silny wiatr powalił drzewa i niektóre słupy energetyczne, ale nikt nie zginął ani nie został poważnie ranny – powiedział Velasquez. Władze uratowały wiele osób z zalanych domów.

Międzynarodowe lotnisko w Cancun odwołało prawie 300 lotów, natomiast otwarcie lotniska w Tulum zaplanowano dopiero na niedzielę.

Władze wezwały mieszkańców i turystów do pozostania w domach ze względu na powalone drzewa i linie energetyczne.

Burza nie spowodowała znacznej erozji słynnych plaż z białym piaskiem w regionie, stwierdziła gubernator Mara Lesama, powołując się na raporty stowarzyszenia hotelarskiego. Tajfun nie spowodował większych zniszczeń w pięciogwiazdkowych hotelach, ale uderzył w marne domy biednych mieszkańców społeczności przybrzeżnych. Na TikToku ludzie opisali, jak wiatr usuwał panele dachowe ze zwykłych domów.

„Wczoraj w nocy wiał tak silny wiatr, że zabrakło nam prądu”. powiedział mężczyzna który przedstawił się jako John w Playa del Carmen, na południe od Cancun. „O świcie odpadły dachy domu sąsiada przed nami. The [car] Alarmy nie przestały dzwonić.”

Leslie Diaz opublikowała na TikToku film z Playa del Carmen na krótko przed uderzeniem huraganu. Jej pies ze strachu chował się pod kołdrą łóżka.

„Jest 5 rano i panuje straszny hałas”. powiedziała, gdy w tle gwizdał wiatr. „Jeszcze nie uderzył w ziemię, ale jest już bardzo silny”.

Region jest podatny na cyklony; W 2005 r. huragan Wilma spowodował śmierć ośmiu osób i szkody o wartości miliardów dolarów. Dlatego tym razem władze Meksyku podjęły odpowiednie środki ostrożności, wysyłając prawie 10 000 żołnierzy armii, marynarki wojennej i sił bezpieczeństwa narodowego, aby pomagały ofiarom i patrolowały zalane deszczem ulice.

Centrum huraganów planuje wystawić zegarki dotyczące burzy tropikalnej, wezbrania sztormowego i huraganu dla części Teksasu i północno-wschodniego Meksyku, gdy burza uderzy w zachodnie wybrzeże Zatoki Meksykańskiej.

O godzinie 14:00 czasu wschodniego centrum Beryl znajdowało się nad północno-zachodnim półwyspem Jukatan, czyli około 1000 km na wschód-południowy wschód od Brownsville w Teksasie, poruszając się z zachodu na północny zachód z prędkością 15 mil na godzinę. Maksymalny wiatr spadł do 70 mil na godzinę, a Beryl stał się burzą tropikalną. Osłabienie będzie się utrzymywać, dopóki burza nie ponownie wejdzie do oceanu.

Przez weekend Beryl podąża z zachodu na północny zachód przez Zatokę Meksykańską, gdzie temperatura wody sięga połowy lat 80., a centrum huraganu przewiduje co najmniej stopniowe wzmocnienie.

Symulacje modeli różnią się w zależności od tego, jak szybko beryl krzepnie i w jakim stopniu.

Modele dotyczące huraganów często nie przewidują szybkiego nasilenia. Jednak wielkoskalowe modele, takie jak amerykańskie i europejskie, opisują centrum huraganu jako „znacznie pogłębiające się w miarę zbliżania się Beryl do wybrzeża”. Nienormalnie ciepłe wody i sprzyjające warunki atmosferyczne na dużych wysokościach mogą spowodować szybkie wzmocnienie.

Ale nawet rdzeń burzy może uniemożliwić Beryl ponowne wzmocnienie Po przekroczeniu Jukatanu została zniszczona i nie była w stanie się odbudować.

Kolejna dzika karta idealnie trafia w Beryl. Modelowy projekt Beryl przebiega równolegle do wybrzeży Tamaulipas w Meksyku i Teksasie, co oznacza, że ​​niewielkie wahania na ścieżce mogą mieć dramatyczny wpływ na ostateczną lokalizację osuwiska.

Istotny wpływ na prognozę toru ma spadek strumienia strumieniowego nad Ameryką Środkową, który będzie próbował wciągnąć Beryl na północ. Ale czas pokaże, kiedy i gdzie nastąpi to przeciąganie liny. Jeśli Beryl będzie silny, zostanie pociągnięty na północ, w stronę dolnego i środkowego wybrzeża Teksasu, ale jeśli będzie słaby, bardziej prawdopodobne jest, że uderzy w północno-wschodni Meksyk.

Dla mieszkańców północnego Meksyku oraz dolnego i środkowego wybrzeża Teksasu teraz jest dobry czas na przygotowanie się na możliwe uderzenie huraganu. Możliwe jest wyjście na ląd w zakresie kategorii 1 lub 2, ale jeśli Beryl nasili się szybciej niż oczekiwano, wystąpienie poważnego huraganu kategorii 3 nie jest całkowicie niemożliwe. „Osoby zainteresowane tymi obszarami powinny uważnie monitorować aktualizacje prognoz” – napisało centrum huraganów.

Biuro meteorologiczne w Brownsville w Teksasie prognozuje w regionie opady deszczu od co najmniej 4 do 6 cali i aż do 10 cali.

„Opady nie są jedynym zagrożeniem związanym z berylem” – napisano w serwisie pogodowym. „Prąd rozrywający wiąże się z wysokim ryzykiem[s], niszczące działanie fal przybrzeżnych, w tym fale sztormowe, powodzie na wybrzeżu, przypływy i sztormy tropikalne. Beryl może również sprowadzić na ten obszar słabe, krótkotrwałe tornada.

Biuro służb pogodowych w Corpus Christi w Teksasie wezwało mieszkańców do rozpoczęcia przygotowań, powołując się na ryzyko zalania wybrzeża, wysokie ryzyko wystąpienia prądów rozrywających i ulewne opady deszczu.

Beryl stał się pierwszym huraganem sezonu 2024, należącym do kategorii 5, zarejestrowanym na Atlantyku w poniedziałkowy wieczór. Burza – napędzana rekordowo ocieplającą się wodą morską – Złamał kryteria Zaszokowało meteorologów swoją siłą i tempem, w jakim nasilało się na tak początku sezonu.

Burza po raz pierwszy nawiedziła Grenadę, Saint Vincent i inne wyspy karaibskie w poniedziałek, powodując rozległe zniszczenia. – szczególnie na grenadyjskich wyspach Carriacou i Petit Martynika – i zabił co najmniej pięć osób. W Wenezueli odnotowano trzy kolejne zgony.

W Cariaco, zamieszkiwanym przez około 7 000 osób, tajfun „spowodował całkowite zniszczenie” – powiedziała 50-letnia Alison Catton, właścicielka Paradise Beach Club, która zniszczyła restaurację i bar w Paradise Beach. Wielu mieszkańców wyspy mieszka obecnie w tymczasowych schroniskach przy szkołach.

W środę burza nawiedziła południowe wybrzeże Jamajki, przynosząc ulewne deszcze i wiatr dochodzący do 80 mil na godzinę, który zniszczył domy oraz powalił drzewa i linie energetyczne. Zgłoszono co najmniej dwa zgony, a według stanu na czwartek około 65 procent klientów Jamaica Public Service Company – około 400 000 gospodarstw domowych – nie miało prądu. Jak podało BBC.

Burza sprowadziła na Kajmany silny wiatr i ulewne deszcze, a następnie w środę wieczorem skierowała się w stronę półwyspu Jukatan.

Gabriela Martinez, Jason Samenow, Amanda Coletta, Kim Belware, Samantha Schmidt i Anumita Kaur wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *