Izrael i Islamski Dżihad zgodziły się na zawieszenie broni w Strefie Gazy

  • Obowiązuje od 22:00 (1900 GMT) – władze Palestyny
  • Egipt wynegocjował zawieszenie broni
  • Nie było natychmiastowego potwierdzenia od izraelskich urzędników

GAZA/JEROZOLIMA, 13 maja (Reuters) – Izrael i bojowy ruch Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy zgodziły się na zawieszenie broni obowiązujące od godziny 22:00 (1900 GMT) – poinformowały palestyńskie władze. Pożar na granicy po wojnie 10-dniowej w 2021 roku.

Egipt, który pośredniczył w zawieszeniu broni, wezwał wszystkie strony do przestrzegania porozumienia, poinformował egipski kanał telewizyjny Al-Qahera News.

„Egipt ogłasza, że ​​osiągnięto zawieszenie broni między stroną palestyńską i izraelską w świetle porozumienia osiągniętego przez stronę palestyńską i izraelską” – czytamy w tekście porozumienia, do którego dotarł Reuters, dodając, że zawieszenie broni rozpocznie się o godz. po południu

„Obie strony będą przestrzegały zawieszenia broni, które obejmuje atakowanie ludności cywilnej, burzenie domów i zaprzestanie atakowania jednostek natychmiast po wejściu w życie zawieszenia broni” – napisano.

Nie było natychmiastowego potwierdzenia od izraelskich urzędników.

Nawet po zakończeniu zawieszenia broni obie strony kontynuowały wymianę ognia, w południowym Izraelu zawyły syreny ostrzegawcze, a izraelskie wojsko ogłosiło, że uderzyło w sześć stanowisk dowodzenia operacyjnego Islamskiego Dżihadu.

Izrael rozpoczął ostatnią rundę nalotów wczesnym rankiem we wtorek, wycelowaną w dowódców Islamskiego Dżihadu planujących ataki w Izraelu.

W odpowiedzi siły wspierane przez Iran wystrzeliły setki rakiet, wysyłając półtora miliona Izraelczyków do obozów nalotów.

W ciągu pięciu dni kampanii Izrael zabił sześciu wyższych dowódców Islamskiego Dżihadu i zniszczył kilka instalacji wojskowych, ale naloty zabiły co najmniej 10 cywilów, w tym kobiety i dzieci.

Sprawozdania Nidala Al-Mughrabiego i Mayan Lubel; Redakcja: William Mallard

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *