Izraelskie wojsko twierdzi, że prowadzi dochodzenie w sprawie zabójstwa dziennikarza Reutersa

JEROZOLIMA, 14 października (Reuters) – Izraelskie wojsko oświadczyło w sobotę, że prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa dziennikarza Reutersa w południowym Libanie. Świadek Reutersa obecny na miejscu zdarzenia powiedział Reuterowi, że został trafiony rakietami wystrzelonymi z kierunku Izraela.

„Jesteśmy świadomi incydentu z dziennikarzem Reutersa” – powiedział podczas regularnej odprawy rzecznik armii, podpułkownik Richard Hecht. „Przyglądamy się tej sprawie. Mamy już materiał filmowy. Przeprowadzamy badania krzyżowe. To smutna sprawa” – powiedział.

Liban oznajmił w sobotę, że złoży formalną skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z „celowym zabiciem przez Izrael” libańskiego dziennikarza wideo agencji Reuters, Issama Abdullaha, podają media państwowe.

Abdullah był z grupą dziennikarzy z innych organizacji, w tym Al Jazeera i Agence France-Presse, którzy zginęli w piątek podczas dostarczania nadawcom sygnału wideo na żywo.

Grupa pracowała w pobliżu izraelskiej granicy, w pobliżu wioski Alma al-Shab, gdzie izraelska armia i Hezbollah ostrzeliwały podczas potyczek granicznych.

Podczas tego samego zdarzenia Maher Naseh, który został ranny, wraz ze swoim kolegą z agencji Reuters, Der al-Soudani, filmowali atak rakietowy z kierunku Izraela, kiedy ktoś zaatakował go, gdy siedział na niskim kamiennym murze w pobliżu reszty Abdullaha. Grupa. Kilka sekund później kolejny pocisk uderzył w używany samochód zespołu, który stanął w płomieniach.

Choć inne serwisy informacyjne, w tym Associated Press i Al Jazeera, podają, że bomby były izraelskie, agencja Reuters nie była w stanie ustalić, czy rakiety faktycznie wystrzelił Izrael.

W wyniku zdarzenia rannych zostało dwóch dziennikarzy z Agence France-Presse i Al Jazeera.

Zgłoszone przez Ariego Rabinovitcha; Montaż: John Boyle

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskaj prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *