Jego grupa twierdzi, że „odnaleziono” uwięzionego przywódcę rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego

Evgenia Novozhenina/Reuters/File

Aleksiej Nawalny jest widziany na ekranie za pośrednictwem łącza wideo z kolonii karnej poprawczej IK-2 w Pokro w dniu 17 maja 2022 r.CNN

Krytyk Kremla Aleksiej Nawalny przebywa w kolonii karnej na Syberii – twierdzi jego grupa, dwa tygodnie po utracie z nim kontaktu.

„Znaleźliśmy Aleksieja” – poinformowała jego rzeczniczka Kira Yarmish X we wcześniejszym oświadczeniu na Twitterze. „Przebywa obecnie w IK-3 w osadzie Karp w Jamalsko-Nienieckim Obwodzie Autonomicznym”.

Powiedział, że prawnik Nawalnego spotkał się z nim wcześniej w poniedziałek i powiedział, że uwięziony działacz „ma się dobrze”.

Poinformowali o tym prawnicy Nawalnego 11 grudnia Stracił z nim kontakt. Do tego czasu przebywał w kolonii karnej położonej 250 mil na wschód od Moskwy.

Nawalny powiedział w zeszłym tygodniu, że jego zespół „nie ukrywał się tak długo” po wycofaniu się z dwóch zaplanowanych rozpraw sądowych. Ostrzegali, że jest chory, zanim zniknie „bez jedzenia” i „w celi karnej bez wentylacji”.

Zniknął w ciągu kilku dni od ogłoszenia prezydenta Rosji Władimira Putina Ubiegać się o reelekcję w marcu 2024 r., co wzbudziło obawy o jego dobro i bezpieczeństwo.

Iwan Żdanow, dyrektor fundacji antykorupcyjnej Nawalnego, nazwał kolonię karną IK-3 w mieście Karp „Wilkiem Polarnym”, „jedną z północnych i najbardziej odległych kolonii”.

„Warunki są tam trudne, w strefie wiecznej zmarzliny panuje specjalny reżim. Bardzo trudno się tam dostać, nie ma możliwości dostarczania poczty” – napisał Żdanow w X.

Żdanow powiedział, że prawnikowi Nawalnego „natychmiast” nie wpuszczono do kolonii karnej.

„Wygląda na to, że kolonia przygotowała się z wyprzedzeniem na jego przybycie. W kwietniu był tam szef Federalnej Służby Więziennej Arkadij Kostew i być może postanowiono tam przenieść Aleksieja” – dodał.

Corp znajduje się prawie 3000 km od Moskwy, gdzie wcześniej aresztowano Nawalnego.

W sierpniu został skazany na 19 lat więzienia pod zarzutem tworzenia społeczności terrorystycznej, finansowania działalności terrorystycznej i innych przestępstw.

Zwolennicy Nawalnego twierdzą, że jego aresztowanie i uwięzienie stanowią motywowaną politycznie próbę stłumienia jego krytyki pod adresem prezydenta Rosji Władimira Putina.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *