Kryzys humanitarny w Gazie pogłębia się wraz z szalejącą wojną Izrael-Hamas

3:08 czasu wschodniego, 25 grudnia 2023 r

Szef WHO mówi, że sytuacja w szpitalu w punkcie zapalnym odzwierciedla „koszmar rozgrywający się w Gazie”.

Od pracowników CNN

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w niedzielę, że urzędnicy Światowej Organizacji Zdrowia odwiedzili mocno zniszczony szpital na północy oblężonej enklawy i stwierdzili „skrajny głód” oraz „rosnącą desperację”.

Zespół WHO wraz z partnerami humanitarnymi, w tym Organizacją Narodów Zjednoczonych i World Central Kitchen, dostarczył w sobotę zaopatrzenie do szpitala Al-Shifa w punkcie zapalnym.

„Al-Shifa to mikrokosmos koszmaru rozgrywającego się w Gazie, gdzie twarde narkotyki, żywność, prąd, woda i – przede wszystkim – bezpieczeństwo mają wpływ na ludzi” – napisał Tedros X wcześniej na Twitterze.

Tedros twierdzi, że w sobotę wspólna misja dostarczyła 19 200 litrów paliwa generatorowego do Al-Shifa, gdzie według władz szpitala schroniło się 50 000 wysiedleńców. Powiedział, że jego koledzy widzieli salę operacyjną Al Shify „przepełnioną Gazańczykami” szukającymi ochrony i schronienia.

Tedros podkreślił, że ryzyko głodu w całej Gazie jest wysokie, a ludzie szukają pożywienia.

„Mogę sobie tylko wyobrazić agonię, jaką trzeba popychać ludzi tak daleko” – powiedział Tedros o tych, którzy podczas wspólnej operacji korzystali z dostaw z ciężarówek dostawczych.

Misja odwiedziła także kilka szpitali położniczych, gdzie urzędnicy stwierdzili niedobory personelu, paliwa, żywności, wody i leków przeciwbólowych. Tedros powiedział, że w szpitalu położniczym Al-Shaba tylko trzech lekarzy odbiera około 20 dzieci dziennie, włączając w to cesarskie cięcie.

„Szpitale powinny być miejscami bezpieczeństwa i powrotu do zdrowia, a nie niebezpieczeństwa i nieubłaganego cierpienia” – powiedział.

Trochę kontekstu: Od rozpoczęcia ofensywy w Gazie w październiku Izrael w coraz większym stopniu koncentruje się na szpitalach w Gazie, twierdząc, że Hamas wykorzystuje obiekty medyczne do celów wojskowych. CNN nie mogło zweryfikować tej informacji. Kluczowym argumentem przywódców politycznych i wojskowych Izraela jest to, że niewłaściwe wykorzystanie szpitali w Gazie przez Hamas stanowi usprawiedliwienie izraelskich ataków wojskowych w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *