Kapsuła SpaceX dostarcza najnowszą czteroosobową załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną

3 marca (Reuters) – Kapsuła SpaceX Crew Dragon przewożąca dwóch amerykańskich astronautów, rosyjskiego astronautę i astronautę ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich dotarła bezpiecznie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wcześnie w piątek. .

Autonomiczny latający statek kosmiczny, znany jako Endeavour, zadokował do stacji kosmicznej krótko po godzinie 1:40 czasu EST (0640 GMT) w piątek, około 25 godzin po starcie z NASA Kennedy Space Center w Cape Canaveral na Florydzie.

Spotkanie zostało potwierdzone, gdy ISS i kapsuła przeleciały obok siebie z prędkością 17 500 mil na godzinę (28 164 km/h) około 250 mil (420 km) od Ziemi przez wybrzeże Afryki Wschodniej, zgodnie z blogiem na żywo NASA.

Manewry dokowania opóźniły się, gdy Crew Dragon wykonał ostatnie podejście do stacji.

Załogi kontroli naziemnej SpaceX zawiesiły kapsułę 65 stóp (20 metrów) od ISS na 23 minuty, sprawdzając jednocześnie, czy wszystkie 12 zaczepów używanych do mocowania kapsuły do ​​portu dokującego zostało prawidłowo rozmieszczonych.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Problem został ostatecznie rozwiązany po zastąpieniu oprogramowania wdrożonym przez załogi naziemne.

Po przybyciu na miejsce załoga przeprowadzi standardową serię testów szczelności, podnosząc ciśnienie w przejściu między kapsułą a ISS, zanim wykluje się wewnątrz stacji, co ma zająć około dwóch godzin.

Na pokładzie czteroosobowy zespół musi wykonać ponad 200 eksperymentów i demonstracji technicznych, począwszy od badań wzrostu komórek ludzkich w kosmosie, a skończywszy na kontrolowaniu materiałów palnych w warunkach mikrograwitacji.

Niektóre z badań w ramach programu Artemis NASA, które utorują drogę długotrwałym misjom załogowym na Księżyc i dalej, są następcą Apollo, podała amerykańska agencja kosmiczna.

Załoga ISS jest odpowiedzialna za przeprowadzanie konserwacji i napraw na stacji oraz przygotowanie do przylotów i odlotów innych astronautów oraz ładunków.

Desygnowana załoga 6 oznacza szóstą długoterminową załogę ISS, którą SpaceX latał dla NASA od czasu, gdy prywatne przedsięwzięcie rakietowe założone przez miliardera Elona Muska zaczęło wysyłać amerykańskich astronautów na orbitę w maju 2020 roku. Musk jest dyrektorem generalnym producenta samochodów elektrycznych Tesla (TSLA).O) i serwisu społecznościowego Twitter.

Najnowszym członkiem załogi jest 59-letni Stephen Bowen, były oficer okrętu podwodnego Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, który spędził ponad 40 dni na orbicie podczas trzech lotów wahadłowców kosmicznych i siedmiu spacerów kosmicznych. Kolega z NASA, astronauta Warren „Woody” Hoburg, lat 37, inżynier elektryk, informatyk i pilot komercyjny, odbył swój pierwszy lot kosmiczny.

W misji Crew 6 uczestniczył także 41-letni astronauta ZEA, Sultan Al Nayadi, druga osoba z jego kraju, która poleciała w kosmos i pierwsza osoba, która wystartowała z ziemi amerykańskiej w ramach długoletniej załogi stacji kosmicznej.

Czteroosobową załogę 6 uzupełnia rosyjski kosmonauta Andrey Fedayov, lat 42, który podobnie jak Alneyadi jest inżynierem i debiutantem w lotach kosmicznych.

Reportaż Steve’a Cormana z Los Angeles. Montaż przez Gerry’ego Doyle’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *