Kluczowy wskaźnik inflacji ostygł w maju, gdy Rezerwa Federalna z zadowoleniem przyjęła tę wiadomość

Preferowana przez Rezerwę Federalną miara inflacji ostygła w maju, co jest dość zachęcającą wiadomością, która może dać decydentom nadzieję, że wzrost cen pozostanie skromny – choć postęp będzie powolny.

Chociaż ogólna inflacja spadła w ostatnich miesiącach, przedstawiciele banku centralnego ściśle monitorują „podstawowy” poziom wskaźnika wydatków na konsumpcję osobistą, który zmniejsza koszty artykułów spożywczych i gazu, co ich zdaniem stanowi lepszy sygnał tego, jak mogą kształtować się podwyżki cen. W nadchodzących miesiącach i latach. Wciągnięty w akcję Wyższy poziom i systematycznie spada.

W maju jest umiarkowana – ale nie dotkliwa. Z wyłączeniem żywności i paliw ceny wzrosły o 4,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Byłoby to zgodne z poprzednim miesiącem, w porównaniu z prognozą wzrostu o 4,7 procent.

Inflacja bazowa z grudnia 2022 r. wynosi od 4,6 do 4,7 proc., poniżej swojego szczytowego poziomu 5,4 proc. z zeszłego roku, ale wciąż powyżej 2-procentowego celu inflacyjnego banku centralnego. Jego uporczywość niepokoi decydentów, którzy od ponad roku podnoszą stopy procentowe w celu ograniczenia gwałtownej inflacji.

Postępy w walce z ogólną inflacją są szybkie i zachęcające. Według prognoz ekonomistów, wskaźnik wydatków na konsumpcję osobistą, który obejmuje żywność i gaz, wzrósł w ciągu roku do maja o 3,8 proc. – poniżej 4 proc. po raz pierwszy od kwietnia 2021 r. Ten ruch osiągnął 7 proc Zeszłego lata.

A umiarkowana ogólna inflacja wywiera pewną presję na konsumentów: tańsze zbiorniki paliwa i wolniejsze podwyżki cen w alejce spożywczej pomagają zwiększyć wypłaty. Ale dla urzędników banku centralnego oznaki, że inflacja uparcie się pojawia, są powodem do niepokoju. Urzędnicy uważają, że kluczowe podwyżki cen powinny zostać ograniczone, aby zapewnić gospodarce przyszłość skromnych i trwałych podwyżek cen.

Aby to zrobić, decydenci banku centralnego podnoszą stopy procentowe. Uzyskanie kredytu mieszkaniowego lub rozszerzenie działalności kontroluje tempo gospodarki. Spowalniając wzrost i zmniejszając popyt, posunięcia te mają utrudnić korporacjom podnoszenie cen bez utraty klientów.

Politycy uniknęli podwyżki stóp procentowych na czerwcowym spotkaniu po 10 prostych zmianach, ale zasygnalizowali, że spodziewają się podwyższenia stóp powyżej obecnego standardu 5 procent – ​​być może do 5,5 procent do końca roku. Inwestorzy nadal obstawiają tylko jeden ruch w tym roku, ale coraz częściej widzą możliwość dwóch ruchów stóp.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome H. Powell podczas wydarzenia w Madrycie w tym tygodniu podkreślił, że nie jest pewne, o ile wyższe stopy procentowe mogą wzrosnąć w tym roku.

„Wszyscy widzieliśmy, że inflacja jest nadal silniejsza niż oczekiwano” – powiedział. — powiedział Powell. „W pewnym momencie może się to zmienić. Myślę, że musimy być gotowi śledzić dane i być trochę bardziej cierpliwi, pozwalając, aby to się rozwijało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *