Kontrolowane przez Izrael rozbiórki niszczą dzielnice Gazy

W styczniu siły izraelskie zburzyły budynki mieszkalne w pobliżu granicy Gazy z Izraelem.

Hotel wypoczynkowy z widokiem na Morze Śródziemne. Sądy wielokondygnacyjne wybudowane w 2018 roku. Dziesiątki domów zniszczonych w ciągu kilku sekund przez jeden spust.

Szkody wyrządzone przez izraelskie naloty w Gazie są dobrze udokumentowane. Ale izraelskie siły lądowe przeprowadziły również falę kontrolowanych eksplozji, które drastycznie zmieniły krajobraz w ostatnich miesiącach.

Od listopada co najmniej 33 kontrolowane wyburzenia zniszczyły setki budynków – w tym meczety, szkoły i całe obszary mieszkalne – jak wynika z analizy „New York Timesa” obejmującej izraelskie nagrania wojskowe, filmy z mediów społecznościowych i zdjęcia satelitarne.

W odpowiedzi na pytania dotyczące wyburzeń rzecznik izraelskiej armii powiedział, że „żołnierze znajdują i niszczą infrastrukturę terrorystyczną wbudowaną w budynki” na obszarach cywilnych – czasami całe dzielnice służą Hamasowi jako „kompleksy wojenne”. bojownicy.

Kontrolowane wyburzenia w Gazie

„The Times” zweryfikował dwadzieścia wybuchów w filmach opublikowanych między 15 listopada a 24 stycznia.

Miasto Gaza Budynki mieszkalne

Al-Gharara Wiejska dzielnica mieszkaniowa

Kuja Budynki mieszkalne

Miasto Gaza Ośrodek Błękitna Plaża

Miasto Gaza Budynki mieszkalne

Miasto Gaza Budynki mieszkalne

Miasto Gaza Plac Palestyny

Pete'a Hanouna Dwie szkoły ONZ

Bani Suheela Budynki mieszkalne

Miasto Gaza Wiele budynków

Kuja Budynki mieszkalne

Miasto Gaza Budynek wielopiętrowy

Miasto Gaza Budynek dwupiętrowy

Bani Suheela Meczet Al Dilal

Miasto Gaza Budynek mieszkalny

Miasto Gaza Budynek mieszkalny

Kuja Budynki mieszkalne

Al-Zahra Uniwersytet Izraelski

Miasto Gaza Budynki mieszkalne

Al-Muzadar Wiele budynków

Miasto Gaza Budynki mieszkalne

Al-Zahra Pałac Sprawiedliwości w Gazie

Bani Suheela Budynki mieszkalne

Kuja Budynki mieszkalne

Al-Gharara Wiejska dzielnica mieszkaniowa

Pete'a Hanouna Wiele budynków

Al-Mukraha Kampus Uniwersytetu Al-Azhar

Bani Suheela Budynki mieszkalne

Izraelscy urzędnicy, którzy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie byli upoważnieni do wypowiadania się publicznie w tej sprawie, powiedzieli, że Izrael chce zburzyć palestyńskie budynki w pobliżu granicy w ramach wysiłków na rzecz stworzenia „strefy buforowej” bezpieczeństwa w Gazie. Bojownicy przeprowadzający ataki transgraniczne, takie jak ten w południowym Izraelu 7 października.

Jednak większość wyburzeń stwierdzonych przez „The Times” miała miejsce poza tak zwaną strefą buforową. A liczba potwierdzonych wyburzeń – w oparciu o dostępność dowodów wizualnych – może stanowić jedynie ułamek faktycznej liczby przeprowadzonych przez Izrael od początku wojny.

Armia izraelska przeprowadziła kontrolowane rozbiórki w Gazie

Na filmie widać miejsce rozbiórki

Tereny zniszczone w czasie wojny

Źródła: analiza filmów i zdjęć satelitarnych z mediów społecznościowych New York Times; Analiza uszkodzeń danych z satelity Copernicus Sentinel-1 przeprowadzona przez Corey'a Shera Centrum Absolwentów CUNY i Jamona van den Hoeka Uniwersytet Stanowy Oregonu

Uwaga: dane z analizy szkód na dzień 29 stycznia o godz. 5:44 w Gazie i Izraelu.

Aby przeprowadzić te wyburzenia, żołnierze wchodzą do docelowych obiektów, aby umieścić miny lub inne materiały wybuchowe, a następnie opuszczają je, aby pociągnąć za spust z bezpiecznej odległości. W większości przypadków wojska izraelskie oczyszczają i zabezpieczają okoliczne tereny. Jednak na obszarach o intensywnych walkach wyburzenia nie są pozbawione ryzyka.

W zeszłym tygodniu 21 izraelskich żołnierzy zginęło, gdy ich jednostka przygotowywała się do wysadzenia kilku budynków w pobliżu granicy w środkowej Gazie. Izraelscy urzędnicy podali, że palestyńscy bojownicy wystrzelili w ich kierunku granaty o napędzie rakietowym, detonując materiały wybuchowe.

Według głównego rzecznika armii izraelskiej, kontradmirała Daniela Hagariego, żołnierze oczyszczali teren, aby umożliwić mieszkańcom południowego Izraela bezpieczny powrót do domów.

W grudniu rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller powiedział, że utworzenie strefy buforowej z Izraelem wzdłuż mniej więcej 56-milowej granicy Gazy naruszyłoby wieloletnie stanowisko Waszyngtonu przeciwko zmniejszaniu terytorium Gazy. Eksperci prawa humanitarnego twierdzą, że gruz – który uniemożliwi niektórym Palestyńczykom ostateczny powrót do swoich domów – może naruszać prawo wojenne zabraniające celowego niszczenia mienia cywilnego.

Na nagraniu wideo z rozbiórki z końca listopada widać, że kontrolowana eksplozja przewróciła co najmniej cztery wielopiętrowe budynki mieszkalne niedaleko głównego szpitala w mieście Gaza. W grudniu kolejna rozbiórka zniszczyła kilkanaście budynków wokół centralnego placu Palestyńskiego w mieście, na którym według izraelskiego wojska znajdowała się duża sieć tuneli.

Kontrolowane rozbiórki na placu Palestyny ​​w mieście Gaza

Według szacunków analiz satelitarnych od początku wojny połowa budynków w Gazie została uszkodzona lub zniszczona. Chociaż zniszczenia spowodowane nalotami i potyczkami były ciężkie, jednymi z najbardziej niszczycielskich epizodów były duże, kontrolowane wyburzenia.

W mieście Kusa, w strefie buforowej na wschód od Khan Yunis w południowej Gazie, nagrania wideo z początku stycznia pokazywały żołnierzy detonujących dziesiątki bomb i niszczących prawie 200 domów. Inne filmy pokazują żołnierzy wiwatujących i klaszczących podczas detonacji.

Kontrolowane wyburzenia w Kusie

Jedna z największych wyburzeń zidentyfikowanych przez „The Times” miała miejsce w Shujaiya, dzielnicy mieszkalnej na obrzeżach miasta Gaza. Według zdjęć satelitarnych wykonanych w grudniu w ciągu trzech tygodni zburzono dziesiątki domów w tej samej okolicy.

Kontrolowane rozbiórki w Shujaiya w mieście Gaza

Na niektórych filmach widać, że wrak jest skierowany w stronę infrastruktury podziemnej. Inne – w tym wyburzenie meczetów, szkół i budynków uniwersyteckich współpracujących z ONZ – na Uniwersytecie Isra w połowie stycznia, spotkały się z powszechnym potępieniem po tym, jak wideo stało się wirusowe w Internecie.

Kontrolowane wyburzenie Uniwersytetu Isra w mieście Gaza

Po tym, jak urzędnicy amerykańscy zadali pytania dotyczące decyzji o zburzeniu uniwersytetu, izraelskie wojsko oświadczyło, że w tej sprawie „dochodzenie jest w toku”. Choć miejsce to zostało oczyszczone i zabezpieczone przez izraelskie siły lądowe, urzędnicy wojskowi twierdzą, że kiedyś służyło ono jako obóz szkoleniowy Hamasu i zakład produkujący broń, czego „Los Angeles Times” nie był w stanie zweryfikować.

„Fakt, że był on wcześniej używany przez wrogich bojowników, nie usprawiedliwia takich zniszczeń” – stwierdził Marco Sassoli, profesor prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Genewskim, podkreślając, że takie rozbiórki powinny być przeprowadzane tylko wtedy, gdy wojsko jest absolutnie konieczne . Zajęcia. „Nie mogę sobie wyobrazić, jak by wyglądał uniwersytet, budynek parlamentu, meczet, szkoła czy hotel w środku Strefy Gazy”.

Rzecznik izraelskiej armii powiedział, że wszystkie działania sił izraelskich „opierały się na konieczności wojskowej i były zgodne z prawem międzynarodowym”.

Dla Palestyńczyków ruiny są kolejnym symbolem strat i zniszczeń w Gazie, rodząc pytania o przyszłość tego terytorium po dziesięcioleciach wysiedleń i wojen.

„Plan Izraela zakłada zniszczenie Gazy, uczynienie jej niezdatną do zamieszkania i pozbawioną życia” – powiedział Hussam Zomlat, ambasador Palestyny ​​w Wielkiej Brytanii. „Celem Izraela jest uniemożliwienie naszemu narodowi powrotu do swojej ziemi”.

Dwa dni po śmierci 21 izraelskich żołnierzy w środkowej Gazie na wideo sfilmowano kolejną rozbiórkę. Żołnierz powiedział, że ku ich pamięci zostanie zniszczonych 21 domów.

Kontrolowane rozbiórki w Bani Suheila, Khan Yunis

Gracze na filmie zaczynają liczyć, po czym następuje wielka eksplozja.

Źródła i metodologia

Zdjęcia satelitarne z Planet Labs. Zdjęcie placu Palestyny ​​w Gazie wykonano 24 grudnia 2023 r. Film Kuji Jan. Źródło 16 2024. Zdjęcie Shujai w mieście Gaza zrobione 26 grudnia 2023 r.

Reporterzy Timesa przejrzeli i zweryfikowali dziesiątki filmów z oficjalnych izraelskich źródeł wojskowych, organizacji informacyjnych i kont w mediach społecznościowych. Reporterzy porównali materiał filmowy ze zdjęciami satelitarnymi i geoprzestrzennymi bazami danych, aby potwierdzić datę, lokalizację i zasięg przestrzenny wyburzeń. Jakaś rozbiórka Miejsca był Pierwszy zidentyfikowany Przez Badacze w Internecie „The Times” potwierdził później.

Aric Toler, Patrick Kingsley i Aaron Boxerman wnieśli swój wkład w raportowanie. Meg Felling brała udział w produkcji wideo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *