LAFC vs Lyon — relacja z meczu piłki nożnej — 4 czerwca 2023 r

Lyon pokonał LAFC 1:0 w rewanżu finału Ligi Mistrzów Concacaf na stadionie BMO w niedzielę, zdobywając swój pierwszy kontynentalny tytuł w finale 3:1 w dwumeczu.

LAFC przegrało 2:1 w pierwszym meczu w Lyonie, aby odrobić stratę i odzyskać tytuł Ligi Mistrzów dla MLS po tym, jak Seattle Sounders pokonali FC Pumas w zeszłorocznym finale.

– Streamuj w ESPN+: LaLiga, Bundesliga i nie tylko (USA)

Jednak pomimo dobrego otwarcia w 20. minucie, gospodarze zostali w tyle, gdy Ivan Moreno przełamał prawą stronę i umieścił Lucasa Di Iorio w środku pola, pokonując Johna McCarthy’ego pierwszym strzałem.

Stamtąd Lyon miał najlepsze posiadanie piłki i okazje do zdobycia bramki, z łatwością przechodząc przez testową pięcioosobową linię obrony LAFC, która wyglądała na zdezorganizowaną i chaotyczną w pierwszych 45 minutach.

Zadowolony z utraty posiadania, Lyon ustawił się w zwartej formacji 4-2-3-1, która dobrze amortyzowała presję i skupiała się na szybkim zdobyciu piłki. Z niewielkimi problemami z atakiem LAFC, który trafił w bramkę tylko raz w pierwszej połowie, menedżer Lyonu Nicolas Largammon i jego skład schodzili na przerwę z prowadzeniem 3-1.

Menedżer LAFC Carlos Bocanegra zastąpił Jose Cifuentesa za Giorgio Chielliniego w przerwie i wyciągnął Carlosa Velę w 64. minucie.

Tuż przed 70 minutą Lucas Romero zderzył się z Aaronem Longiem, który próbował uderzyć głową z górnej części pola karnego, a obaj gracze potrzebowali pomocy personelu medycznego swoich drużyn na boisku.

Moreno był w stanie grać, ale LAFC było zmuszone sprowadzić Denila Maldonado za Longa, który zszedł z boiska z ręcznikiem na głowie z pomocą dwóch członków zespołu.

W sumie Bocanegra dokonał sześciu zmian w swoim drugim zespole, ale bezskutecznie, ponieważ Leon nadal frustrował mistrzów MLS Cup 2022 i został zatrzymany 10 minut po drugiej połowie, aby zapewnić klubowi historyczne zwycięstwo.

Wynik zapewni Lyonowi miejsce na przyszłorocznych Klubowych Mistrzostwach Świata w Arabii Saudyjskiej, które odbędą się w dniach 12-22 grudnia. Lyon zapewnił również automatyczną kandydaturę do rozszerzonych 32-drużynowych Klubowych Mistrzostw Świata, które rozpoczną się w 2025 roku.

Gdy Lyon zakończył Clausurę 2023 na szóstym miejscu i wcześnie opuścił rundę play-in po sezonie, Largamon znalazł sposób na bardzo pozytywne zakończenie swojego pierwszego sezonu w klubie. Leon przejmie stanowisko pod koniec 2022 roku, a 38-letni argentyński trener jest powszechnie uważany za jedno z najbardziej obiecujących menedżerskich nazwisk w regionie.

LAFC będzie teraz kontynuować sezon MLS 2023 przeciwko Atlanta United w środę. Z rekordem 7W-4D-1L klub z Południowej Kalifornii zajmuje obecnie trzecie miejsce w tabeli Konferencji Zachodniej.

Zarówno LAFC i Leon, jak i wszystkie inne drużyny z MLS i Liga MX, wezmą udział w rozszerzonej edycji rozgrywek Pucharu Ligi 2023 w lipcu. Odbędzie się od 21 lipca do 19 sierpnia. Międzynarodowy turniej zapewni trzem zespołom zaproszenia na kolejny turniej CCL, który zostanie przekształcony w przyszłym roku.

Począwszy od 2024 roku CCL wzrośnie z 16 zespołów do 27. Od początku zreformowanej ery Ligi Mistrzów w rozgrywkach w 2008 roku kluby Liga MX wygrały wszystkie z wyjątkiem jednej edycji zawodów.