Liz Truss zostaje zaprzysiężona na nowego premiera Wielkiej Brytanii

LONDYN (AP) — We wtorek Liz Truss została premierem Wielkiej Brytanii i natychmiast staje przed gigantycznym zadaniem w obliczu rosnącej presji, by powstrzymać rosnące ceny, złagodzić niepokoje pracownicze i naprawić system opieki zdrowotnej obciążony długimi listami oczekujących i brakiem personelu.

Na szczycie jego skrzynki odbiorczej jest kryzys energetyczny wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę, która grozi podniesieniem rachunków za energię do nieosiągalnego poziomu, zamknięciem firm i pozostawieniem tej zimy biednych w kraju dreszcze w oblodzonych domach.

Truss, który odmówił nakreślenia swojej strategii energetycznej podczas dwumiesięcznej kampanii mającej na celu następcę Borisa Johnsona, teraz planuje ograniczyć rachunki za energię, co będzie kosztować podatników 100 miliardów funtów (116 miliardów dolarów), podały we wtorek brytyjskie media. Oczekuje się, że przedstawi swój plan w czwartek.

„Musisz zdawać sobie sprawę z kosztów związanych z kryzysem w Wielkiej Brytanii, który w tej chwili jest naprawdę zły” – powiedziała Rebecca MacDougall, lat 55, która pracuje w organach ścigania, przed izbami parlamentu.

„Ona to obiecuje, ona dostarczy, dostarczy, dostarczy” – powiedział. „Miejmy jednak nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku tygodni pojawią się ogłoszenia, które pomogą przeciętnej osobie pracującej”.

Truss został zaprzysiężony w zamku Balmoral w Szkocji we wtorek po południu, prosząc królową Elżbietę II o utworzenie nowego rządu w starannie zaplanowanej ceremonii podyktowanej wielowiekową tradycją. Johnson, który ogłosił swoją rezygnację dwa miesiące temu, formalnie zrezygnował podczas swojej własnej audiencji u Królowej niedawno.

Po raz pierwszy w 70-letnich rządach królowej władza została przekazana Balmoralowi, a nie Pałacowi Buckingham w Londynie. Ceremonia została przeniesiona do Szkocji, aby zapewnić harmonogram, ponieważ 96-letnia królowa miała problemy z podróżowaniem, a urzędnicy pałacowi byli zmuszeni codziennie podejmować decyzje dotyczące jej podróży.

47-letni Truss był jedynym wyborcą spośród 172 000 płacących składki członków partii dzień po tym, jak rządząca Partia Konserwatywna wybrała go na lidera. Jako lider partii Truss automatycznie został premierem bez konieczności przeprowadzania wyborów powszechnych, ponieważ konserwatyści nadal mieli większość w parlamencie.

Ale jako premier wybrany przez mniej niż 0,5% dorosłych Brytyjczyków, Truss jest pod presją, by pokazać szybkie wyniki.

Ed Davey, przywódca opozycyjnych Liberalnych Demokratów, wezwał we wtorek do przedterminowych wyborów w październiku.

„Słuchałem Liz Truss podczas przywództwa torysów (kampania) i szukałem planu pomocy ludziom z kryzysem NHS i tak dalej” – powiedział. BBC.

„Ludzie są tak zaniepokojeni, ludzie tracą sen z powodu rachunków za energię, firmy nie inwestują z powodu kryzysu, myślę, że to naprawdę źle” – powiedział Davey.

Johnson pamiętał o trudnościach, z jakimi borykała się Wielka Brytania, która ostatnio zajęła drugie miejsce. Opuszczając oficjalną rezydencję premiera przy Downing Street 10, jego polityka dała rządowi siłę ekonomiczną, aby pomóc ludziom w walce z kryzysem energetycznym.

Podczas gdy wielu obserwatorów spodziewało się, że Johnson dokona politycznego powrotu, poparł Truss i porównał się do rzymskiego dyktatora Cincinnatusa, który zrzekł się władzy i powrócił na swoją farmę, aby żyć w pokoju.

„Podobnie jak Cincinnatus wracam do pługa” – powiedział. „Nie zaoferuję niczego poza najbardziej energicznym wsparciem dla tego rządu”.

___

Susie Plann przyczyniła się do powstania tej historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *